Wróć do artykułów

Jak odnowić boazerię? Prosty sposób na jej odświeżenie

Przeczytasz w 7 min
Udostępnij

Boazeria nie kojarzy się już ze stylem czasów PRL. Warto zobaczyć w niej potencjał i szansę na stworzenie ładnego, nietuzinkowego wnętrza. Podpowiadamy, jak niewielkim nakładem pracy i pieniędzy uzyskać naprawdę dobry efekt.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Kiedy zdecydować się na odnowienie boazerii?
  • Jak odświeżyć boazerię? Przydatne produkty
  • Jak odnowić boazerię? Poradnik krok po kroku

Dawanie nowego życia starym przedmiotom to nie tylko moda i zabawa dla miłośników staroci. Przywracanie do dobrego stanu i ponownego użytku to też przejaw odpowiedzialności – i tej ekonomicznej, i ekologicznej.

W ostatnich latach drewniane boazerie masowo znikały z polskich domów i innych przestrzeni. Źle się kojarzyły, często też nie było ani możliwości ani pomysłu, żeby coś sensownego z nimi zrobić. Czasy się jednak zmieniają. Moda na drewno nie ustaje, a sposobów na przywrócenie drugiego życia zużytym powierzchniom ciągle przybywa. Dzięki całej gamie środków VIDARON możesz wyczarować prawdziwe cuda ze starej boazerii!

Starą boazerię bez problemu można odświeżyć, korzystając z szerokiej gamy środków Vidaron.
Starą boazerię bez problemu można odświeżyć, korzystając z szerokiej gamy środków Vidaron.

Kiedy zdecydować się na odnowienie boazerii?

Dlaczego warto pozostawić boazerię na ścianie i odnowić ją zamiast zrywać? Jeśli była położona kilkadziesiąt lat temu, nigdy nie wiadomo, co się pod nią znajdzie. Łatwo jest zerwać drewniane deski, ale może okazać się, że pod nimi są surowe, nieotynkowane ściany. To bardzo prawdopodobne, szczególnie w starym budownictwie. Boazerię stosowano masowo nie tylko ze względów estetycznych, ale też by maskować konstrukcyjne niedoskonałości pomieszczeń.

Pozostawienie boazerii i decyzja o jej odnowieniu może więc oszczędzić przykrych niespodzianek i wielu kłopotów, w tym konieczności ponoszenia nieplanowanych nakładów finansowych oraz wykonywania dodatkowych prac.

Ściana z drewnianych desek to znakomity pomysł do wnętrz rustykalnych czy vintage.
Ściana z drewnianych desek to znakomity pomysł do wnętrz rustykalnych czy vintage.

Jak odnowić drewnianą boazerie? Przydatne produkty

Są dwa sposoby na odświeżenie boazerii. Pierwszy to malowanie preparatami, które podkreślają naturalną strukturę i barwę drewna. Najczęściej stosuje się tu lakiery, np. Lakier Bezpodkładowy albo Lakier Akrylowy VIDARON. Zaletą takiego rozwiązania jest skuteczne zabezpieczenie drewna przed dalszym zużyciem. VIDARON Lakier Bezpodkładowy to produkt, który tworzy suchą w dotyku powłokę już po 3 godzinach. Ma łagodny zapach i znakomitą przyczepność do podłoża, a drewnianą powierzchnię zabezpiecza przed ścieraniem, zarysowaniami, uszkodzeniami mechanicznymi i plamami. Z kolei VIDARON Lakier Akrylowy to szybkoschnący lakier wodny, który tworzy suchą powłokę już po 1 godzinie, a w stosowaniu jest wyjątkowo przyjemny.

Druga opcja to malowanie środkami, które nadają nowy kolor. Ich największą zaletą jest bogactwo odcieni, a odpowiednio dobrany rodzaj preparatu pozwala też uzyskać dodatkowe efekty estetyczne. W ofercie VIDARON znajdziesz takie propozycje – to np. VIDARON Lakierobejca Dekoracyjno-Ochronna Super Wydajna. Z jej pomocą pomalujesz boazerię, nadając jej nowy odcień, np. S02 dąb jasny czy S03 limba złocista.

