Wróć do artykułów

Konserwacja desek tarasowych – jak to zrobić?

Przeczytasz w 6 min
Udostępnij

Z artykułu dowiesz się:

  1. Czy Twoje deski potrzebują konserwacji?
  2. Czyszczenie desek tarasowych
  3. Naprawa i przygotowanie do konserwacji desek tarasowych
  4. Konserwacja desek tarasowych
  5. Pielęgnacja i profilaktyka

Tarasy wykonane z drewna mają wiele zalet wynikających z naturalnego charakteru tego materiału. Po pierwsze są po prostu ładne i pasują praktycznie do każdego domu. Jednocześnie drewno jest pod wieloma względami bardziej przyjazne od kompozytowych czy sztucznych zamienników. W niewielkim stopniu nagrzewa się i nie emituje ciepła, co ma znaczenie w upalne letnie dni. Wielu użytkowników ceni też sobie komfort chodzenia po drewnie, np. bosymi stopami. 

Jednak drewno ma też swoje właściwości, potrzeby i wymagania. Podpowiadamy, jak im sprostać i skutecznie przeprowadzać okresową konserwację desek tarasowych.

Konserwacja drewnianego tarasu jest niezbędna raz w roku. 
Konserwacja drewnianego tarasu jest niezbędna raz w roku. 

Czy Twoje deski potrzebują konserwacji?

Konserwacja tarasu drewnianego to podstawa, aby przez lata zachował swoje walory. Kiedy się na nią zdecydować? Przede wszystkim wówczas, kiedy drewniana powierzchnia nosi już wyraźne ślady zużycia. Przez lata oddziałują na nią czynniki mechaniczne, a także promieniowanie słoneczne i wilgoć. 

Zazwyczaj tarasy zużywają się nierównomiernie – najbardziej tam, gdzie często przesuwa się meble lub na ciągach komunikacyjnych. Najczęstszy objaw zużycia to przetarcia i zmatowienia, a więc ubytki w warstwie zabezpieczającej. 

Nierzadko zdarzają się także większe ubytki materiału, np. ze względu na mocne uderzenia, upuszczanie przedmiotów czy też ukryte wady, które dopiero po latach wychodzą na powierzchni drewna. Deski mogą uszkadzać także owady i mikroorganizmy, szczególnie jeśli materiał został zabezpieczony jedynie powierzchniowo.

Czyszczenie desek tarasowych

Przed przystąpieniem do konserwacji, czyli malowania stosownym preparatem, drewniane deski należy odpowiednio przygotować. 

Pierwszą czynnością powinno być dokładne sprzątanie. Nie zawsze wystarczy szczotka i szufelka. W przypadku mocniejszych zabrudzeń może przydać się mechaniczne przecieranie lub usuwanie osadów szczotką drucianą. Popularne na tarasach deski ryflowane szczególnie zbierają zabrudzenia w zagłębieniach – przed malowaniem koniecznie trzeba tam dotrzeć. Znacznym ułatwieniem może być mycie myjką ciśnieniową, która zaoszczędzi żmudnej pracy ręcznej.

W przypadku zabrudzeń trudnych do usunięcia, np. plam, można sięgnąć po domowe lub profesjonalne środki czyszczące. Warto zaaplikować je na jakiś czas, aby miały okazję odpowiednio zadziałać. To ważne, aby stare plamy nie pozostały na powierzchni drewna – może okazać się, że po malowaniu nowym preparatem znowu „wyjdą” na powierzchnię.

Naprawa i przygotowanie do konserwacji desek tarasowych

Po usunięciu zabrudzeń warto ocenić jeszcze raz stan drewna. Szczególną uwagę zwróć na miejsca, w których stara powłoka odeszła, została wytarta, np. przez meble lub drewno zostało uszkodzone mechanicznie. Warto wykonać szlifowanie całego tarasu. Dzięki temu odsłania się struktura drewna i nowy środek zabezpieczający będzie mógł lepiej w nią wniknąć.

W przypadku tarasów starych lub bardzo zaniedbanych, konieczne może być dodatkowe szpachlowanie ubytków lub wymiana szczególnie zniszczonych elementów. W tym drugim przypadku, kiedy np. wymieniasz zużytą deskę, zwróć koniecznie uwagę, aby nowy element był z tego samego rodzaju drewna. Ważne jest też wstępne malowanie tej części, tak aby po wykończeniu całości, nie odróżniała się wizualnie od pozostałych. 

Na tym etapie warto wziąć pod uwagę rodzaj drewna, z jakiego taras został wykonany. Różne gatunki miewają odmienne właściwości i wymagania w zakresie konserwacji. Pocieszający jest natomiast fakt, że profesjonalne preparaty z oferty VIDARON dobrze zabezpieczają praktycznie każdy rodzaj drewna rodzimego. 

