Wróć do artykułów

Bejcowanie drewna sosnowego - 3 praktyczne wskazówki

Przeczytasz w 3 min
Udostępnij

Sosna jako drewno miękkie wymaga solidnego zabezpieczenia, ponieważ to od niego zależy jej trwałość i komfort użytkowania. Warto przy tym zachować naturalny, piękny rysunek drewna – nawet jeśli chcemy zmienić jego kolor. Idealna do tego będzie bejca, zabezpieczona w ostatniej warstwie lakierem bezpodkładowym. Taki zestaw sprawdzi się nie tylko w przypadku mebli. Z powodzeniem może być także stosowany na podłogach i schodach.

Bejcowane drewno sosnowe

Wybór preparatu. Jaka bejca do drewna sosnowego?

Sosna nie wymaga użycia agresywnych bejc, ponieważ dobrze wchłania preparat. Najlepsza bejca do sosny to Vidaron Bejca Do Drewna, wysokiej jakości produkt bazujący na unikalnym połączeniu rozpuszczalników o niskiej zawartości aromatów z naturalnymi olejami. Dzięki tej formule z łatwością uzyskamy piękne efekty dekoracyjne, ponieważ bejca stopniowo i równomiernie wnika w drewno, nie podnosząc jego włókien. Dzięki temu podczas aplikacji nie powstają plamy a wybarwienie drewna jest jednolite. To ważne, bo sosna jest jasnym drewnem i wszelkie niedoskonałości malarskie są na jej powierzchni bardzo widoczne. Bejca do drewna tworzy na powierzchni sosny transparentne powłoki, podkreślające jej naturalne piękno.

Vidaron Bejca do drewna 750ml

Jak bejcować drewno sosnowe?

Szlifowanie drewna szlifierką do drewna

Właściwie przygotowane podłoże ułatwia i przyspiesza aplikację bejcy oraz pozwala uzyskać powierzchnie o równomiernym wybarwieniu i wyraźnym rysunku struktury drewna. To bardzo ważny etap.  Drewno przeznaczone do bejcowania powinno być oczyszczone, suche, gładkie i równe, wolne od kurzu, tłustych i żywicznych plam. Stare powłoki malarskie muszą zostać dokładnie usunięte. Aby poprawić efekt bejcowania, drewno sosnowe warto przed aplikacją bejcy przeszlifować wzdłuż włókien i odpylić.

Nakładanie szmatką bejcy

Przygotowaną według instrukcji na opakowaniu bejcę należy nakładać poprzez wcieranie tamponem lub szmatką. Przed bejcowaniem warto sprawdzić na kawałku drewna, jaki kolor uzyskamy po naniesieniu bejcy. Jej odcień zależy bowiem nie tylko od gatunku malowanego drewna, ale także od jego wilgotności i sposobu obróbki.

Bejcę nanosimy zawsze wzdłuż słojów drewna. Bardzo ważne jest, aby nadmiar bejcy zebrać gąbką lub szmatką, aż do momentu uzyskania równomiernego wybarwienia. Ponieważ Vidaron Bejca Do Drewna nie powoduje podnoszenia się włókien drewna, nie ma potrzeby szlifowania międzywarstwowego. Kolejne warstwy bejcy nakładamy po 24 godzinach, aż do uzyskania pożądanego koloru.  Czasami zmianę odcienia bejcy na drewnie mogą spowodować sęki bogate w żywice.

Otwieranie puszki Vidaron

Jak zabezpieczyć bejcowaną powierzchnię drewna sosnowego?

Bejcowaną powierzchnię należy zabezpieczyć bezbarwnym Lakierem Bezpodkładowym VIDARON. Lakier bezpodkładowy VIDARON to szybkoschnący lakier, który tworzy powłokę suchą w dotyku już po 3 godzinach. Jest odporny na ścieranie, zarysowania, uszkodzenia mechaniczne i plamy z kawy, herbaty, wina, keczupu, musztardy i alkoholu (40% v/v roztworów). Charakteryzuje się łagodnym zapachem, doskonałą rozlewnością i przyczepnością do podłoża.

Galeria zdjęć (1)

Poradniki związane z produktem

Bejcowanie i olejowanie drewna

Bejcowanie i olejowanie drewna

Przeczytasz w 2 min

Bejcowanie drewna – piękny efekt dekoracyjny w kilku prostych krokach

Bejcowanie drewna – piękny efekt dekoracyjny w kilku prostych krokach

Przeczytasz w 5 min

Zasady bejcowania drewna dębowego – praktyczne porady

Zasady bejcowania drewna dębowego – praktyczne porady

Przeczytasz w 4 min

Zobacz wszystkie
Impregnat 1
Zobacz porównanie