Wróć do artykułów

Co szybko niszczy drewno i jak temu zapobiec?

Przeczytasz w 6 min
Udostępnij

Z artykułu dowiesz się:

  1. Wilgoć i deszcz – główni wrogowie drewna
  2. Promieniowanie UV i jego wpływ na drewno
  3. Szkodniki – owady i grzyby
  4. Złe zabezpieczenie drewna
  5. Błędy przy użytkowaniu i konserwacji
  6. Jak poprawnie zabezpieczyć drewno i o nie dbać?

Drewno pochodzi z samego serca natury, ale przez to jest również podatne na różnego rodzaju naturalne oddziaływania. Mogą mu szkodzić warunki atmosferyczne, światło oraz różnorodne organizmy żywe. A przecież to z drewna wykonujemy budynki, meble, ogrodzenia, narzędzia i wyposażenie. Ich ochrona jest dla nas niezwykle ważna. 

Na wszystko jest sposób – dowiedz się, od czego drewno się niszczy i jak temu zapobiec. 

Drewno najszybciej niszczy wilgoć. Aby spowolnić jej wpływ, zaimpregnuj drewnianą pergolę środkami VIDARON, np. Impregnatem Ochronno-Dekoracyjnym Powłokotwórczym

Co szybko niszczy drewno i jak temu zapobiec 

Bez odpowiedniej ochrony drewno narażone jest na pękanie, odkształcenia czy utratę trwałości. Dlatego warto wiedzieć, jakie czynniki mu szkodzą i jak zadbać o to, by służyło przez lata w doskonałym stanie.

Wilgoć i deszczgłówni wrogowie drewna

Nie bez przyczyny podstawową właściwością każdego preparatu do zabezpieczania drewna jest odporność na przenikanie wody. Zawilgocenie lub namoknięcie drewna może prowadzić do jego uszkadzania, lub niszczenia na kilka różnych sposobów. 

Przede wszystkim wsiąkająca w drewno woda może osłabiać jego strukturę. Namoknięte, spęczniałe włókna stają się bardziej elastyczne, a jednocześnie słabsze. Wilgotne lub wręcz mokre drewno będzie się odkształcać, deformować lub po prostu pękać. Gorzej znosi obciążenia i nie zapewnia odpowiednich parametrów fizycznych. W skrajnych przypadkach może to nawet doprowadzić do wypadku!

Jeszcze większym problemem w przypadku zawilgocenia drewna jest jego dodatkowa ekspozycja na ujemne temperatury. Zamarzając, woda zmienia się w lód i zwiększa swoją objętość. W takim procesie lód rozpiera i rozdziela włókna w strukturze drewna. Można powiedzieć, że jest ono rozsadzane od środka. Po ustąpieniu mrozu woda natomiast wraca do postaci płynnej. W efekcie przemarznięte drewno jest osłabione i pełno w nim mikroskopijnych pęknięć.

Suche drewno jest dość odporne na oddziaływanie tzw. czynników biologicznych. Piszemy o nich niżej, ale warto pamiętać, że zawilgocenie sprzyja rozwojowi grzybów i bakterii, a także ułatwia kolonizację materiału przez owady. Drewno wystawione przez dłuższy czas na oddziaływanie wody, choćby w postaci deszczu, traci też swoje walory estetyczne – matowieje, ciemnieje, a jego powierzchnia robi się porowata.

Do zabezpieczenia drewnianego tarasu użyj Oleju Do Drewna VIDARON.

Promieniowanie UV i jego wpływ na drewno

Co niszczy drewno poza wilgocią? Z pewnością jest to światło słoneczne, a dokładnie emitowane wraz z nim promieniowanie ultrafioletowe. Negatywny wpływ wynika ze szczególnych właściwości promieni UV. Kiedy docierają do powierzchni drewna, powodują jego utlenianie – to proces nieco podobny do korozji metalu. Zewnętrzna warstwa materiału osłabia się i traci swoją strukturę. Skutek to coraz gorszy wygląd drewna, pory i łuszczenie się. W dłuższej perspektywie taka uszkodzona powierzchnia to także ułatwienie dla wnikania wody oraz szkodliwych mikroorganizmów.

Zjawisko degradacji drewna na skutek oddziaływania promieni UV ma szczególne znaczenie latem, kiedy nasłonecznienie jest największe. Warto zadbać jednak, aby także w innych porach roku drewniane elementy nie były nadmiernie i niepotrzebnie wyeksponowane na słońce. 

Dodatkowym czynnikiem degradującym może być też ciepło, którego dostarczają słoneczne promienie. Drewno pod wpływem ciepła nieco rozszerza swoją strukturę. Jeśli później dojdzie do nagłego ochłodzenia, np. przez padający deszcz, ponownie, gwałtownie się skurczy. Takie „pracujące” drewno nie jest niczym niezwykłym, warto jednak zabezpieczyć je, aby ten proces nie przebiegał szczególnie dynamicznie, może bowiem po pewnym czasie prowadzić do uszkodzeń materiału i pęknięć.

