Wieszak na narzędzia ogrodowe – jak zrobić? Wyjaśniamy!
Przeczytasz w 7 min
Ogród bez wydzielonych przestrzeni, skarp i nierówności, byłby monotonnym i nudnym zwykłym trawnikiem. Palisady ogrodowe to elementy małej architektury, które w subtelny sposób porządkują zieloną przestrzeń. Stanowią także element dekoracyjny, który daje możliwość zaakcentowania różnorodnego ukształtowania powierzchni. Dlatego też warto zadbać o to, by swoim wyglądem poprawiały, a nie pogarszały wygląd ogrodu.
Odnowienie ogrodowej palisady zaczynamy od oczyszczenia powierzchni z ziemi, kurzu i pozostałości roślin. Najwygodniej zrobić to myjką ciśnieniową, jednak pod warunkiem, że nie zniszczy ona zasadzonych roślin. Jeśli nie ma takiej możliwości, palisadę należy oczyścić wilgotną szmatką. W szczególnie zniszczonych miejscach warto przetrzeć drewno papierem ściernym, aby powierzchnia miała większą przyczepność, a powłoka zewnętrzna była bardziej trwała.
Drewno zastosowane do palisady narażone jest na stałe odziaływanie szeregu czynników obniżających stopniowo jego trwałość i negatywnie wpływających na wygląd. Są to m. in. niekorzystny wpływ warunków atmosferycznych, takich jak wilgoć, mróz, upały, promienie UV oraz korozja biologiczna (insekty, grzyby). Pod wpływem skoków temperatury, podczas poszczególnych pór roku następują zmiany objętościowe drewna, które mogą skutkować pękaniem powłoki lakieru, a nawet uszkodzeniem drewna. Wilgoć uruchamia z kolei procesy gnilne. Mokre drewno będzie także narażone na rozwój grzybów; zaszkodzić mogą mu też owady, drążące w drewnie otwory. Jednak najbardziej chyba szkodliwa dla drewna jest długotrwała ekspozycja na promienie słoneczne (promienie UV). Powoduje ona szarzenie drewna oraz uszkodzenie jego wierzchniej warstwy.
Palisady zrobione są najczęściej z drewna nieoszlifowanego, do ich impregnacji należy więc użyć specjalnych impregnatów przeznaczonych do drewnianej architektury ogrodowej. Doskonale sprawdzi się w tym przypadku Impregnat Ochronny – Gruntujący Vidaron. Zabezpieczy on palisadę przed grzybami pleśniowymi, sinizną i grzybami, powodującymi głęboki rozkład drewna oraz przed owadami i technicznymi szkodnikami drewna.
Palisada, narażona na silne promieniowanie UV oraz dużą wilgotność, wymaga szczególnie kompleksowej ochrony. Dlatego warstwa wierzchnia musi ją zabezpieczać przed słońcem, wodą i śniegiem. Do tego warto zadbać o walory estetyczne i użyć preparatu, który podkreśli naturalny rysunek słojów drewna i pozwoli zachować jego oryginalny wygląd. Idealny będzie Impregnat Ochronno-Dekoracyjny – Powłokotwórczy Vidaron, który w połączeniu z Impregnatem Ochronnym Vidaron zapewnia 6-letnią gwarancję skutecznej ochrony, nadając palisadzie elegancki, matowy wygląd.
Odporność na trudne warunki atmosferyczne zapewni palisadzie także Lakierobejca Ochronno-Dekoracyjna Vidaron, która również może posłużyć do wykończenia odnawianej palisady. Zasadnicza różnica polega na ostatecznym efekcie wizualnym: lakierobejca zapewni palisadzie trwałą i elastyczną powłokę, z charakterystycznym dla lakieru połyskiem.
Szczegółowe informacje i porady na temat malowania drewna dostępne są w innym naszym poradniku pt. „10 zasad malowania drewna”.
Przeczytasz w 7 min
Przeczytasz w 10 min
Przeczytasz w 7 min
Przeczytasz w 6 min