Malowanie drewnianych elementów wewnątrz pomieszczeń
Przeczytasz w 7 min
Dobre drewno świerkowe stanowi cenny materiał budowlany i konstrukcyjny. Obok dostatecznej wytrzymałości, charakteryzuje się znaczną trwałością. Może być używane jako drewno konstrukcyjne. Drewno świerkowe daje także też doskonały materiał stolarski, cieszący się ogromnym popytem. Podpowiadamy, jak i czym malować drewno świerkowe oraz jak i przed czym je wcześniej zabezpieczyć.
Z punktu widzenia budownictwa czy stolarki, drewno świerkowe jest mało kurczliwe, daje się suszyć szybko lecz w trakcie suszenia łatwo pęka. Obróbkę skrawaniem utrudniają liczne, twarde sęki. Do obróbki gięciem nadaje się tylko drewno młode. Drewno świerkowe barwi się dobrze, jednak trudno poleruje. Nasycaniu bejcą też poddaje się średnio. To także drewno miękkie, łatwopalne, odporne na działanie kwasów i zasad.
Konserwacja drewna świerkowego jest niezbędna i nie można jej pominąć w żadnym przypadku. Najlepszym sposobem impregnacji jest kompleksowa impregnacja ciśnieniowo próżniowa – wykonuje się w warunkach przemysłowych, a środek impregnujący wprowadza się do drewna pod odpowiednim ciśnieniem. W ten sposób impregnuje się głównie drewno używane na zewnątrz. Drewno świerkowe można także zabezpieczyć metodą zanurzeniową. Podczas takiej impregnacji drewno zostaje nasycone środkiem grzybobójczym do głębokości powyżej 10 mm, a więc także solidnie. Najprostsza, ale jednocześnie najmniej efektywna jest impregnacja powierzchniowa, wykonywana metodą natryskową, pędzlem lub wałkiem malarskim. W przypadku już stojących konstrukcji jest to jedyna dostępna metoda impregnacji.
Środek impregnujący warto dobierać nie tyle pod kątem gatunku drewna, a raczej pod kątem jego przeznaczenia. Dlatego też do impregnacji świerku przeznaczonego na więźbę dachową użyjemy Impregnatu Konstrukcyjnego Vidaron, zabezpieczającego przed działaniem owadów i grzybów domowych, które powodują jego głęboki rozkład oraz przed działaniem warunków atmosferycznych. Do podłóg świerkowych, schodów i barierek zlokalizowanych wewnątrz pomieszczenia użyjemy natomiast Lakieru Bezpodkładowego Vidaron. Elementy architektury drewnianej zlokalizowanej w ogrodzie zabezpieczymy Impregnatem Powłokotwórczym Vidaron (po uprzednim zagruntowaniu Impregnatem Ochronno-Gruntującym Vidaron).
Tak jak w przypadku impregnacji, tak samo w przypadku malowania drewna świerkowego preparat do malowania dobieramy pod kątem przeznaczenia drewna i efektu końcowego, jaki chcemy osiągnąć. Drewno świerkowe wyróżnia się jasnym i w miarę jednolitym kolorem. Dzięki temu bardzo łatwo nadać mu pożądaną barwę – od jasnych po ciemne odcienie. Meble możemy pomalować farbą lub lakierobejcą.
Zwykła bejca kiepsko się wchłania w drewno świerkowe i nie zabezpieczy go należycie przed uszkodzeniami mechanicznymi, więc sprawdzi się głównie na elementach dekoracyjnych. Za to do malowania tarasów idealny będzie Olej do Tarasów Vidaron - opracowany na bazie nowoczesnych komponentów, które pielęgnują i chronią drewno. Kluczem do sukcesu jest odpowiednie dobranie środka do malowania.
Przeczytasz w 7 min
Przeczytasz w 4 min
Przeczytasz w 6 min
Przeczytasz w 8 min