Wróć do artykułów

Dobry czas, by zadbać o drewno na zewnątrz

Przeczytasz w 5 min
Udostępnij

Wielkimi krokami zbliża się lato, a wraz z nim nadchodzi też moment, na który czeka niejeden z nas: możliwość spędzania czasu w przydomowym ogrodzie, wylegiwanie się na leżaku, relaks na świeżym powietrzu. Miesiące wiosenne i letnie to jednocześnie dobry moment, aby pomyśleć o konserwacji drewnianych elementów, które znajdują się na zewnątrz domu. Odpowiednio zabezpieczone drewniane meble, płoty czy tarasy nie tylko będą dzięki temu pięknie się prezentować przez cały sezon, ale wydłużymy też ich żywotność.

Drewniana altana

Olejowane meble ogrodowe

Spośród różnych znajdujących się na zewnątrz elementów drewnianych, najłatwiej chyba zadbać o wykonane z tego szlachetnego materiału meble. Bo sama konieczność zapewnienia im trwałej i skutecznej ochrony nie ulega najmniejszej wątpliwości. W przypadku mebli obok dobrego zabezpieczenia właściwym preparatem, duże znaczenie mają też walory estetyczne. Jeśli więc zależy nam na podkreśleniu pięknej faktury drewna, to żaden inny preparat nie sprawdzi się w tym wypadku tak dobrze, jak Olej do drewna VIDARON, który daje jedwabisto-matowe wykończenie, podkreślające naturalną strukturę i usłojenie drewna. Jednocześnie produkt zawiera składniki pielęgnujące i chroniące drewno, a zawarty w nim naturalny wosk roślinny Carnauba pozwala na uzyskanie odpornej na ścieranie i działanie czynników atmosferycznych powłoki, ograniczając też pękanie i zabrudzenia powierzchni.

Fotele ogrodowe
Przed rozpoczęciem olejowania ważne jest oczywiście odpowiednie przygotowanie podłoża, co znacząco ułatwia i przyspiesza aplikację i pozwala uzyskać powierzchnię o równomiernym wybarwieniu i wyraźnym rysunku struktury drewna. Pamiętajmy więc, aby surowe drewno było oczyszczone i suche, o wilgotności nie większej niż 20%, gładkie i wolne od kurzu oraz tłustych i żywicznych plam. Jeśli natomiast chcemy olejować powierzchnię wcześniej lakierowaną czy malowaną, koniecznie musimy usunąć stare powłoki. Przed aplikacją warto przeszlifować drewno wzdłuż słoi odpowiednim papierem ściernym i zapolerować.
Najlepszy efekt uzyskamy nanosząc dwie warstwy Oleju do Drewna VIDARON pędzlem lub gąbką w odstępach minimum 6 godzin.

Impregnat Ochronno-Dekoracyjny na drewniane płoty

Jeśli chodzi o stopień trudności, to drewniany płot czy ogrodzenie zabezpiecza się równie łatwo jak meble ogrodowe, jednak w tym wypadku lepiej niż olej sprawdzi się Impregnat Ochronno–Dekoracyjny VIDARON. Preparat skutecznie ochroni drewno przed działaniem wilgoci, promieniami UV i szkodnikami. Aby uniknąć problemów związanych z koniecznością częstych renowacji, pamiętajmy jednak, by odpowiednio zabezpieczyć ogrodzenie już na samym początku użytkowania. Impregnat Ochronno–Dekoracyjny VIDARON, nadaje impregnowanym elementom eleganckie matowe wykończenie, podkreślające naturalny rysunek słojów drewna i zapewnia 6-letnią gwarancję skutecznej ochrony. Dzięki temu, że wnika w głąb drewna i skutecznie je penetruje, zapewnia doskonałą ochronę przed grzybami, sinizną i owadami, a także odporność na trudne warunki atmosferyczne.

