Jak zrobić lampion z drewna? Poradnik DIY
Przeczytasz w 6 min
Z artykułu dowiesz się:
Drewniana zabudowa grzejnika to sposób na estetyczny salon, przedpokój czy sypialnię Warto jednak pamiętać, że podstawowym celem kaloryfera jest skuteczne ogrzewanie pomieszczenia. Zabudowa grzejnika nie może w tym przeszkadzać, powinna więc być ażurowa i lekka.
W artykule znajdziesz przydatne informacje, jak wykonać drewnianą zabudowę grzejnika DIY. Podpowiemy, czym i jak zabudować grzejnik, jak go zabezpieczyć przed wilgocią i zabrudzeniami oraz, w jaki sposób dobrać osłonę, aby pasowała do Twojego wnętrza i jednocześnie spełniała swoją funkcję. Pomocą w zabezpieczeniu zabudowy kaloryfera będą służyć środki do drewna VIDARON.
Zanim zaczniesz zabudowywać grzejnik, dowiedz się, w jaki sposób działa ogrzewanie domu z pomocą kaloryferów. Dlaczego nie wolno ich szczelnie zakrywać? Chodzi o to, aby nie ograniczać swobodnego ruchu powietrza. Ciepło z kaloryfera jest rozprowadzane po pomieszczeniu przy pomocy tzw. konwekcji. To zjawisko, w którym ciepłe powietrze po ogrzaniu unosi się, a zimne – opada. To dzięki temu grzejniki są w stanie skutecznie ogrzać nawet duży pokój – pod warunkiem że umożliwisz ciepłemu powietrzu swobodny ruch.
Z tego powodu każda, nawet najbardziej elegancka zabudowa grzejnika, powinna być ażurowa i dobrze przepuszczalna. Jeśli zbytnio zabudujesz grzejnik, wzrosną rachunki za ogrzewanie, ponieważ będziesz potrzebować jeszcze więcej ciepła do ogrzania tego samego pomieszczenia. Rozwiązaniem jest umiejętnie zaprojektowana i przewiewna przegroda.
Dlaczego grzejnik się zasłania? Zwykle robi się tak ze starymi żeliwnymi „żeberkami”, które wyglądają mało estetycznie. Często bywa też tak, że po gruntownym remoncie pokoju dotychczasowy grzejnik nie pasuje już do nowej stylistyki. Wyjściem bywa przemalowanie kaloryfera na nowo – są farby do grzejników, które znakomicie się sprawdzają. Jednak gdy nowy salon czy sypialnia mają być eleganckie, np. w stylu modern classic, glamour czy boho, lepiej sprawdzi się grzejnik ukryty za ładną zabudową. Przy okazji można ją też wykorzystać w roli podręcznej półki na kilka książek czy dekoracji.
Jak zabudować kaloryfer? Do wyboru masz wiele różnych opcji. Najprostszym rozwiązaniem jest magnetyczna mata czy też nakładka na kaloryfer. Kupisz ją w sklepie budowlanym lub w internecie Ten sposób świetnie sprawdzi się w przypadku grzejników płaskich (a więc nowszych). To doskonały wybór, jeśli nie masz możliwości zrobienia bardziej gruntownego remontu np. w wynajętym mieszkaniu. Możesz nawet zamówić matę z dowolnym wybranym przez Ciebie zdjęciem lub grafiką.
W przypadku, gdy grzejnik zamontowany jest pod oknem, świetną opcją jest dobudowywana do parapetu, ażurowa konstrukcja z cienkich ukośnych deseczek. To doskonała metoda b na to, jak zrobić zabudowę grzejnika własnym sumptem.
Czego będziesz potrzebować do takiego rodzaju maskownicy na grzejnik? Oto lista potrzebnych materiałów:
Pamiętaj, że drewnianą zabudowę kaloryfera trzeba koniecznie zabezpieczyć przed wilgocią, zabrudzeniami oraz uszkodzeniami mechanicznymi. Nasza propozycja to jeden z preparatów VIDARON. Może to być np.:
Jak zabudować grzejnik? Poniżej znajdziesz przydatne wskazówki i instrukcję DIY.
Wiesz już, jak zabudować kaloryfer, aby w pomieszczeniu pozostało ciepło, a nieestetyczny grzejnik zyskał ciekawą dekorację. Zajrzyj koniecznie do oferty produktów do drewna VIDARON – znajdziesz tu szeroki wybór kolorów do dekoracji Twojej maskownicy na grzejnik!
Przeczytasz w 6 min
Przeczytasz w 6 min
Przeczytasz w 6 min
Przeczytasz w 7 min