Wróć do artykułów

Malowanie drewna na zewnątrz – jak malować stare i surowe drewno?

Przeczytasz w 8 min
Udostępnij

Drewno na zewnątrz zawsze wymaga odpowiedniej ochrony przed wilgocią, słońcem, pleśnią i sinizną. W przeciwnym wypadku szybko ulegnie zniszczeniu. Jak powinno wyglądać malowanie drewna w otoczeniu domu i w ogrodzie? Zobacz wskazówki.

Spis treści:

  1. Dlaczego malowanie drewna na zewnątrz jest ważne i jakie problemy może rozwiązać?

  2. Przygotowanie surowego drewna do malowania – o czym musisz pamiętać?

  3. Jak usunąć starą farbę lub lakier przed malowaniem drewna?

  4. Wybór farby do malowania drewna na zewnątrz: jakie czynniki należy wziąć pod uwagę

  5. Gruntowanie drewna, czyli wzmocnienie i ochrona przed czynnikami biologicznymi

  6. Jak dbać o pomalowane drewno na zewnątrz?

  7. Malowanie surowego drewna na zewnątrz – praktyczne wskazówki

Przed przystąpieniem do malowania drewna na zewnątrz trzeba zadbać o dobór produktów przeznaczonych do ochrony i dekoracji tego surowca, a także odpowiednie przygotowanie podłoża. Jak prawidłowo malować drewno w ogrodzie? Jak zabezpieczyć drewno na zewnątrz przed szkodliwym działaniem deszczu, śniegu, wiatru i słońca?

W artykule znajdziesz porady oraz instrukcję impregnacji drewna na zewnątrz krok po kroku. Podpowiemy, jak malować meble ogrodowe, altanę, pergolę i inne drewniane elementy. Pokażemy także najlepsze do tego celu produkty z gamy VIDARON.

Malowanie desek na zewnątrz

Dlaczego malowanie drewna na zewnątrz jest ważne i jakie problemy może rozwiązać

Z jakiego powodu zabezpieczenie drewna znajdującego się na zewnątrz jest tak ważne? Jeśli tego nie zrobisz, już po pierwszym sezonie użytkowania drewniany stół, ławka, krzesło, altana, pergola czy bramka będą wykazywać mocne oznaki zużycia – zmienią kolor, zaczną murszeć i pękać. Po dwóch, góra trzech sezonach drewno stanie się niezdatne do użycia.

Dlaczego tak się dzieje? Drewno to materiał naturalny, który reaguje na warunki, w jakich się znajduje, w tym przede wszystkim na kontakt z wodą oraz z promieniowaniem UV. Najwięksi wrogowie drewna to wilgoć, nadmierne nasłonecznienie, duże różnice temperatur.

Co więcej, drewno to materiał higroskopijny, co oznacza, że w zależności od warunków pochłania i oddaje wilgoć. Jeśli wody w powietrzu jest zbyt mało, drewno wysycha i traci swoją objętość – pojawiają się pęknięcia, szczeliny i odkształcenia. Z kolei drewno wystawione na działanie wilgoci pęcznieje i zwiększa swoją objętość, co także prowadzi do jego zniszczenia. Drewno narażone na intensywne promieniowanie słoneczne blaknie, żółknie lub szarzeje.

Inne problemy, jakie powoduje wystawienie drewna na zewnątrz, to procesy wywołane przez pleśń i grzyby, np. sinizna drewna. Dochodzi do tego jeszcze działalność technicznych szkodników drewna, czyli owadów.

Niszczenie drewna pod wpływem warunków atmosferycznych to naturalny proces. Można go jednak zdecydowanie opóźnić. Pomoże w tym właściwa impregnacja drewna. Impregnat tworzy na powierzchni drewna warstwę, która izoluje je przed działaniem wilgoci czy promieniu UV, wzmacnia je, a przy okazji nadaje mu pożądany kolor. Niektóre impregnaty działają także wewnątrz – wnikają do środka drewna, w jego strukturę, wzmacniają ją i czynią ją odporną na szkodniki, wilgoć, siniznę czy pleśń. Tak działa np. Impregnat Ochronny do Drewna Gruntujący VIDARON.

