Wróć do artykułów

Jak zabezpieczyć drewno tarasowe przed zmiennymi warunkami atmosferycznymi?

Przeczytasz w 4 min
Udostępnij

Olejowanie tarasu – profesjonalnie i samodzielnie

Duży, drewniany taras stanowi integralną część domu, a latem nierzadko spędzamy na nim więcej czasu, niż wewnątrz budynku. Dla niektórych jednak taras staje się też utrapieniem. Dzieje się tak wówczas, gdy wskutek niewłaściwego zabezpieczenia drewna zaczyna ono chorować, pękać, atakują je owady i szkodniki. Dlatego absolutnie nie wolno rezygnować z regularnych zabiegów konserwacyjnych ani robić tego niesprawdzonymi preparatami. Brak należytej staranności może doprowadzić nawet do konieczności wymiany drewnianych elementów!

Drewniany taras

Wszyscy wiedzą, że deski tarasowe – i to nawet te najtwardsze, z gatunków egzotycznych – wymagają zabezpieczenia. Nie każdy jednak wie, jak się za to zabrać. Można się też pogubić w ofercie różnych dostępnych na rynku środków: impregnaty, oleje, lazury, lakierobejce… Co wybrać i jak właściwie przeprowadzić wszystkie prace, aby nasz taras nie przysparzał nam zmartwień? Odpowiedź na to pytanie opracowali specjaliści marki VIDARON.

Zacznij od przygotowania powierzchni

Zanim przystąpimy do nanoszenia jakiegokolwiek preparatu, koniecznie trzeba przygotować wcześniej podłoże, co ułatwi i przyspieszy aplikację oraz sprawi, że uzyskamy powierzchnię o równomiernym wybarwieniu i wyraźnym rysunku struktury drewna. W przypadku drewna surowego musimy pamiętać o tym, aby przeszlifować je papierem ściernym o ziarnistości dobranej do stopnia nierówności podłoża. Trzeba też dobrze oczyścić powierzchnię z pyłu i kurzu – podłoże musi być czyste, suche, a jego wilgotność nie może przekraczać 20%. Jeśli występują na nim jakiekolwiek zatłuszczenia lub zażywiczenia, to koniecznie musimy je usunąć. Najlepiej przemyć je po prostu benzyną ekstrakcyjną i wysuszyć.

Drewniane schody
Nieco inaczej postępujemy, jeśli chcemy nanosić wybrany środek na powierzchnię, która już wcześniej była zabezpieczana. Przed aplikacją trzeba przeszlifować drewno wzdłuż słoi odpowiednim papierem ściernym i zapolerować. Ważne jest, aby starannie usunąć stare powłoki, umożliwiając nowej warstwie oleju wniknięcie głęboko w strukturę drewna, a tym samym – jego skuteczne zabezpieczenie.

Taras z drewnianymi meblami

Ile warstw oleju na taras? Olejowanie tarasu 

Oleju do tarasów VIDARON nie należy nanosić w niekorzystnych warunkach atmosferycznych, to znaczy np. w czasie opadów deszczu, w temperaturze wyższej niż +30ºC lub poniżej +5ºC. Nie wolno tego faktu bagatelizować, podobnie jak konieczności stosowania odpowiednich narzędzi czy zachowywania odstępów pomiędzy nanoszeniem kolejnych warstw. Gdy wszystkie prace wykonamy starannie, to możemy być pewni, że taras będzie miejscem odpoczynku, a nie ciężkiej pracy.
Przed rozpoczęciem wszystkich zabiegów, jak również w ich trakcie, wyrób trzeba dokładnie mieszać, co pozwala na uzyskanie jednorodnej konsystencji i barwy.
Dwie warstwy oleju najwygodniej nanosić pędzlem lub gąbką w odstępach minimum 6 godzin, a po ok. 15-20 minutach od nałożenia każdej warstwy, trzeba usunąć nadmiar preparatu przy pomocy półsuchej gąbki lub bawełnianej szmatki. Do olejowania można używać pędzli do wyrobów rozpuszczalnikowych. Jeśli decydujemy się na pędzel uniwersalny, to warto przed rozpoczęciem aplikacji przeszlifować jego włosie drobnoziarnistym papierem ściernym, co spowoduje zmiękczenie końcówek i usunięcie luźnego włosia.
Co daje nam olejowanie drewna tarasowego? Przede wszystkim ochronę przed szkodliwym działaniem wody, śniegu, słońca, wiatru i pielęgnację. Olej do Tarasów VIDARON zawiera naturalny roślinny wosk Carnauba, pozyskiwany z liści palm rosnących w Brazylii. To najtwardszy ze znanych obecnie wosków naturalnych. Jego właściwości sprawiają, że powierzchnia drewniana zyskuje wyjątkowe parametry odpornościowe na ścieranie oraz warunki atmosferyczne. Zastosowanie oleju sprawia, że drewno jest również bardziej odporne na pękanie, a rysunek jego słojów zostaje pięknie uwypuklony.

Galeria zdjęć (1)

Poradniki związane z produktem

Bejcowanie i olejowanie drewna

Bejcowanie i olejowanie drewna

Przeczytasz w 2 min

Olejowanie podłogi z drewna egzotycznego

Olejowanie podłogi z drewna egzotycznego

Przeczytasz w 4 min

Efektywnie i efektownie – olejowanie drewnianych tarasów

Efektywnie i efektownie – olejowanie drewnianych tarasów

Przeczytasz w 4 min

Olejowanie drewna - szybka, łatwa i skuteczna ochrona

Olejowanie drewna - szybka, łatwa i skuteczna ochrona

Przeczytasz w 4 min

Olejowanie drewna – najczęściej zadawane pytania

Olejowanie drewna – najczęściej zadawane pytania

Przeczytasz w 6 min

Zobacz wszystkie
Impregnat 1
Zobacz porównanie