Malowanie i zabezpieczanie wiaty z drewna - porady eksperta
Przeczytasz w 4 min
Drewniane ościeżnice i futryny stanowią piękną oprawę dla okien i drzwi. Bardzo często produkuje się je z drewna sosnowego, które jest jednym z najbardziej popularnych gatunków drzew w Polsce. Sosna, jak każdy rodzaj drewna, wymaga odpowiedniej pielęgnacji, aby powstałe z niej elementy stolarki otworowej mogły jak najdłużej cieszyć oko użytkowników.
Sosna jest bardzo popularnym gatunkiem drewna. Wykorzystywana jest m.in. do produkcji mebli, podłóg, elementów stolarki otworowej, różnego typu oklein i płyt.
Ceniona jest za łatwość obróbki mechanicznej. Suche drewno sosnowe bardzo dobrze się piłuje i hebluje. Ponadto, sosna ładnie się barwi i za pomocą produktów dekoracyjnych (np. bejcy) można nadać jej dowolny kolory, całkowicie odmieniając jej wygląd. Ze względu na powszechną dostępność tego drzewa, jego cena jest dużo niższa od innych gatunków, np. dębu. Dzięki temu wiele osób może mieć piękne meble z naturalnego surowca za niewielkie pieniądze.
Jednak drewno sosnowe ma także pewną wadę. Sosna wystawiona na działanie promieniowania UV szybko żółknie, zmieniając swój naturalny kolor. Dlatego potrzebuje odpowiedniej ochrony, która na długo zapewni jej atrakcyjny wygląd.
W przypadku malowania futryn i ościeżnic z drewna sosnowego idealnie sprawdzi się Lakierobejca Dekoracyjno-Ochronna Super Wydajna VIDARON. Jest to wyjątkowy produkt przeznaczony do renowacji drewna, w którym połączono właściwości bejcy i lakieru.
Żelowa konsystencja Lakierobejcy zapewnia łatwą i wygodną aplikację. Produkt nie kapie, nie pryska i nie spływa z pionowych powierzchni. Jest bardzo wydajna – 1 litr produktu wystarcza na pomalowanie 30m² powierzchni. Tworzy transparentne, elastyczne powłoki o satynowym połysku, nadając drewnu trwały, atrakcyjny wygląd. Preparat można aplikować na drewno użytkowane zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz pomieszczeń. Dzięki zastosowaniu Lakierobejcy drewno jest odporne na trudne warunki atmosferyczne. Posiada 6-letnią gwarancję skutecznej ochrony.
Lakierobejca dostępna jest w wersji bezbarwnej oraz 11 gotowych kolorach. Dzięki temu możemy nadać sośnie kolor innego rodzaju drewna, np. dębu, orzecha czy mahonia.
Renowację ościeżnic i futryn rozpoczynamy od zabezpieczenia wszystkich elementów niemalowanych oraz demontażu okien i drzwi. Jeżeli nie jesteśmy w stanie zdemontować stolarki otworowej, należy ją odpowiednio zabezpieczyć wraz ze wszystkimi metalowymi elementami (zawiasami, klamkami) oraz szybami. W tym celu okrywamy je folią i oklejamy taśmą malarską.
Następnie musimy zaopatrzyć się w rękawiczki, papier ścierny (gradacja 150-200 oraz 320), a także pędzel, wałek lub tampon do nanoszenia lakierobejcy. W tym wypadku najbardziej odpowiedni jest pędzel do wyrobów rozpuszczalnikowych lub pędzel uniwersalny. Decydując się na wałek, najlepiej zakupić model o krótkim, moherowym włosiu.
Gwarancją udanego malowania jest odpowiednie przygotowanie drewnianej powierzchni. Odpadającą farbę należy usunąć mechanicznie (papierem ściernym) lub chemicznie – specjalnym środkiem. Tego typu produkt aplikujemy na powierzchnię za pomocą pędzla. Następnie pozostawiamy do wchłonięcia na czas określony przez producenta. Po jego upływie stara warstwa farby zacznie rozmiękać i się łuszczyć – w tym momencie możemy usunąć ją szpachelką. Resztki farby, pozostałe na powierzchni należy zeszlifować. Powłokę do tej pory niemalowaną wystarczy dokładnie wygładzić papierem ściernym.
Lakierobejcę aplikujemy na powierzchnię przygotowanym wcześniej narzędziem (pędzlem, wałkiem lub tamponem). Malowanie należy przeprowadzać w optymalnych warunkach – gdy jest sucho, bezwietrznie, temperatura wynosi od 5 do 35°C.
Po upływie minuty od naniesienia produktu, należy go delikatnie rozetrzeć półsuchym pędzlem wzdłuż słojów, aby w ten sposób wyrównać nałożoną warstwę. Łączenia poszczególnych elementów wykonujemy „na mokro”. Pomalowana powierzchnia musi schnąć około 12 godzin.
Kiedy drewno całkowicie wyschnie należy dokonać tzw. szlifowania międzywarstwowego. Zabieg ten wykonujemy papierem ściernym o gradacji 320. Wygładzi on podniesione włosy drewna i wyrówna jego powierzchnię. Po wyszlifowaniu usuwamy powstały pył i aplikujemy kolejną warstwę Lakierobejcy Super Wydajnej.
Produkt nanosimy w ten sam sposób jak warstwę pierwszą. Malujemy równomiernie całą powierzchnię, pamiętając o tym, aby po upływie minuty rozetrzeć ją półsuchym pędzlem. Dzięki temu preparat rozleje się po drewnie, tworząc na nim gładką powłokę.
Druga warstwa również musi schnąć 12 godzin. Po wykonaniu renowacji myjemy użyte narzędzia rozpuszczalnikiem do wyrobów olejnych.
Przeczytasz w 4 min
Przeczytasz w 3 min
Przeczytasz w 8 min
Przeczytasz w 6 min
Przeczytasz w 7 min