Wróć do artykułów

Jak olejować drewno dębowe – porady eksperta

Przeczytasz w 4 min
Udostępnij

Drewno dębowe jest niezwykle wytrzymałe, piękne i eleganckie. Aby jednak takie pozostało, musisz odpowiednio o nie dbać. Jednym ze sposobów na zabezpieczenie powierzchni jest olejowanie drewna dębowego. Sprawdź, jakiego produktu użyć, na co zwracać uwagę i jakich błędów nie popełnić.

Jak zabezpieczyć drewno dębowe? Wybór odpowiedniego produktu

Teoretycznie do olejowania drewna możesz wykorzystać niemal każdy olej roślinny – nawet olej rzepakowy, lniany czy kokosowy. Sprawdzą się one jednak przede wszystkim do olejowania drewna w pomieszczeniach, a także do zabezpieczania powierzchni, które nie są intensywnie użytkowane. Jeśli chcesz zabezpieczyć powierzchnię, która będzie mocno eksploatowana lub będzie znajdować się na zewnątrz albo w pomieszczeniu, w którym panują trudne warunki (duża wilgotność, zmiany temperatur, słońce), lepiej postawić na profesjonalne specyfiki.

Do olejowania drewna dębowego możesz wykorzystać np. Olej Do Drewna VIDARON (bezbarwny lub koloryzujący). Produkt ten zawiera szlachetny wosk, który wnika głęboko w strukturę drewna, wzmacnia ją i odżywia. Na powierzchni tworzy też powłokę odporną na glony i grzyby pleśniowe. Wzmacnia odporność na wilgoć, ścieranie i inne uszkodzenia mechaniczne, a także działanie promieni UV. Olejem VIDARON możesz zabezpieczyć tarasy, meble ogrodowe czy inne elementy małej architektury, a także meble wewnętrzne.

Olejowanie drewnianej dębowej powierzchni

Olejowanie drewna dębowego – od czego zacząć?

Żeby olejowanie drewna dębowego zakończyło się sukcesem, musisz dobrze przygotować powierzchnię. W tym celu:

• wyczyść drewno ze wszelkich zanieczyszczeń i tłustych plam. Jeśli było już użytkowane i widać na nim spore zabrudzenia, możesz przetrzeć je benzyną ekstrakcyjną, a potem poczekać, aż wyschnie,

• przeszlifuj powierzchnię, by była gładka – dzięki temu pory drewna się otworzą, a olej łatwiej wniknie do środka. Do szlifowania możesz użyć papieru o gramaturze 150-200,

• odpyl powierzchnię szczotką i ewentualnie przetrzyj wilgotną szmatką, a potem poczekaj, aż wyschnie.

Wskazówka! Czym olejować drewno dębowe?

Do olejowania drewna wykorzystaj pędzel lub miękką, czystą ścierkę.

Jak zabezpieczyć drewno dębowe? Instrukcja krok po kroku

Krok 1. Olej nakładaj wzdłuż słojów, a potem odczekaj tyle, ile zaleca producent (może to być około kilkudziesięciu minut). W tym czasie środek wniknie w głąb drewna.

Krok 2. Odsącz papierowym ręcznikiem nadmiar oleju z powierzchni. Znów odczekaj wskazany przez producenta czas.

Krok 3. Nałóż kolejną warstwę oleju, a potem wykonaj krok drugi.

Krok 4. Powyższe czynności wykonuj dopóty, dopóki nie uzyskasz satysfakcjonującego Cię efektu.

Zwykle należy nałożyć minimum 2 warstwy oleju. Możesz jednak położyć ich więcej – w zależności od stanu drewna i tego, jaki efekt chcesz uzyskać. Jeśli olej nakładasz na meble, które stoją wewnątrz, mogą wystarczyć 2-3 warstwy. Na podłogi i meble ogrodowe najczęściej należy nałożyć więcej warstw.

Ważne!

Olejowanie musisz powtarzać regularnie. Intensywnie eksploatowane podłogi czy meble narażone na trudne warunki atmosferyczne (np. wilgoć) warto olejować nawet raz w roku.

Olejowanie dębowej deski

Olejowanie drewna dębowego – najczęstsze błędy

Do najczęściej powielanych błędów podczas olejowania drewna należą:

zły dobór oleju – wybór nieodpowiedniego produktu do drewna dębowego na tarasie, w ogrodzie, na schodach czy na podłodze, może skutkować szybkim ścieraniem się powierzchni, a co za tym idzie, niszczeniem drewna lub koniecznością wprowadzania częstych poprawek. Postaw więc na profesjonalny preparat do olejowania drewna;

zbyt gruba powierzchnia oleju – zdecydowanie lepiej nałożyć kilka cienkich warstw, zamiast jednej grubej. Dużym błędem jest także niewycieranie nadmiaru oleju. Olej musi wniknąć w głąb struktury drewna – nie powinien tworzyć warstw na jego powierzchni;

zbyt mała ilość oleju – jeśli nałożysz za cienką warstwę preparatu, nie nasyci on wystarczająco drewna. W konsekwencji powierzchnia będzie niewystarczająco odporna na wilgoć, zabrudzenia i ścieranie;

nieprzestrzeganie zaleceń producenta – różne preparaty mają różne parametry i wymagania. Przeczytaj uważnie instrukcję producenta i stosuj się do jej zasad. Dotyczy to m.in. temperatury powietrza podczas olejowania, stopnia wilgotności powietrza czy czasu schnięcia oleju.

Pamiętaj, by do olejowania drewna dębowego podejść z należytą dokładnością. Starannie przygotuj powierzchnię, a potem rozprowadzaj preparat równo i dokładnie. Dzięki temu drewniana powierzchnia będzie dobrze chroniona, a co za tym idzie – będzie prezentować się pięknie i elegancko.

Galeria zdjęć (1)

Poradniki związane z produktem

Najczęstsze błędy przy olejowaniu drewna

Najczęstsze błędy przy olejowaniu drewna

Przeczytasz w 4 min

Jak skutecznie usunąć farbę olejną z drewna?

Jak skutecznie usunąć farbę olejną z drewna?

Przeczytasz w 3 min

Impregnat czy olej do drewna? - odnawianie mebli ogrodowych w praktyce

Impregnat czy olej do drewna? - odnawianie mebli ogrodowych w praktyce

Przeczytasz w 4 min

Jak poprawnie malować drewno olejem? - porady eksperta

Jak poprawnie malować drewno olejem? - porady eksperta

Przeczytasz w 4 min

Zobacz wszystkie
Impregnat 1
Zobacz porównanie