Wróć do artykułów

Zabudowa do grzejnika z drewna − zrób ją sam z naszą pomocą!

Przeczytasz w 6 min
Udostępnij

Z artykułu dowiesz się:

  1. Zabudowa grzejnika DIY – od czego zacząć?
  2. Z czego i jak zrobić drewnianą zabudowę grzejnika?
  3. Jak zrobić zabudowę grzejnika? Instrukcja krok po kroku 

Drewniana zabudowa grzejnika to sposób na estetyczny salon, przedpokój czy sypialnię Warto jednak pamiętać, że podstawowym celem kaloryfera jest skuteczne ogrzewanie pomieszczenia. Zabudowa grzejnika nie może w tym przeszkadzać, powinna więc być ażurowa i lekka. 

W artykule znajdziesz przydatne informacje, jak wykonać drewnianą zabudowę grzejnika DIY. Podpowiemy, czym i jak zabudować grzejnik, jak go zabezpieczyć przed wilgocią i zabrudzeniami oraz, w jaki sposób dobrać osłonę, aby pasowała do Twojego wnętrza i jednocześnie spełniała swoją funkcję. Pomocą w zabezpieczeniu zabudowy kaloryfera będą służyć środki do drewna VIDARON. 

Zabudowa grzejnika z bliska.
Drewniana zabudowa grzejnika DIY to sposób, aby pokój prezentował się ładniej, a jednocześnie by było w nim ciepło. Do zabezpieczenia drewna użyj środków VIDARON, np. Impregnatu Ochronno-Dekoracyjnego Powłokotwórczego VIDARON.

Zabudowa grzejnika DIY – od czego zacząć? 

Zanim zaczniesz zabudowywać grzejnik, dowiedz się, w jaki sposób działa ogrzewanie domu z pomocą kaloryferów. Dlaczego nie wolno ich szczelnie zakrywać? Chodzi o to, aby nie ograniczać swobodnego ruchu powietrza. Ciepło z kaloryfera jest rozprowadzane po pomieszczeniu przy pomocy tzw. konwekcji. To zjawisko, w którym ciepłe powietrze po ogrzaniu unosi się, a zimne – opada. To dzięki temu grzejniki są w stanie skutecznie ogrzać nawet duży pokój – pod warunkiem że umożliwisz ciepłemu powietrzu swobodny ruch. 

Z tego powodu każda, nawet najbardziej elegancka zabudowa grzejnika, powinna być ażurowa i dobrze przepuszczalna. Jeśli zbytnio zabudujesz grzejnik, wzrosną rachunki za ogrzewanie, ponieważ będziesz potrzebować jeszcze więcej ciepła do ogrzania tego samego pomieszczenia. Rozwiązaniem jest umiejętnie zaprojektowana i przewiewna przegroda. 

Dlaczego grzejnik się zasłania? Zwykle robi się tak ze starymi żeliwnymi „żeberkami”, które wyglądają mało estetycznie. Często bywa też tak, że po gruntownym remoncie pokoju dotychczasowy grzejnik nie pasuje już do nowej stylistyki. Wyjściem bywa przemalowanie kaloryfera na nowo – są farby do grzejników, które znakomicie się sprawdzają. Jednak gdy nowy salon czy sypialnia mają być eleganckie, np. w stylu modern classic, glamour czy boho, lepiej sprawdzi się grzejnik ukryty za ładną zabudową. Przy okazji można ją też wykorzystać w roli podręcznej półki na kilka książek czy dekoracji. 

Montaż eleganckiej zabudowy grzejnika.
Montaż eleganckiej zabudowy grzejnika wykonanej z drewna.

Z czego i jak zrobić drewnianą zabudowę grzejnika? 

Jak zabudować kaloryfer? Do wyboru masz wiele różnych opcji. Najprostszym rozwiązaniem jest magnetyczna mata czy też nakładka na kaloryfer. Kupisz ją w sklepie budowlanym lub w internecie Ten sposób świetnie sprawdzi się w przypadku grzejników płaskich (a więc nowszych). To doskonały wybór, jeśli nie masz możliwości zrobienia bardziej gruntownego remontu np. w wynajętym mieszkaniu. Możesz nawet zamówić matę z dowolnym wybranym przez Ciebie zdjęciem lub grafiką.

W przypadku, gdy grzejnik zamontowany jest pod oknem, świetną opcją jest dobudowywana do parapetu, ażurowa konstrukcja z cienkich ukośnych deseczek. To doskonała metoda b na to, jak zrobić zabudowę grzejnika własnym sumptem. 

Czego będziesz potrzebować do takiego rodzaju maskownicy na grzejnik? Oto lista potrzebnych materiałów:

  • Drewniana rama dopasowana do kształtu wnęki pod oknem. Możesz ją wykonać np. z czterech cienkich desek lub dołożyć jeszcze poprzeczną, aby zamiast jednego panelu dekoracyjnego zamontować dwa panele.
  • Panel ażurowy wypełni ramę z drewna. Możesz kupić gotowy ażurowy panel z drewna lub sklejki z wieloma ciekawymi wzorami, od orientalnych i boho po hamptons czy skandynawskie. Druga opcja to wykonanie panelu dekoracyjnego samodzielnie np. w postaci kratownicy z cienkich listewek (podobnie jak np. w altanie ogrodowej).
  • Trzecie rozwiązanie dla kreatywnych majsterkowiczów to zakup gotowej płyty np. MDF o grubości 1 cm. Następnie w płycie wytnik z pomocą wyrzynarki do drewna, otwory zgodnie z własnym projektem ażurowej osłony kaloryfera. 
  • Oprócz tego zaopatrz się w deskę, która będzie pełnić funkcję górnej półki.
  • Potrzebujesz też kilku narzędzi w zależności od rodzaju zabudowy, jaką planujesz wykonać. Będzie to na pewno wkrętarka i wkręty oraz – jeśli potrzeba – wyrzynarka.

