Wróć do artykułów

Zasady pielęgnacji mebli lakierowanych – porady eksperta

Przeczytasz w 5 min
Udostępnij

Lakierowane meble są piękne i ponadczasowe. Pasują do każdego wnętrza, nadając mu elegancki charakter. Aby na długi czas zachować ich piękno, należy je odpowiednio pielęgnować, a w momencie zużycia – poddać renowacji.

Pędzel i lakier do drewna

Dlaczego producenci, konserwatorzy i użytkownicy mebli drewnianych tak chętnie stosują lakier? Ponieważ jest to jeden z najtrwalszych preparatów ochronno-dekoracyjnych, który tworzy na powierzchni drewna transparentną powłokę odporną na czynniki mechaniczne – uderzenia, zarysowania, ścieranie oraz atmosferyczne – wodę, promieniowanie UV, a także różnego typu zabrudzenia. Lakier sprawdza się na większości gatunków drewna, podkreśla ich piękno i nadaje im połysk (stopień połysku jest zależny od rodzaju produktu).

Na rynku mamy do wyboru dwa typy lakierówrozpuszczalnikowy (na bazie rozpuszczalników) oraz wodny (produkowany na bazie wody pitnej). Dostępne są w kilku wersjach wykończenia np. połysk, mat i półmat, satynowy połysk, dzięki czemu w dowolny sposób możemy wykończyć powierzchnię drewnianego mebla.

Pielęgnacja mebli lakierowanych

Chociaż lakier chroni drewno przed brudem i plamami, to regularna pielęgnacja utrzymuje jego właściwości na dłużej. Do czyszczenia mebli nie zaleca się stosować tłustych mleczek, które prowadzą do zmatowienia lakieru. Najlepiej do czyszczenia używać letniej wody z dodatkiem mydła lub płynu do mycia naczyń. Zamoczoną w wodzie, a następnie wyciśniętą miękką szmatką, np. flanelową przecieramy powierzchnię mebla, a potem wycieramy ją drugą, suchą szmatką. W ten sposób usuniemy zabrudzenia i nadamy drewnu połysk.

Pielęgnacja polakierowanej powierzchni

Warto ponadto uważać na preparaty, które w swoim składzie zawierają wosk, ponieważ po kilku miesiącach stosowania, tworzą one na meblach niewidoczną warstwę, do której łatwo przylega kurz i brud.

A co w wypadku, kiedy drewniane meble lakierowane wymagają renowacji?

Jak odnowić meble lakierowane?

Odnawianie mebli lakierowanych nie jest bardzo trudnym zajęciem i możesz je wykonać samodzielnie. Prace rozpocznij od przygotowania powierzchni do malowania.

Usuwanie starej powłoki lakieru

Warstwę starego lakieru należy usunąć. W tym celu szlifuj powierzchnię papierem ściernym – najpierw gruboziarnistym (gradacja 40-60), potem przechodząc do papieru o drobniejszej ziarnistości (100-120), kończąc szlifowanie na papierze o ziarnistości 150-200.

Jeżeli masz do czynienia z dużą powierzchnią, możesz usunąć lakier przy pomocy szlifierki mimośrodowej lub oscylacyjnej. Szlifierki szybko oczyszczą powierzchnię ze starych warstw lakierniczych i wygładzą ją. Pamiętaj, aby przy pracy ze szlifierką założyć rękawice ochronne oraz maskę na twarz, co uchroni cię przed pyłem i drzazgami, które powstają podczas szlifowania.

Jeśli odnawiany mebel nie jest duży, możesz wykonać szlifowanie ręcznie. Papier ścierny sprawdzi się również w przypadku szlifowania krawędzi, wgłębień, żłobień i miejsc trudno dostępnych.

Do usunięcia lakieru możesz użyć również opalarki lub zastosować specjalny środek chemiczny. Zarówno pod wpływem gorącego powietrza, jak i chemii warstwa lakieru mięknie i puchnie, dzięki czemu łatwo ją potem usunąć za pomocą metalowej szpachelki lub skrobaka. Wybierając jedną z tych metod, trzeba zachować szczególną ostrożność. Opalarka emituje gorące powietrze o temperaturze od 50 do 650ºC, dlatego uważaj, aby nie podpalić drewna lub się nie poparzyć. Środki chemiczne do usuwania lakieru to preparaty żrące i łatwopalne – trzymaj je z dala od źródła ognia i wentyluj pomieszczenie, w którym przeprowadzasz prace renowacyjne. Ponadto niezbędne jest założenie rękawic i odzieży ochronnej.

Przeszlifowaną powierzchnię drewna odkurz i dokładnie umyj, a następnie pozostaw do wyschnięcia. Teraz możesz przystąpić do kolejnego etapu, czyli lakierowania mebla.

Nakładanie lakieru

Do malowania mebli drewnianych polecamy Lakier Akrylowy VIDARON. Jest to preparat przeznaczony do ochronno‐dekoracyjnego lakierowania mebli, boazerii, przedmiotów drewnianych i drewnopochodnych wewnątrz pomieszczeń. Może być użyty do odnawiania starych powłok lakierniczych, np. poliuretanowych, nitrocelulozowych, chemoutwardzalnych i olejnych. Lakier zawiera w swoim składzie inhibitory tanin, zabezpieczające drewno przed przebarwieniami powstającymi na skutek działania żywic i garbników zawartych w drewnie. Zapewnia polakierowanym powierzchniom podwyższoną odporność na ścieranie, zarysowania i uszkodzenia mechaniczne. Ponadto zachowuje naturalny kolor drewna, podkreślając jego piękno. Warto dodać, że produkt ten nie ma drażniącego zapachu i spełnia surowe wymagania europejskiej normy PN EN 71.3 – Bezpieczeństwo Zabawek, dlatego może być stosowany do renowacji mebli i przedmiotów użytkowanych przez dzieci.

Lakier możesz aplikować za pomocą wałka, pędzla lub poprzez natrysk hydrodynamiczny – szczególnie polecany do malowania mebli o dużym rozmiarze. Nakładaj cienkie warstwy lakieru, nanosząc je równomiernie po całej powierzchni elementu. Zaleca się aplikację 2 lub 3 warstw produktu w około 4-godzinnych odstępach. Pamiętaj, aby między kolejnymi warstwami lakieru wykonać szlifowanie międzywarstwowe drobnoziarnistym papierem ściernym o gradacji 320. W ten sposób wygładzisz powierzchnię i poprawisz przyczepność kolejnych warstw malarskich. Całość pozostaw do wyschnięcia. Renowację mebli lakierowanych przeprowadzaj w optymalnych warunkach, tj. temperaturze otoczenia od 18 do 25°C, a pomieszczenie, w którym przeprowadzane były prace, dokładnie wywietrz.

Galeria zdjęć (1)

Poradniki związane z produktem

Jak odnawiać meble z politurą? - poradnik

Jak odnawiać meble z politurą? - poradnik

Przeczytasz w 7 min

Jak pomalować meble na styl prowansalski? Porady eksperta

Jak pomalować meble na styl prowansalski? Porady eksperta

Przeczytasz w 4 min

Jak odnowić meble sosnowe? Instrukcja krok po kroku

Jak odnowić meble sosnowe? Instrukcja krok po kroku

Przeczytasz w 8 min

Jak odnowić meble z PRL? Pomysły na renowację

Jak odnowić meble z PRL? Pomysły na renowację

Przeczytasz w 6 min

Zobacz wszystkie
Impregnat 1
Zobacz porównanie