Impregnacja płotu
Środek dostępny jest w 14 gotowych kolorach oraz w wersji bezbarwnej. Ten ostatni preparat używamy w przypadku impregnowania surowego drewna. Dzięki temu, że pozbawiony jest on pigmentów, głęboko wnika w drewno i zabezpiecza je przed biologicznymi i atmosferycznymi zagrożeniami. Impregnacja bezbarwną wersją impregnatu przed aplikacją warstwy nawierzchniowej jest konieczna zwłaszcza tam, gdzie drewno szczególnie narażone jest na działanie czynników atmosferycznych i szkodników, czyli we wszystkich właściwie zastosowaniach zewnętrznych.

Fasada z trwałą powłoką lakierniczą

Jeśli zastanawiamy się nad wyborem preparatu do ochrony drewnianej fasady, zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem będzie Lakier Zewnętrzny VIDARON. Jest on bardziej trwały niż np. olej i daje szerszą ochronę: drewno jest zabezpieczone przed destrukcyjnym działaniem wody, zmiennymi warunkami atmosferycznymi oraz wilgocią.

Drewniana elewacja i płot

Ponadto powierzchnia polakierowanych elementów staje się bardziej odporna na ścieranie, zarysowania i uszkodzenia mechaniczne. Powłoka lakiernicza, jaka powstaje po dwukrotnej aplikacji produktu, jest elastyczna i twarda, o satynowym, bezbarwnym połysku.

Drewno konstrukcyjne dobrze zaimpregnowane

Konstrukcje drewniane (jak więźby dachowe czy altany i wiaty) są szczególnie narażone są na oddziaływanie warunków atmosferycznych, mikroorganizmów oraz owadów. Najskuteczniejszym sposobem ich zabezpieczania jest impregnacja, którą można przeprowadzić także w warunkach domowych, gdzie nie ma możliwości zastosowania metody ciśnieniowej. Warunkiem jest jednak odpowiednio dobrany preparat, na przykład Impregnat Konstrukcyjny - koncentrat 1:9 z czarnej serii VIDARON, który nakładamy pędzlem, natryskiem albo metodą zanurzeniową.

Zaimpregnowane drewno konstrukcyjne
W ofercie VIDARON znajduje się preparat dedykowany drewnu konstrukcyjnemu. Jest toImpregnat Konstrukcyjny – niewymywalny, chroniący przed owadami, grzybami, pleśnią środek, który głęboko penetruje drewno i może być stosowany zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynków. Impregnat Konstrukcyjny dostępny jest w barwach: brązowej, zielonej i bezbarwnej.

Oczywiście przed wyborem środka zabezpieczającego należy pamiętać, że najlepsze efekty osiągniemy na drewnie, które przed impregnacją zostało odpowiednio przygotowane. Jeżeli zdecydujemy się wykonywać impregnację na wolnym powietrzu lub na elementach, które są trwale zainstalowane na zewnątrz budynku, możemy nanosić preparat w temperaturze od 5 do 30°C (o ile nie pada deszcz ani śnieg). Jeżeli przeprowadzamy impregnację wewnątrz budynku, to konieczne będzie późniejsze wietrzenie aż do zaniku specyficznego zapachu lub po upływie trzech dób w zależności od stosowanego środka.

Galeria zdjęć (1)

Poradniki związane z produktem

Jak frezować drewno? Frezowanie drewna krok po kroku z Vidaron!

Jak frezować drewno? Frezowanie drewna krok po kroku z Vidaron!

Przeczytasz w 6 min

Kornik w drewnie – co robić? Jak zabezpieczyć drewno przed kornikami?

Kornik w drewnie – co robić? Jak zabezpieczyć drewno przed kornikami?

Przeczytasz w 7 min

Jak suszyć drewno, żeby nie pękało – poradnik

Jak suszyć drewno, żeby nie pękało – poradnik

Przeczytasz w 7 min

Czym malować drewno na zewnątrz? Podpowiadamy!

Czym malować drewno na zewnątrz? Podpowiadamy!

Przeczytasz w 6 min

Zobacz wszystkie
Impregnat 1
Zobacz porównanie