VIDARON Lakierobejca Dekoracyjno-Ochronna Super Wydajna zachowuje naturalny rysunek słojów drewna, ale powierzchni nadaje nowy kolor. Jeśli chcesz rozjaśnić boazerię (zwykle do tego zmierza odświeżenie), wybierz jasną lakierobejcę, np. odcień dąb jasny. A może chcesz nadać drewnu niepowtarzalny charakter i sprawić, że ściana z boazerią stanie się mocnym akcentem wnętrza? Wybierz odcień S12 antracyt szary, idealny do męskich czy loftowych aranżacji. Lakierobejca VIDARON jest też dostępna w opcji bezbarwnej!

Jeżeli wiesz już, jaki efekt chcesz osiągnąć, trzeba jeszcze przygotować odpowiednie narzędzia i materiały. Poza lakierem lub lakierobejcą na pewno potrzebny będzie papier ścierny. Przyda się na etapie przygotowywania drewna do malowania. Zazwyczaj warto zaopatrzyć się w dwa jego rodzaje – jeden do intensywnego szlifowania, drugi do polerowania zeszlifowanej powierzchni. Dobrym pomysłem będzie także szlifierka – ręczne przecieranie dużych powierzchni może być bardzo pracochłonne.

Przed szlifowaniem koniecznie oceń stan podłoża. Czasem wystarczy tylko szlifowanie powierzchniowe które ma na celu poprawę przyczepności przed nanoszeniem nowego produkt. W niektórych przypadkach niezbędne będzie całkowite usunięcie starej powłoki.

Na etapie malowania potrzebny będzie pędzel. Doradzamy raczej niezbyt duży, taki, którym łatwo dotrzesz również w trudno dostępne miejsca. Jeśli boazeria jest stara i mocno zabrudzona, dobrze też zaopatrzyć się w coś do mycia i wycierania. Jak przy wszystkich pracach malarskich, tak i przy boazerii przyda się folia na podłogę oraz rolka wytrzymałej papierowej taśmy zabezpieczającej.

Boazerię można zostawić w kolorze drewna. Wtedy najlepszy środek do jej odświeżenia to Lakier Dekoracyjno-Ochronna Super Wydajna VIDARON S01 Bezbarwny.

Jak odnowić boazerię? Poradnik krok po kroku

Bardzo ważny – i chyba najbardziej pracochłonny – jest etap przygotowania drewna do ponownego malowania. To szereg kolejnych czynności, których nie można odpuścić, aby nie zepsuć końcowego efektu.

Po pierwsze – mycie. Może zdarzyć się sytuacja, że mocno zabrudzoną, starą boazerię trzeba będzie po prostu umyć. Dotyczy to szczególnie ścian w kuchni, na których po latach mogła osiąść warstwa kurzu, drobin tłuszczu i wilgoci. Nie widać ich podczas codziennego użytkowania, jednak w trakcie mycia zdziwisz się pewnie, że boazeria kiedyś miała zupełnie inny kolor!

Boazerię umyj wodą z detergentem, ewentualnie użyj parowej myjki. Trzeba jednak zachować ostrożność i nie przesadzić z wilgocią! Drewno nie powinno nasiąknąć, bo może to doprowadzić do jego pęcznienia i wypaczania. Szczególnie narażone na zawilgocenia są łączenia i rowki, więc natychmiast po umyciu drewnianą powierzchnię należy wytrzeć, a pomieszczenie dobrze przewietrzyć.

Kolejny etap to szlifowanie. Stara boazeria ma na sobie zużyte powłoki malarskie, lakier lub farbę. Dodatkowo mogą wystąpić uszkodzenia mechaniczne – rysy czy spękania. Dzięki szlifowaniu można je usunąć lub znacząco zredukować.