Wilgotne drewno jest podatniejsze na atak pleśni czy grzybów. 
Wilgotne drewno jest podatniejsze na atak pleśni czy grzybów. 

Szkodnikiowady i grzyby

Od czego drewno się niszczy? Z pewnością trzeba wspomnieć o tzw. czynnikach biologicznych. Jest ich kilka głównych rodzajów i wszystkie oddziałują na swój sposób.

Najmniejsze szkodniki drewna to bakterie i mikroskopijne grzyby. Występują w wielu różnych gatunkach i same też mają swoje ulubione odmiany drewna, ale ich cechą wspólną jest wykorzystywanie go jako pożywienia i środowiska życia. Obecność grzybów, takich jak pleśnie oraz bakterii objawia się najczęściej przebarwieniami, a w dalszej kolejności zmianą struktury drewna. Porażony materiał mięknie, zatrzymuje wodę i staje się coraz bardziej podatny mechanicznie. W efekcie – po dłuższym lub krótszym czasie – dochodzi do jego uszkodzenia.

Nieco większe organizmy kolonizujące drewno to glony, porosty i mchy. Zazwyczaj oddziałują raczej powierzchniowo i ich bezpośredni wpływ na stan materiału jest ograniczony. Jednak przy dłuższej obecności również doprowadzają do zatrzymywania w drewnie wody i rozwoju innych, towarzyszących czynników niszczących. Na dodatek drewno skolonizowane przez glony czy porosty traci swoje walory estetyczne.

Co szybko niszczy drewno? Z pewnością owady. Bardzo wiele odmian wykorzystuje je jako siedlisko i źródło pokarmu. Paradoksalnie popularne „korniki”, którymi określa się zbiorczo wszystkie szkodniki, nie żerują w martwym drewnie, a w drzewach żywych. Najpopularniejsze odmiany spotykane w domach to spuszczel i kilka rodzajów kołatka. Szczególnych zniszczeń mogą dokonywać larwy tych chrząszczy, co w przypadku dużego namnożenia, może nawet prowadzić do niszczenia całych drewnianych konstrukcji.

Jak poprawnie zabezpieczyć drewno?

Najprostszym, dostępnym i wystarczająco skutecznym sposobem jest malowanie lub nasączanie drewna odpowiednimi preparatami. Dobiera się je w zależności od potrzeb. Inaczej konserwuje się drewno konstrukcyjne, inaczej drewno do zastosowań na zewnątrz, a jeszcze odmiennie te do wykorzystania we wnętrzach. Do każdego z tych rodzajów przygotowano specjalne, dedykowane preparaty, które znajdziesz w ofercie marki VIDARON. 

Drewno konstrukcyjne 

Drewno konstrukcyjne, które nie tyle ma ładnie wyglądać, co przez długie lata znosić obciążenia fizyczne i odpierać ataki szkodników, zabezpiecza się poprzez malowanie preparatami głęboko penetrującymi. Przykładem takich produktów są Impregnat Ochronny Do Drewna Gruntujący oraz Impregnat Konstrukcyjny.

Drewno do budowy obiektów

Materiał wykorzystywany do budowy obiektów, mebli, tarasów czy ogrodzeń narażonych na działanie czynników pogodowych oraz światła najlepiej zabezpieczać powierzchniowo. Podstawa to ochrona przed wilgocią, którą zapewniają lakierobejce oraz lakiery do zastosowań na zewnątrz. Ponieważ liczy się też czynnik estetyczny, warto sięgać po preparaty dostępne w dużej gamie kolorów – przykładem jest Lakierobejca Dekoracyjno-Ochronna Super Wydajna VIDARON, która ma ich aż dwanaście.

Drewno we wnętrzach

Drewno we wnętrzach jest mniej narażone na działanie niszczących czynników, ale także wypada je zabezpieczyć, a przede wszystkim zadbać o jego piękny wygląd. Tutaj sprawdzą się zarówno lakiery, jak i oleje do drewna, a także dekoracyjne lakierobejce, dostępne zazwyczaj w kilkunastu kolorach. Daje to duże pole do artystycznego wyrazu i zapewni satysfakcjonujący efekt dekoracyjny. 

Wiedza o zagrożeniach i szkodnikach drewna to pierwszy krok do jego skutecznego zabezpieczenia. Warto sięgnąć po produkty VIDARON, aby zapewnić najlepszą ochronę i dobry wygląd na lata.

Galeria zdjęć (3)

Powiązane produkty

Poradniki związane z produktem

Olejowanie drewna – najczęściej zadawane pytania

Olejowanie drewna – najczęściej zadawane pytania

Przeczytasz w 6 min

Konserwacja desek tarasowych – jak to zrobić?

Konserwacja desek tarasowych – jak to zrobić?

Przeczytasz w 6 min

Bejca czy lakierobejca − co wybrać

Bejca czy lakierobejca − co wybrać

Przeczytasz w 7 min

Jaki impregnat do drewna na zewnątrz?

Jaki impregnat do drewna na zewnątrz?

Przeczytasz w 8 min

Zobacz wszystkie
Impregnat 1
Zobacz porównanie