Jak odnowić boazerię? Prosty sposób na jej odświeżenie
Przeczytasz w 7 min
Toaletka – mebel szczególny, wyjątkowy, szykowny. Domowa świątynia dbałości o piękny wygląd i elegancję. Dawniej obiekt marzeń wielu kobiet. Jeśli i Tobie marzy się urokliwa toaletka z lustrem – jest na to sposób. Można pięknie odnowić stary mebel i dać mu drugie życie. Podpowiadamy, jak to zrobić!
Toaletki to meble szczególnego rodzaju. Nie były i nie są podstawowym wyposażeniem domów - to raczej symbol elegancji i dobrego smaku. Nie każdy mógł sobie na toaletkę pozwolić. I to nie tylko ze względów finansowych, ale też lokalowych - trzeba było znaleźć dla niej specjalne miejsce. To ten mebel mieścił w sobie wszystkie przedmioty i kosmetyki, niezbędne przy codziennej pielęgnacji urody. Toaletka z lustrem jest więc eleganckim, czasami wręcz luksusowym dodatkiem do wnętrz.
Dlaczego więc warto odnawiać zużyte toaletki? Przede wszystkim dlatego, że mają w sobie czar dawnych czasów. Zarówno te stylizowane, ozdobne, jak i te prostsze, z czasów PRL. Odnowione i zadbane, nadają charakteru wnętrzom. Jednocześnie nadal posiadają też swój walor użytkowy - każda pani domu doceni możliwość wygodnego nakładania makijażu przy specjalnie do tego przystosowanym meblu.
Toaletki to meble często kunsztownie zbudowane, skomplikowane pod względem konstrukcji. Miewają wiele drzwiczek, szuflad, półeczek. Szkoda, aby tak wspaniałe meble, efekt pracy dawnych stolarzy, zwyczajnie trafiały na wysypisko z innymi starociami. Poza walorem ozdobnym jest więc i ten sentymentalny. Toaletki to często świadkowie wieloletnich rodzinnych historii, dziedziczone nawet z pokolenia na pokolenie.
Co może dodatkowo zachęcić do odnowienia starej toaletki? Wyzwanie! Nie jest to prosty mebel i nie wystarczy po prostu go pomalować, aby przywrócić dawny blask. Wymaga więcej pracy, wyczucia i umiejętności. Jest to więc ciekawa przygoda dla osób, które odnajdują przyjemność w przywracaniu do życia zużytych i nikomu niepotrzebnych mebli.
Przed rozpoczęciem prac zgromadź narzędzia i materiały. Na etapie demontażu przyda się na pewno komplet śrubokrętów, a nawet obcęgi lub kombinerki do wyciągania starych gwoździ lub śrub. Pamiętaj, że stare kunsztowne toaletki były często montowane przy użyciu naprawdę drobnych elementów! Gumowy młotek do delikatnego odbijania niektórych części, np. tylnej ściany, też nie jest złym pomysłem.
Ważną czynnością będzie usuwanie starych powłok malarskich. Tutaj nieodzowny jest papier ścierny o różnej gramaturze oraz szlifierki - najlepiej elektryczna, jak i ręczna. Do trudno dostępnych miejsc dotrzeć będzie można za pomocą szpachelki lub skrobaka. Jeżeli masz już pewne doświadczenie, do usuwania starych powłok można też przygotować opalarkę.
Produkty VIDARON nakłada się łatwo i przyjemnie przy użyciu pędzli lub wałków. Warto przygotować kilka, różnego rozmiaru, żeby sprawnie pokryć wszystkie, nawet najmniejsze elementy. Do zabezpieczenia miejsca pracy, jak i samej toaletki (np. lustra) przyda się taśma i folia malarska.
Polecany produkt
Jakich produktów użyć do odnowienia starej toaletki z lustrem? Do dyspozycji masz szeroką gamę produktów VIDARON. Do tak eleganckiego mebla jak toaletka, doskonale nada się Lakierobejca Dekoracyjno-Ochronna Super Wydajna VIDARON. Zapewnia piękny i naturalny wygląd drewna. Toaletka pomalowana tym preparatem stanie się prawdziwą ozdobą domu, a jednocześnie zyska odporność i ochronę przed uszkodzeniami na długie lata.
Pierwszym etapem odnawiania toaletki jest demontaż. Należy ją rozebrać na części, na tyle, na ile pozwalają warunki techniczne oraz... Twoje umiejętności. Jeżeli nie czujesz się na siłach, aby najpierw zdemontować, a następnie z powrotem złożyć jakiś skomplikowany element (np. szufladę) – odpuść! Lepsze to, niż kłopoty z późniejszym montażem lub uszkodzenie mebla.
