Impregnat czy lakierobejca? Różne wymiary ochrony drewna
Przeczytasz w 5 min
Z artykułu dowiesz się:
Gama produktów do ochrony drewna jest bardzo szeroka. Znajdziesz w niej m.in. lakiery, farby, impregnaty, oleje, bejce czy lakierobejce. Zwłaszcza dwa ostatnie produkty cieszą się dużą popularnością. To zasługa ich skuteczności oraz sporego wyboru kolorów. Nie można jednak stosować ich zamiennie, ponieważ mają różne właściwości, a więc i zastosowanie.
Czy wybrać bejcę, czy lakierobejcę na zewnątrz? Lepsza będzie lakierobejca, czy bejca i lakier? Jakie środki są szczególnie warte polecenia? Odpowiedzi znajdziesz w naszym artykule.
Bejca do drewna służy do barwienia powierzchni drewnianych. Nadaje im określony kolor, ale jednocześnie zachowuje naturalny rysunek słojów drewna. W odróżnieniu od farb czy lakierów, bejca nie tworzy nieprzezroczystej powłoki na drewnie, lecz wnika w jego strukturę, podkreślając i wzbogacając jego naturalny wygląd.
Bejca jest stosowana przede wszystkim do dekoracyjnych wykończeń drewna. Nadasz z jej pomocą głębszy odcień lub zupełnie zmienisz kolor na ciemniejszy, jaśniejszy bądź bardziej intensywny.
Przykładem może być Bejca Do Drewna VIDARON. Polecana jest do dekoracyjnego barwienia drewna wewnątrz i na zewnątrz pomieszczeń. Może być stosowana do uzyskania drewnopochodnych imitacji na pomalowanych powierzchniach z metalu, szkła i niektórych plastików. Równomiernie wnika w drewno i tworzy jednolite wybarwienie. Dostępna jest w kilkunastu naturalnych odcieniach. Daje matową, naturalną w dotyku powłokę.
Zastanawiasz się – bejca czy lakierobejca? Dowiedz się teraz, czym jest drugi produkt. Lakierobejca do drewna to preparat, który łączy w sobie właściwości bejcy i lakieru. Służy nie tylko do nadawania koloru powierzchniom drewnianym, ale także do ich ochrony.
Lakierobejca tworzy na powierzchni drewna przezroczystą warstwę ochronną, która zabezpiecza przed czynnikami zewnętrznymi takimi jak wilgoć, promieniowanie UV, zabrudzenia czy uszkodzenia mechaniczne.
Przykłady dobrej jakości lakierobejcy to Lakierobejca Ochronno-Dekoracyjna VIDARON i Lakierobejca Dekoracyjno-Ochronna Super Wydajna VIDARON.
Pierwszy produkt tworzy na drewnie trwałą i elastyczną powłokę odporną na ścieranie. Jest dostępny w kilkunastu kolorach drewna. Polecamy ją przede wszystkim do ochrony konstrukcji drewnianych np. altany, elementów elewacji drewnianych, mebli ogrodowych, ogrodzeń. Powłoka, którą daje, jest połyskliwa.
Z kolei Lakierobejca Dekoracyjno-Ochronna Super Wydajna VIDARON dzięki swojej żelowej konsystencji charakteryzuje się ograniczonym kapaniem i spływaniem z powierzchni pionowych oraz zapewnia łatwość i wygodę w stosowaniu. Daje powłokę o satynowym połysku.
Różnice między bejcą a lakierobejcą dotyczą sposobu, w jaki działają oba produkty, ich zastosowania, rodzaju ochrony, jaką oferują oraz powłoki, jaką tworzą.
Skład i działanie:
Zastosowanie:
Rodzaj wykończenia powierzchni:
Zastanawiasz się może jeszcze – bejca a lakier, co wybrać? To dwa produkty działające zupełnie inaczej. Bejca wnika w drewno i koloruje je. Lakier nie wnika w głąb drewna, ale tworzy na nim powłokę chroniącą przed wilgocią i uszkodzeniami.
