Drewno jest naturalnym materiałem i wystawione na działanie słońca może z czasem zacząć tracić swój oryginalny kolor. Dzieje się tak, ponieważ zawarte w jego składzie związki chemiczne, pochłaniając fale świetlne, zmieniają swoją strukturę. W konsekwencji drewno szarzeje lub żółknie. W jaki sposób skutecznie zabezpieczyć powierzchnie wystawione na silne działanie promieni słonecznych?
Lakierobejca VIDARON
Lakierobejca Dekoracyjno-Ochronna Super Wydajna VIDARON jest produktem dedykowanym do
malowania drewna na zewnątrz i wewnątrz. Chroni drewno przed działaniem promieni UV, nadając mu trwały i atrakcyjny kolor. Tworzy na powierzchni elastyczne powłoki o satynowym połysku.
Żelowa konsystencja tej
Lakierobejcy zapewnia łatwość i wygodę w stosowaniu, ponieważ charakteryzuje się ograniczonym pryskaniem, kapaniem i spływaniem z pionowych powierzchni.
Zabezpieczanie drewna krok po kroku
Przygotowanie podłoża
Pracę należy rozpocząć od odpowiedniego przygotowania powierzchni do malowania. W tym celu trzeba usunąć stare warstwy farb i lakierów. Usuwamy je mechanicznie (papierem ściernym) lub chemicznie – za pomocą specjalnego środka. Powłokę, która jest w dobrym stanie oraz powierzchnię do tej pory nie malowaną, należy dokładnie wygładzić papierem ściernym.
Aplikacja Impregnatu Ochronno-Gruntującego
Lakierobejca VIDARON nie zawiera biocydów, w związku z tym nie
chroni drewna przed grzybami i szkodnikami. Jeśli więc zamierzamy uzyskać powierzchnię odporną na działanie mikroorganizmów, powinniśmy wcześniej zabezpieczyć ją impregnatem. Do tego posłuży nam
Impregnat Ochronno-Gruntujący VIDARON. Zapewnia on ochronę biologiczną drewna, zwiększając dodatkowo wydajność wyrobów nawierzchniowych.
Na powierzchnię aplikujemy pędzlem jedną warstwę wyrobu. Malowanie powinniśmy przeprowadzić w gumowych rękawicach ochronnych. Warstwa musi schnąć 24 godziny. Po upływie tego czasu powierzchnię przecieramy papierem ściernym i dokładnie odpylamy.
Aplikacja pierwszej warstwy Lakierobejcy
Lakierobejca Super Wydajna VIDARON jest produktem gotowym do użycia, należy ją tylko dokładnie wymieszać. Jej aplikację przeprowadzamy pędzlem, wałkiem lub tamponem. Do nanoszenia najlepiej nadaje się
pędzel do wyrobów rozpuszczalnikowych. Jeżeli dysponujemy tylko pędzlem uniwersalnym, warto przeszlifować jego włosie papierem ściernym – w ten sposób końcówki staną się gładsze i unikniemy wypadania luźnych włosków.
Aplikacja drugiej warstwy Lakierobejcy
Po całkowitym wyschnięciu drewna, należy wykonać szlifowanie międzywarstwowe. Używamy do tego papieru o gradacji 320. Dzięki temu wygładzimy podniesione włosy drewna i uzyskamy gładszą powierzchnię. Drugą warstwę wyrobu nanosimy równomiernie na całą powierzchnię, tak jak warstwę poprzednią, pamiętając o rozcieraniu półsuchym pędzlem wzdłuż słojów. W ten sposób produkt dokładnie rozleje się na powierzchni drewna, tworząc idealnie gładką powłokę. Warstwa musi schnąć 12 godzin.
Mycie narzędzi
Pracę kończymy dokładnym umyciem i osuszeniem wykorzystanych narzędzi. Używamy do tego rozpuszczalnika olejno-ftalowego lub bezaromatycznego.