Na pewno warto odkręcić drzwiczki i wyjąć szuflady oraz półki. Do rozważenia jest demontaż i ewentualna wymiana tylnej ścianki. Nie zapomnij o drobiazgach - uchwyty i dekory będą przeszkadzać w czyszczeniu i malowaniu większych powierzchni. Same też łatwiej dadzą się odnowić, kiedy będą zdemontowane i łatwo dostępne.
Im jednak dokładniej uda się toaletkę rozmontować, tym możliwe będzie dokładniejsze jej przygotowanie i zabezpieczenie. Nigdy nie wiadomo, jakie niespodzianki kryją się niedostępnych miejscach łączeń, frezów czy pod zawiasami. Może okazać się, że zadomowiły się tam szkodniki drewna, zaczęło się ono rozkładać lub zwyczajnie przez lata nazbierało się zanieczyszczeń.
Demontaż elementów to również najlepszy moment, żeby sprawdzić ich stan. Ideałem prac renowacyjnych jest zachowanie wszystkich oryginalnych części, ale jeśli masz do czynienia z mocno zużytym meblem, czasem nie będzie to możliwe. Dotyczy to też np. mebli z okresu PRL, kiedy wykorzystywane materiały bywały szczególnie niskiej jakości.
Przy demontażu zastanów się, czy nie należy wymienić części ruchomych, które szczególnie narażone są na zużywanie: zawiasów, prowadnic szuflad czy ruchomych uchwytów. Zmiana na nowe nie musi oznaczać straty - jeśli dobrze dobierzesz drobiazgi, toaletka może zyskać nowy charakter i stać się jeszcze większą ozdobą. Wymiana zawiasów zdecydowanie podnosi też komfort codziennego użytkowania.
Osobna kwestia to wymiana lustra. Przed przystąpieniem do renowacji trzeba ocenić jego stan. Jeżeli jest pęknięte lub mocno uszkodzone, trzeba je wymienić. Przy demontażu lustra uważaj, aby nie uszkodzić otaczającej go ramy. Sprawdź, w jaki sposób było przytwierdzone do toaletki. Jeśli jest w dobrym stanie, nie musisz go demontować. Przed przystąpieniem do szlifowania czy malowania dobrze zabezpiecz je taśmą malarską.
Nawet jeśli stare lustro nosi ślady użytkowania, spróbuj je pozostawić. Nowa szklana tafla będzie się pięknie prezentować i doskonale służyć przy nakładaniu makijażu czy czesaniu. Pamiętaj jednak, że masz do czynienia z meblem, który ma wiele lat. Pozostawienie oryginalnego szkła doda odnowionej toaletce uroku.
Rozebrany mebel trzeba przygotować do malowania. Pierwszy krok to usunięcie starych powłok malarskich. W przypadku toaletki, która jest meblem ozdobnym, warto przeprowadzić je dokładnie i ze szczególną ostrożnością. Zacznij od szlifowania fragmentu mniej widocznej powierzchni, np. bocznej ściany, aby zobaczyć jak schodzi stary lakier lub farba. Może trzeba będzie dobrać papier ścierny o innej grubości ziaren?
W przypadku szczególnie opornych powłok malarskich - a takie potrafią być np. lakiery z czasów PRL, można użyć rozpuszczającego żelu. Wówczas powłokę usuwa się łatwo szpachlą lub skrobakiem. Osobną kwestią są dekory, listwy i ozdobne frezy. Jeśli to możliwe, zdemontuj je i osobno czyść ręcznie.
Oczyszczone i odkurzone elementy przejrzyj pod kątem rys, pęknięć i ubytków. Przyda się teraz Szpachla do Drewna VIDARON. Skutecznie łączy uszkodzone powierzchnie i maskuje rysy. Nie kruszy się, dobrze znosi dotykanie, tarcie czy użytkowanie mechaniczne.
Kiedy odkryjesz już surowe drewno, oczyścisz je i uzupełnisz ubytki, nie pozostanie nic innego, jak rozpocząć malowanie. Podobnie jak ze szlifowaniem, dobrze jest zacząć w mało widocznym miejscu.
Nowoczesne preparaty VIDARON ułatwiają tę czynność - doskonale kryją powierzchnię i „współpracują” z każdym rodzajem drewna. Zrób pierwsze kroki i zobacz, czy efekt jest taki, jakiego oczekujesz. Niektóre meble trzeba malować kilka razy!
Mamy nadzieję, że nasze porady i produkty oferowane przez VIDARON pomogą Ci odnowić Twoją starą toaletkę z lustrem. Napisz do nas i podziel się wrażeniami lub spostrzeżeniami z pracy przy renowacji toaletki!
Przeczytasz w 7 min
Przeczytasz w 6 min
Przeczytasz w 7 min
Przeczytasz w 6 min