Bejca Do Drewna VIDARON stopniowo i równomiernie wnika w drewno, nie podnosząc jego włókien. Dzięki temu podczas aplikacji nie powstają plamy, a wybarwienie drewna jest jednolite. Bejca tworzy transparentne powłoki podkreślające naturalne piękno drewna, nie pozostawia tłustej warstwy i charakteryzuje się bardzo łatwą aplikacją.
Jej wadą jest to, że nie zapewnia ochrony przed czynnikami zewnętrznymi, więc nie nadaje się do malowania elementów narażonych na wilgoć czy promieniowanie UV. Aby drewno zyskało taką ochronę, trzeba po bejcowaniu nałożyć na nie dodatkową warstwę lakieru.
Lakierobejca koloruje drewno i chroni je przed czynnikami atmosferycznymi. Tworzy na powierzchni trwałą i elastyczną powłokę odporną na plamy z herbaty, kawy, wina, keczupu i musztardy. Zachowuje naturalny rysunek słojów drewna.
Lakierobejca, mimo swoich zalet, takich jak ochrona i dekoracja drewna w jednym produkcie, ma również kilka wad. W przeciwieństwie do olejów lub bejc, które zachowują naturalną strukturę drewna, lakierobejca tworzy powłokę, co może zmniejszać wrażenie naturalności. Powierzchnie pokryte lakierobejcą, gdy ulegną zniszczeniu (np. zarysowaniu, odpryśnięciu), wymagają zazwyczaj szlifowania i ponownego malowania całej powierzchni.
Bejcę do drewna warto wybrać, gdy priorytetem jest nadanie drewnu koloru i zachowanie jego naturalnego wyglądu, a jednocześnie zależy Ci na pozostawieniu powierzchni surowej, bez dodatkowej, połyskliwej warstwy ochronnej, jaką tworzy lakierobejca.
Bejcę wybierz także, gdy potrzebujesz jedynie zmiany koloru. Jeśli drewno nie jest narażone na duże zużycie, uszkodzenia mechaniczne ani nie wymaga ochrony przed wilgocią, bejca pozwoli zmienić kolor bez konieczności nakładania dodatkowych powłok ochronnych.
Bejca czy lakierobejca na zewnątrz? Lepszy wybór to lakierobejca. Lakierobejcę kup, gdy potrzebujesz zarówno dekoracji, jak i ochrony drewna w jednym produkcie. To rozwiązanie sprawdzi się szczególnie w przypadku drewna narażonego na trudniejsze warunki lub intensywnie eksploatowanego.
Lakierobejca zawiera środki ochronne przed promieniowaniem UV, wilgocią i zmiennymi temperaturami. Chroni drewno przed blaknięciem, pękaniem i uszkodzeniami wywołanymi wilgocią. Doskonale nadaje się na ogrodzenia, altany, meble ogrodowe, elewacje, pergole czy okiennice.
Co w takim razie wybrać – lakierobejcę czy bejcę i lakier? Pierwsza propozycja to jeden produkt, co oznacza łatwiejszą i szybszą aplikację.
Bejcę do drewna nakłada się poprzez wcieranie tamponem lub szmatką, następnie zbiera nadmiar do momentu uzyskania równomiernego wybarwienia. W zależności od wymaganej intensywności koloru kolejną warstwę nanosi się po 24 godzinach, nie stosując zabiegu szlifowania międzywarstwowego.
Lakierobejcę nakłada się pędzlem lub natryskiem. Kolejne warstwy musisz nałożyć co najmniej po 12 godzinach. Pamiętaj, aby szlifować drewno międzywarstwowo papierem ściernym o gradacji około 320 i dokładnie odpylać powierzchnię przed każdorazowym malowaniem.
Wiesz już, jakie są różnice pomiędzy bejcą a lakierobejcą oraz kiedy stosować każdy z tych produktów. Polecamy niezawodne produkty VIDARON – Bejcę Do Drewna oraz Lakierobejcę Ochronno-Dekoracyjną.
Przeczytasz w 5 min
Przeczytasz w 3 min
Przeczytasz w 4 min
Przeczytasz w 7 min