Przygotowanie surowego drewna do malowania – o czym musisz pamiętać?

Jeśli planujesz ustawienie w ogrodzie elementów małej architektury wykonanych z drewna, pamiętaj o odpowiednim zabezpieczeniu ich przed niszczącymi czynnikami biologicznymi i warunkami atmosferycznymi. Zarówno meble, jak i drewniane ogrodzenia, pergole, altany czy drewutnie wymagają ochrony.

Przed przystąpieniem do pracy upewnij się, że surowe drewno przeznaczone do malowania jest suche i czyste, pozbawione tłustych i żywicznych plam. Jeśli konstrukcja ma trafić do ogrodu prosto z warsztatu stolarskiego, pamiętaj o odpyleniu desek. Sprawdź też, czy ich powierzchnia jest odpowiednio gładka, pozbawiona zadziorów i nierówności.

Jak usunąć starą farbę lub lakier przed malowaniem drewna?

W przypadku chęci pomalowania starego drewna znajdującego się na zewnątrz należy całkowicie usunąć powłoki malarskie i lakiernicze – nawet jeśli nie mają widocznych uszkodzeń. Do dużych powierzchni wykorzystaj szlifierkę do drewna, dzięki której prace przebiegną szybko i sprawnie. Możesz także wybrać metodę ręczną i posłużyć się papierem ściernym. Najpierw zastosuj ten o dużej gradacji, a gdy powierzchnia stanie się gładsza, stopniowo sięgaj po arkusze o niższej gradacji. Drewno powinno charakteryzować się jednolitą kolorystyką, bez plam i przebarwień, aby uzyskany efekt był estetyczny.

Kolejnym etapem jest dokładne odpylenie podłoża. Najlepiej zrobić to wilgotną szmatką, a potem pozwolić drewnu wyschnąć. Tak przygotowana powierzchnia jest gotowa do impregnacji i malowania preparatem powłokotwórczym.

Malowanie mebla ogrodowego

Wybór farby do malowania drewna na zewnątrz: jakie czynniki należy wziąć pod uwagę

Do zabezpieczenia drewna na zewnątrz można użyć różnych środków. Do wyboru masz impregnaty (np. Impregnat Ochronno-Dekoracyjny Ogrodowy VIDARON), lakierobejce (np. Lakierobejcę Ochronno-Dekoracyjną VIDARON ) czy lakiery (np. Lakier Zewnętrzny VIDARON). Kiedy wybrać lakier, kiedy lakierobejcę, a kiedy impregnat powłokotwórczy?

Pierwsze, co musisz wziąć pod uwagę, to intensywność warunków, na jakie narażone jest drewno w ogrodzie. Impregnaty powłokotwórcze to produkty 2 w 1 lub 3 w 1. Oznacza to, że impregnują, wzmacniają drewno i nadają mu kolor. Zawierają też biocydy, czyli substancje, które chronią drewno przed szkodnikami, grzybami i pleśnią. Warto je więc stosować w przypadku drewna, które szczególnie narażone jest na intensywne nasłonecznienie, kontakt z wilgocią czy działalność szkodników.

Lakierobejce nie zawierają biocydów, nie ochronią więc przed sinizną, pleśnią czy owadami. Tworzą jednak warstwę, która zabezpiecza przed wilgocią, promieniowaniem UV, zarysowaniami czy uderzeniami mechanicznymi. Lakierobejce mają tę zaletę, że nadają piękny kolor, pozostawiając widoczne słoje. Lakiery działają identycznie jak lakierobejce, z tą różnicą, że są transparetntne, nie nadadzą więc drewnu innego koloru.

Różnica między produktami dotyczy też wyglądu powłoki. Impregnaty tworzą powłokę matową, a drewno jest naturalne w dotyku. Lakierobejce zapewniają powłokę połyskliwą, a lakiery takie jak Lakier Zewnętrzny VIDARON – satynową, jedwabistą lub połyskliwą.