Odpowiednim środkiem do konserwacji tarasów drewnianych jest Olej Do Drewna VIDARON

Konserwacja desek tarasowych

Po odpowiednim przygotowaniu można przystąpić do konserwacji desek tarasowych. Do dyspozycji użytkowników jest obecnie cała gama różnego rodzaju produktów zabezpieczających drewno. Wśród nich szczególnie wyróżniają się oleje – przede wszystkim ze względu na swoje właściwości ochronne i penetrujące.

Przykładem bardzo dobrego produktu do konserwacji tarasu drewnianego jest Olej Do Drewna VIDARON. Nadaje się do malowania zarówno gatunków twardych, jak i miękkich i zapewnia wszechstronną ochronę. Jego zaletą jest zawartość szlachetnego wosku Carnauba, dzięki czemu głęboko wnika i penetruje strukturę drewna. 

Po malowaniu Olejem Do Drewna VIDARON taras będzie na dłuższy czas dobrze zabezpieczony przed oddziaływaniem wilgoci, gorąca i niesprzyjających warunków atmosferycznych. Równie ważna jest ochrona przed zagrażającymi drewnu grzybami i mikroorganizmami. Olej dostępny jest w sześciu kolorach, co pozwala zaplanować odpowiedni efekt estetyczny. Co więcej, nadaje się też do malowania innych elementów drewnianych, np. mebli ogrodowych czy poręczy, dzięki czemu można zaaranżować kolorystycznie szerszą przestrzeń. To produkt podkreślający naturalne piękno i strukturę drewna.

Co do kwestii praktycznych, najlepiej nakładać go przy pomocy pędzla lub gąbki. W przypadku ryflowanych desek raczej odradzamy malowanie wałkiem.

Po konserwacji taras drewniany odzyska swój dawny blask. 
Po konserwacji taras drewniany odzyska swój dawny blask. 

Pielęgnacja i profilaktyka 

Poza odpowiednią konserwacją tarasów drewnianych równie ważna jest codzienna dbałość o ich stan i warunki użytkowania. Nie można dopuszczać do zbytniego zabrudzenia lub zapiaszczenia desek. W przypadku plam z popularnych produktów, np. spożywczych, najlepiej usuwać je, kiedy są jeszcze świeże i nie zdążą przyschnąć. 

Z kolei nagromadzenie drobin piasku lub kurzu sprawi, że powierzchnia desek będzie nadmiernie się wycierać. To zaś prowadzi do matowienia i utraty walorów wizualnych, a jednocześnie osłabienia ochronnej warstwy drewna.

Warto też zwracać uwagę na zabrudzenia odchodami zwierząt, przede wszystkim ptaków. Zbyt długi kontakt z drewnem to gotowy przepis na jego odbarwienie i osłabieni.

Codzienna konserwacja drewnianego tarasu to po prostu sprzątanie. Wystarczy regularne zamiatanie, a przy większej eksploatacji, np. po imprezie, mycie na mokro z wykorzystaniem domowych detergentów. 

Warto zadbać o taras także sezonowo, szczególnie po zimie. Wówczas po okresie długotrwałego nieużytkowania dobrze jest umyć go przy pomocy myjki ciśnieniowej. Strumień wody pomoże pozbyć się nagromadzonej warstwy zabrudzeń, a także groźnych dla drewna grzybów i mikroorganizmów.

W codziennej eksploatacji, a także w okresie jesienno-zimowym odradzamy raczej przykrywanie podłogi tarasu, np. folią lub inną nieprzepuszczającą wody powłoką. Jeśli nad tarasem jest daszek, np. werandy, drewno i tak w większości pozostanie suche. A nawet jeśli mamy do czynienia z tarasem odkrytym, odpowiednio zabezpieczone drewno doskonale poradzi sobie z niesprzyjającymi warunkami.

Przy odpowiedniej konserwacji Olejem Do Drewna VIDARON drewnianym deskom tarasowym niestraszny deszcz, wiatr i śnieg. 
Przy odpowiedniej konserwacji Olejem Do Drewna VIDARON drewnianym deskom tarasowym niestraszny deszcz, wiatr i śnieg. 

Zakończenie

Wiesz już, jak powinna wyglądać konserwacja drewnianego tarasu. Jeśli stwierdzisz, że także Twój potrzebuje odświeżenia i dodatkowego zabezpieczenia – sięgaj po produkty VIDARON i ruszaj do dzieła!

Galeria zdjęć (4)

Powiązane produkty

Poradniki związane z produktem

Drewniane parawany do ogrodu, na taras i balkon - porady i inspiracje

Drewniane parawany do ogrodu, na taras i balkon - porady i inspiracje

Przeczytasz w 3 min

Jakie drewno na taras wybrać? 10 polecanych rodzajów

Jakie drewno na taras wybrać? 10 polecanych rodzajów

Przeczytasz w 7 min

Czym zabudować boki tarasu? Poradnik i inspiracje

Czym zabudować boki tarasu? Poradnik i inspiracje

Przeczytasz w 7 min

Czym wyłożyć taras? 7 pomysłów i inspiracji

Czym wyłożyć taras? 7 pomysłów i inspiracji

Przeczytasz w 6 min

Zobacz wszystkie
Impregnat 1
Zobacz porównanie