Wróć do artykułów

Olejowanie drewna - szybka, łatwa i skuteczna ochrona

Przeczytasz w 4 min
Udostępnij

Olejowanie drewna zyskuje coraz większe rzesze zwolenników. Zastosowanie tej metody ochrony drewna jest przede wszystkim łatwe, poradzi sobie z nim każdy domowy majsterkowicz i jednocześnie gwarantuje skuteczną ochronę drewna przed warunkami atmosferycznymi, brudem i przed siłami niszczącymi.

 Drewniane meble ogrodowe

Olejowanie drewna można przede wszystkim określić jako „złoty środek” pomiędzy chęcią jak najtrwalszego zabezpieczenia drewna oraz zachowaniem jego naturalnego, ekologicznego charakteru. Olej do drewna trwale zabezpiecza drewno przed zużyciem z jakim mamy np. do czynienia w przypadku silnie używanych podłóg drewnianych oraz nadaje mu delikatną dekorację, która uwydatnia naturalne barwy drewna, słoje, czy występujące w drewnie, pożądane defekty. Jednocześnie oleje do drewna są produktami w pełni ekologicznymi dlatego rośnie im rzesza zwolenników wśród fanów ekobudownictwa czy kreowania przestrzeni wyłącznie za pomocą naturalnych materiałów.

Olejowanie drewna

Olejowanie drewna – skuteczna ochrona

Pomimo tego, że olej do drewna nie tworzy na jego powierzchni ochronnych powłok, tak jak w przypadku stosowania lakierów czy lakierobejc to skutecznie chroni drewno przed niszczącą siłą warunków atmosferycznych, pękaniem czy gniciem. Dlaczego tak się dzieje? Odpowiedź jest prosta - olej do drewna wnika głęboko w elementy drewniane i wzmacnia strukturę drewna. Jednocześnie nie zatyka porów drewna. W związku z tym pozwala elementom drewnianym oddychać, ale nie chłonąć wody. Ma to szczególnie pozytywny wpływ na drewno stosowane w pomieszczeniach wilgotnych lub o zmiennej wilgotności. Można powiedzieć, że drewno olejowane ma pewne zdolności regeneracyjne. Zarysowania podłogi nie tylko nie zmieniają koloru, ale ubytki pod wpływem oleju pęcznieją i wypełniają się.

Przykładem olejów do drewna, które zapewniają ochronę w pełnym zakresie, opisanym powyżej są Oleje VIDARON . Zawiera on składniki pielęgnujące i chroniące drewno, m.in. naturalny wosk roślinny Carnauba, który pozwala na uzyskanie odpornej na ścieranie i działanie czynników atmosferycznych powłoki. Ogranicza też pękanie i zabrudzenia powierzchni drewnianej. Wosk roślinny Carnauba jest najtwardszym ze znanych obecnie wosków naturalnych. Jego zastosowanie pozwoliło na osiągnięcie podwyższonych parametrów odpornościowych na ścieranie oraz niszczące warunki atmosferyczne.

Olejowanie drewna – zrób to sam łatwo i szybko

Olejowanie drewna i renowacja powierzchni wcześniej olejowanych nie powinna sprawić żadnych kłopotów i można ją wykonać samemu bez potrzeby zatrudniania fachowców. Nie jest tak czasochłonne i nie podlega tak surowym reżimom jak lakierowanie, gdzie trzeba, np. wykonywać szlifowania między warstwowe. Znaczącym argumentem przemawiającym za stosowaniem oleju jest również to, że renowacja powierzchni olejowanych nie musi odbywać się na całych powierzchniach. W przypadku, np. lakierowanej podłogi jej renowacja polega na zeszlifowaniu całej powierzchni lakieru i położeniu nowej warstwy lakieru. W przypadku podłogi lub innej powierzchni olejowanej renowacji i napraw można dokonywać miejscowo.

Nakładanie oleju

Jak olejować drewno?

Oleje VIDARON zarówno przed rozpoczęciem aplikacji, jak również w trakcie, trzeba dokładnie mieszać, co pozwala na uzyskanie jednorodnej konsystencji i barwy. Podłoże należy przeszlifować papierem ściernym o ziarnistości dobranej do stopnia nierówności podłoża. Trzeba też dobrze oczyścić powierzchnię z pyłu i kurzu – podłoże musi być czyste, suche, a jego wilgotność nie może przekraczać 20%. Jeśli zauważymy na drewnianej powierzchni jakiekolwiek zatłuszczenia lub zażywiczenia, to z łatwością pozbędziemy się ich przemywając powierzchnię benzyną ekstrakcyjną (w przypadku gatunków europejskich).

Pamiętajmy, by w przypadku drewnianych elementów umieszczonych na zewnątrz nie olejować ich jeśli pada deszcz, a temperatura jest wyższa niż +30ºC lub niższa niż +5ºC. Dwie warstwy oleju powinno się nanosić pędzlem lub gąbką w odstępach około 6h, a po około 15-20 minutach od nałożenia pierwszej warstwy trzeba usunąć nadmiar preparatu przy pomocy półsuchej gąbki lub bawełnianej szmatki.

Galeria zdjęć (1)

Poradniki związane z produktem

Bejcowanie i olejowanie drewna

Bejcowanie i olejowanie drewna

Przeczytasz w 2 min

Efektywnie i efektownie – olejowanie drewnianych tarasów

Efektywnie i efektownie – olejowanie drewnianych tarasów

Przeczytasz w 4 min

Zabezpieczone drewno naturalne w dotyku - efekt olejowania

Zabezpieczone drewno naturalne w dotyku - efekt olejowania

Przeczytasz w 3 min

Najczęstsze błędy przy olejowaniu drewna

Najczęstsze błędy przy olejowaniu drewna

Przeczytasz w 4 min

Jak olejować drewno dębowe – porady eksperta

Jak olejować drewno dębowe – porady eksperta

Przeczytasz w 4 min

Zobacz wszystkie
Impregnat 1
Zobacz porównanie