Pamiętaj, że drewnianą zabudowę kaloryfera trzeba koniecznie zabezpieczyć przed wilgocią, zabrudzeniami oraz uszkodzeniami mechanicznymi. Nasza propozycja to jeden z preparatów VIDARON. Może to być np.:

  • Lakierobejca Dekoracyjno-Ochronna Superwydajna VIDARON: produkt zachowuje naturalny rysunek słojów, ale nadaje drewnu kolor. Dzięki swojej żelowej konsystencji charakteryzuje się ograniczonym kapaniem i spływaniem z powierzchni pionowych. Zapewnia łatwość i wygodę w stosowaniu. Tworzy na powierzchni trwałą i elastyczną powłokę odporną na plamy z herbaty, kawy, wina, keczupu i musztardy.
  • Lakier Akrylowy VIDARON: szybkoschnący lakier o łagodnym zapachu, który tworzy powłokę suchą w dotyku już po 1 godzinie. Lakier charakteryzuje się podwyższoną odpornością na ścieranie, zarysowania, uszkodzenia mechaniczne oraz plamy z kawy, herbaty i keczupu.

Nowoczesna ciemna zabudowa do grzejnika.
Pomysł na nowoczesną zabudowę do grzejnika wykonaną z drewna. Zabudowa wykończona Impregnatem Ochronno-Dekoracyjnym Powłokotwórczym VIDARON w kolorze wenge afrykańskie.

Jak zrobić zabudowę grzejnika? Instrukcja krok po kroku 

Jak zabudować grzejnik? Poniżej znajdziesz przydatne wskazówki i instrukcję DIY. 

  1. Najpierw zrób ramę do ażurowych paneli. Potrzebujesz do tego np. 5 desek. Deski połącz z pomocą kołeczków meblowych. Powinny tworzyć prostokąt z dodatkową deską pośrodku, wyznaczającą dwie połowy.
  2. Do tylnej części wykonanej przez Ciebie ramy z drewna przymocuj (np. gwoździkami) gotowe ażurowe panele. Jeśli wykonujesz panel samodzielnie, starannie wymierz odległości pomiędzy listewkami. Możesz je przymocować, aby tworzyły ażurową kratkę lub postawić na prostsze rozwiązanie np. w postaci pionowych listewek (lameli) czy deseczek ułożonych poziomo.
  3. Całość przeszlifuj wzdłuż słojów papierem ściernym o gradacji ok. 120-200. Nada to ładny wygląd drewnu, podkreśli rysunek słojów oraz wydłuży trwałość impregnowania.
  4. Nałóż środek powłokotwórczy np. Lakierobejcę Dekoracyjno-Ochronną Superwydajną VIDARON. Maluj równomiernie całą powierzchnię wzdłuż słojów drewna, minimum 2-3 warstwy. Po każdorazowym nałożeniu wyrobu nadmiar ściągnij suchym pędzlem.
  5. Aby zakryć grzejnik od góry, możesz przykleić na parapet pasującą rozmiarami deskę i pomalować ją tym samym produktem, co obudowa-maskownica.
  6. Jeśli nie masz parapetu, potrzebujesz górnej półki, która zakryje grzejnik. Może to być deska lub płyta MDF np. o rozmiarach 750x200 mm. Dobrze, aby też była ażurowa. Półkę maskownicy przykręć np. z pomocą metalowych kątowników i śrub.

Pomysł na zabudowę do grzejnika wykonaną z drewna.
Pomysł na zabudowę do grzejnika wykonaną z drewna.

Wiesz już, jak zabudować kaloryfer, aby w pomieszczeniu pozostało ciepło, a nieestetyczny grzejnik zyskał ciekawą dekorację. Zajrzyj koniecznie do oferty produktów do drewna VIDARON – znajdziesz tu szeroki wybór kolorów do dekoracji Twojej maskownicy na grzejnik!

Galeria zdjęć (4)

Powiązane produkty

Poradniki związane z produktem

Jak zrobić lampion z drewna? Poradnik DIY

Jak zrobić lampion z drewna? Poradnik DIY

Przeczytasz w 6 min

Jak samemu zrobić ozdoby na ścianę? Poradnik DIY

Jak samemu zrobić ozdoby na ścianę? Poradnik DIY

Przeczytasz w 6 min

Jak zrobić ramkę na zdjęcia? Drewniane DIY

Jak zrobić ramkę na zdjęcia? Drewniane DIY

Przeczytasz w 6 min

Jak zrobić wieszak na ręczniki papierowe? DIY z VIDARONEM!

Jak zrobić wieszak na ręczniki papierowe? DIY z VIDARONEM!

Przeczytasz w 7 min

Zobacz wszystkie
Impregnat 1
Zobacz porównanie