Gruntowanie drewna, czyli wzmocnienie i ochrona przed czynnikami biologicznymi

Zarówno nowe drewno, jak i to poddawane renowacji wymaga zabezpieczenia preparatem gruntującym. Warto wybrać produkt zapewniający pełną ochronę biologiczną, który pozwala zapobiegać rozwojowi sinizny, grzybów i ingerencji szkodników drewna, a dodatkowo wzmacnia materiał od środka. Kryteria te spełnia Impregnat Ochronny do Drewna Gruntujący VIDARON, polecany jako warstwa gruntująca pod produkty powłokotwórcze – impregnaty, lakiery, lakierobejce i emalie.

Gruntowanie ma znaczenie nie tylko dla trwałości drewna, ale także estetyki wykończenia. Dzięki wyrównaniu chłonności podłoża zyskujesz gwarancję, że preparat powierzchniowy będzie nakładał się równą warstwą. Efektem będzie mebel lub element ogrodowej architektury o jednolitej kolorystyce. Impregnat nakładaj za pomocą pędzla w dzień, gdy temperatura powietrza wynosi od 5°C do 30°C, a wilgotność względna nie przekracza 65% – takie warunki pracy są zalecane także w przypadku lakierów i lakierobejcy.

Malowanie surowej drewnianej konstrukcji

Jak dbać o pomalowane drewno na zewnątrz

Po zagruntowaniu drewnianej powierzchni i odczekaniu 24 godzin można przystąpić do nanoszenia produktu, który ochroni deski przed działaniem czynników atmosferycznych. Do malowania starego i surowego drewna na zewnątrz warto wykorzystać Impregnat Ochronno-Dekoracyjny Ogrodowy VIDARON – produkt typu 3 w 1, który impregnuje, chroni i dekoruje drewno. Zapewnia matowe wykończenie i pomaga wydobyć naturalne piękno desek. Impregnat należy nakładać w temperaturze od 10°C do 25°C.

Możesz także wybrać Impregnat Ochronno-Dekoracyjny Powłokotwórczy VIDARON. Impregnaty nakłada się pędzlem lub wałkiem, a następnie rozciera nadmiar produktu pędzlem wzdłuż słojów. Po wyschnięciu pierwszej warstwy produktu należy nałożyć drugą, by zyskać pełną ochronę drewna.

Dobrym pomysłem jest także lakierowanie drewna na zewnątrz budynków. Wykorzystaj bezbarwny Lakier Zewnętrzny VIDARON lub Lakierobejcę Ochronno-Dekoracyjną VIDARON, jeśli chcesz nadać pergoli czy altanie piękny odcień. Lakierobejca nie tylko barwi drewno, ale także pozwala na uzyskanie wykończenia z eleganckim połyskiem.

Malowanie surowego drewna na zewnątrz – praktyczne wskazówki

Malując drewno na zewnątrz, możesz opóźnić jego starzenie się i wydłużyć jego piękny wygląd. Zabezpieczone drewno długo zachowa swój kolor, nie będzie pękać, pęcznieć i nie ulegnie zniszczeniu tak szybko, jak drewno bez żadnej ochrony.

Właściwa ochrona drewna przy pomocy Impregnatu Ochronnego Do Drewna Gruntującego VIDARON i jednego ze środków powłokotwórczych VIDARON takiego jak lakierobejce, lakiery, impregnaty ochronno-dekoracyjne zapewnia ochronę drewna na 6 długich lat!

Zobacz inne artykuły

Galeria zdjęć (1)

Poradniki związane z produktem

Bejcowanie i olejowanie drewna

Bejcowanie i olejowanie drewna

Przeczytasz w 2 min

Lakierowanie drewna krok po kroku

Lakierowanie drewna krok po kroku

Przeczytasz w 5 min

Malowanie drewnianych zabawek

Malowanie drewnianych zabawek

Przeczytasz w 4 min

Renowacja drewnianych drzwi

Renowacja drewnianych drzwi

Przeczytasz w 7 min

Zobacz wszystkie
Impregnat 1
Zobacz porównanie