Zabezpieczone drewno naturalne w dotyku - efekt olejowania
Przeczytasz w 3 min
Miesiące letnie to szczególnie dobry czas, aby pomyśleć o zabezpieczeniu drewnianych elementów na zewnątrz. Bo choć drewno jest jednym z najtrwalszych i najpiękniejszych materiałów, jakich dostarcza nam natura, to jednak w zachowaniu wszystkich jego walorów trzeba mu trochę pomóc.
O to, jak chronić elementy drewniane szczególnie narażone na działanie warunków atmosferycznych, zapytaliśmy Krzysztofa Klimczaka, specjalistę marki VIDARON.
Drewniane altany, płoty, pergole, meble ogrodowe czy tarasy są codziennie narażone na destrukcyjne działanie zmiennych warunków atmosferycznych – promieni UV, deszczu, wiatru, jak również różnych mikroorganizmów, owadów i grzybów.
- Działanie tych czynników prowadzi do negatywnych zmian surowca, które nazywamy niszczeniem drewna. Mogą mieć one bardzo różny charakter, istotę, rozmiary i częstość występowania – mówi Krzysztof Klimczak - Na przykład pod wpływem wody i wilgoci drewno pęcznieje lub kurczy się, co powoduje pęknięcia oraz zwiększa podatność na rozwój niszczących grzybów. Z kolei promienie UV mają wpływ na zmianę koloru drewna, niszcząc ligninę, która spaja jego komórki i gwarantuje stabilność. Ponadto wysoka temperatura powoduje wysychanie, pękanie i kurczenie zewnętrznej powłoki drewna. Strukturę surowca osłabiają też owady, grzyby i glony. Te ostatnie mają również wpływ na walory estetyczne zaatakowanego drewna – powstają wówczas jego przebarwienia, tzw. sinizna – dodaje.
By mieć pewność, że materiał, z którego wykonany jest nasz taras czy meble ogrodowe, na długo zachowa swoje walory estetyczne i wytrzymałościowe, należy zapewnić mu skuteczną i trwałą ochronę oraz właściwie go zabezpieczyć. Konieczność stosowania odpowiednich środków ochronnych jest tym ważniejsza, że negatywne działanie czynników atmosferycznych i mikroorganizmów ma wpływ nie tylko na wygląd drewnianych elementów. Nierzadko zmiany są na tyle duże, że konieczna jest po prostu wymiana uszkodzonego materiału.
Podczas doboru produktu, którym chcemy zabezpieczyć drewno, nie możemy zapominać o tym, że zawsze dopasowujemy go do konkretnego zastosowania – inny np. do drewnianej podłogi, inny do drewnianej altany.
- W zastosowaniach na zewnątrz, na przykład na drewniane tarasy, meble ogrodowe, schody czy balustrady, doskonale sprawdzają się oleje do drewna, które chronią i pielęgnują, podkreślając jednocześnie piękną fakturę drewna. Zabieg olejowania powtarzać należy raz lub dwa razy w roku w przypadku powierzchni szczególnie narażonych na szkodliwe działanie czynników atmosferycznych – mówi Krzysztof Klimczak.
Przed rozpoczęciem olejowania ważne jest odpowiednie przygotowanie podłoża, co znaczącą ułatwia i przyspiesza aplikację i pozwala uzyskać powierzchnię o równomiernym wybarwieniu i wyraźnym rysunku struktury drewna.
- Gdy jest to surowe drewno, to powinno być ono oczyszczone i suche, o wilgotności nie większej niż 20%, gładkie i wolne od kurzu oraz tłustych i żywicznych plam. Drewno zażywiczone i zatłuszczone trzeba wcześniej przemyć benzyną ekstrakcyjną i wysuszyć. Jeśli chcemy olejować powierzchnię wcześniej lakierowaną czy malowaną, koniecznie musimy usunąć stare powłoki – do tzw. „żywego drewna”. Zalecane jest też, aby przed aplikacją przeszlifować drewno wzdłuż słoi odpowiednim papierem ściernym i zapolerować – wyjaśnia Krzysztof Klimczak.
Przed rozpoczęciem olejowania, jak również w jego trakcie, wyrób trzeba dokładnie mieszać, co pozwala na uzyskanie jednorodnej konsystencji i barwy. Ważne są też odpowiednie warunki atmosferyczne – nie powinno się nanosić oleju, gdy pada deszcz, a temperatura jest wyższa niż +30ºC lub niższa niż +5ºC.
- Nigdy nie przyspieszajmy prac poprzez skracanie czasu schnięcia czy pomijanie pewnych etapów – mówi Krzysztof Klimczak - Dwie warstwy oleju powinno się nanosić pędzlem lub gąbką w odstępach minimum 6 godzin, a po ok. 15-20 minutach od nałożenia każdej warstwy, trzeba usunąć nadmiar preparatu przy pomocy półsuchej gąbki lub bawełnianej szmatki – dodaje.
Preparatem zabezpieczającym drewniane meble ogrodowe, balustrady czy tarasy jest Olej do drewna VIDARON, który stanowi jednocześnie niezwykłą ozdobę tych elementów dzięki jedwabisto-matowemu wykończeniu, podkreślającemu naturalną strukturę i usłojenie drewna.
Produkt zawiera składniki pielęgnujące i chroniące drewno – zawarty w nim naturalny wosk roślinny pozwala na uzyskanie odpornej na ścieranie i działanie czynników atmosferycznych powłoki, ogranicza też pękanie i zabrudzenia powierzchni drewnianej.
- Jednym z komponentów oleju do drewna VIDARON jest naturalny wosk roślinny Carnauba (łac. Cera Carnauba), pozyskiwany z liści palmy Copernicia cerifera, rosnącej w Brazylii – wyjaśnia Krzysztof Klimczak - Jest to najtwardszy ze znanych obecnie wosków naturalnych. Jego zastosowanie pozwoliło na osiągnięcie podwyższonych parametrów odpornościowych na ścieranie oraz niszczące warunki atmosferyczne – dodaje.
Więcej o produkcie - kliknij tutaj...
Olej do drewna z linii produktów ochronnych o dekoracyjnych VIDARON może być stosowany zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz pomieszczeń, do drewna europejskiego i egzotycznego. Dostępny jest w puszkach metalowych 750 ml i 2,5 l w 4 kolorach (teak indonezyjski, teak naturalny, mahoń afrykański, palisander szlachetny) oraz w wersji bezbarwnej.
Przeczytasz w 3 min
Przeczytasz w 4 min
Przeczytasz w 4 min
Przeczytasz w 6 min