W przypadku boazerii niezbyt zanieczyszczonych możesz pominąć etap mycia i od razu zacząć od szlifowania. Najpierw szlifuj boazerię papierem ściernym o grubszych ziarnach, aby skutecznie zedrzeć starą nawierzchnię, później o drobnych, aby wypolerować świeże drewno.

Boazeria to zazwyczaj kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt metrów kwadratowych powierzchni, najlepiej więc pracować przy użyciu specjalnej szlifierki. Szlifowanie ręczne może być konieczne w trudno dostępnych miejscach, np. na łączeniach.

Po etapie szlifowania pamiętaj o dokładnym odkurzeniu powierzchni lub przetarciu wilgotną szmatką. Trzeba pozbyć się pyłu, aby środek dobrze pokrył świeże drewno.

Może zdarzyć się, że po etapie szlifowania na powierzchni drewna znajdą się jeszcze plamy z tłuszczu lub innych substancji. Warto te miejsca przemyć jeszcze raz wodą z detergentem lub szarym mydłem, ewentualnie skuteczna będzie też benzyna ekstrakcyjna. Usunięcie takich „wżartych” plam jest ważne, szczególnie jeśli w planach masz zachowanie naturalnej struktury drewna i pokrycie np. lakierem. Inaczej istnieje ryzyko, że nowy lakier nie pokryje wystarczająco skutecznie starych zabrudzeń.

Jeżeli powierzchnia ścian została odtłuszczona, przeszlifowana i pozbawiona pyłu – najgorsze masz za sobą. Możesz zabierać się za przyjemniejszą część, czyli malowanie. Ze względu na nierówną powierzchnię, czyli istnienie rowków lub łączeń pomiędzy listwami boazerii, lepiej malować ją pędzlem.

Nanoś środek równomiernie, aby uniknąć przebarwień i zbyt grubej lub za cienkiej warstwy. Maluj zgodnie z kierunkiem słojów. Nanieść należy minimalnie dwie warstwy, aby zabezpieczyć drewno i uzyskać odpowiedni efekt estetyczny. Pamiętaj jednak, że w przypadku szlifowania do surowego drewna będziesz potrzebować 3 warstw. Odstęp między kolejnymi malowaniami zależy od charakterystyki stosowanego środka, którą zawsze można znaleźć na opakowaniu, podobnie jak informację o liczbie warstw. 

Drewniana boazeria wróciła do łask i jest jednym z najmocniejszych wnętrzarskich trendów.
Drewniana boazeria wróciła do łask i jest jednym z najmocniejszych wnętrzarskich trendów.

Odnowiona boazeria potrafi zaskoczyć. Odświeżone, pokryte drewnem ściany mogą odmienić charakter pomieszczenia. Z wielką przyjemnością zapoznamy się z Twoimi dokonaniami. Przyślij nam zdjęcia sprzed i po remoncie! A może pojawią się jakieś spostrzeżenia i dodatkowe porady, które warto przekazać innym osobom szykującym się do odnawiania boazerii. Skontaktuj się z nami, czekamy na każdy sygnał!

Galeria zdjęć (4)

Powiązane produkty

Poradniki związane z produktem

Jak efektownie polakierować boazerię?  Poznaj 3 najważniejsze wskazówki

Jak efektownie polakierować boazerię? Poznaj 3 najważniejsze wskazówki

Przeczytasz w 5 min

Boazeria w nowoczesnym wydaniu

Boazeria w nowoczesnym wydaniu

Przeczytasz w 4 min

Boazeria drewniana we wnętrzach – jaki rodzaj drewna wybrać?

Boazeria drewniana we wnętrzach – jaki rodzaj drewna wybrać?

Przeczytasz w 5 min

Renowacja starych krzeseł − instrukcja krok po kroku

Renowacja starych krzeseł − instrukcja krok po kroku

Przeczytasz w 8 min

Zobacz wszystkie
Impregnat 1
Zobacz porównanie