Wróć do artykułów

Lakierowanie podłogi drewnianej - poradnik krok po kroku

Przeczytasz w 4 min
Udostępnij

Lakier pozwoli ci skutecznie zabezpieczyć drewno na podłodze. Preparat ochroni ten naturalny materiał przed wilgocią czy uszkodzeniami. Jak wybrać odpowiedni produkt? O czym pamiętać przygotowując podłoże? Czy lakierowanie podłogi bez cyklinowania jest możliwe? Odpowiedzi szukaj w poniższym poradniku.

Lakierowanie podłogi przez fachowca

Drewno pięknie prezentuje się we wnętrzach. Ten ponadczasowy materiał z jednej strony nadaje pokojom elegancji, a z drugiej wyjątkowego ciepła. Bez trudu dopasujesz go do wielu stylów wnętrzarskich, dzięki czemu raz położona podłoga, posłuży ci przez wiele lat. Nawet jeśli w przyszłości zmieni się twój gust.

By cieszyć się pięknem drewnianej podłogi naprawdę długo, pamiętaj o odpowiednim zabezpieczeniu powierzchni. Jak to zrobić? Jednym z najlepszych rozwiązań jest lakierowanie podłogi drewnianej.

Narzędzia do cyklinowania

Odpowiedni preparat stworzy warstwę zabezpieczenia przed wilgocią, zarysowaniem czy zabrudzeniem. To także dobra metoda na wzmocnienie i zwiększenie trwałości posadzki – taki efekt utrzymasz, bez względu na to czy zdecydujesz się na impregnację desek, czy też lakierowanie parkietu. Porady, które znajdziesz w tym artykule, pomogą ci samodzielnie zabezpieczyć swoją podłogę krok po kroku.

Lakierowanie podłogi drewnianej – wybór preparatu

Pierwszy ważny krok, podczas lakierowania podłogi, dotyczy wyboru odpowiedniego preparatu. Losowy dobór lakieru to duży błąd. Dostępne produkty różnią się pod wieloma względami – inny preparat nada się gdy planujesz lakierowanie podłogi z desek sosnowych we wnętrzach, a inny do zabezpieczenia drewnianego tarasu. Dlatego lakier dobierz pod kątem rodzaju drewna, tego jak intensywnie powierzchnia będzie użytkowana oraz czy materiał narażony będzie na działanie zmiennych warunków atmosferycznych.

Co jeszcze wziąć pod uwagę przeglądając lakiery do podłóg drewnianych? Kolory oraz charakter wykończenia. lakierując podłogę możesz uzyskać efekt matu, półmatu, satyny czy też błyszczącej powierzchni. A co z zabarwieniem drewna? Czy można je uzyskać stosując bezbarwne lakiery do podłóg drewnianych? Kolory są zależne od użytych pigmentów. Jeśli zastosujesz produkt bezbarwny, odcień drewna nie zmieni się.

Jaki produkt wybrać jeśli na przykład planujesz lakierowanie parkietu? Porady mogą ci umknąć podczas zakupów, by w takiej sytuacji mieć pewność, że wybierasz dobry preparat, weź z półki Lakier Bezpodkładowy Vidaron. Środek ten jest przeznaczony do stosowania właśnie na parkiecie. Tworzy na podłodze wewnątrz domu trwałą powierzchnię, odporną na uszkodzenia czy ścieranie. Dzięki specjalnej technologii jest łatwy w aplikacji, szybko schnie i ma łagodny zapach.

Przygotowanie podłoża do lakierowania

Drugi krok w stronę zabezpieczenia drewna dotyczy sposobu, w jaki przygotujesz podłogę do lakierowania. Etap ten przekłada się bezpośrednio na efekt końcowy całego przedsięwzięcia - nie pomijaj go. Podczas pracy kieruj się głównie wskazówkami producenta, zawartymi w karcie technicznej produktu.

Przygotowanie podłoża to ważny etap niezależnie od tego, czy planujesz lakierowanie podłogi z desek sosnowych, parkietu, czy też lakierowanie mozaiki parkietowej. Jak więc dobrze przygotować drewno do impregnacji?

Powierzchnia musi być przede wszystkim sucha i pozbawiona zanieczyszczeń. Jeśli podłoga jest zatłuszczona, przemyj ją benzyną ekstrakcyjną. Zwróć też uwagę na odpowiednie szlifowanie posadzki. W przypadku gdy drewno pokrywają stare powłoki lakieru, usuń je przy pomocy cykliniarki. Czy użycie takiego sprzętu jest konieczne? I tak i nie. Co prawda możliwe jest lakierowanie podłogi bez cyklinowania, ale wiąże się to z pracą ręczną, której efekt nie zawsze dorównuje oczekiwaniom.

Przygotowanie parkietu do lakierowania

Jeśli lakierujesz podłogi przy użyciu Lakieru Bezpodkładowego Vidaron, nie musisz ich wcześniej gruntować. Jest to wręcz niewskazane.

Lakierowanie parkietu - aplikacja preparatu

Po wyborze lakieru i przygotowaniu powierzchni, pora na krok trzeci, czyli stworzenie zabezpieczenia podłogi. Preparat nanieś na drewno przy pomocy wałka. Rozprowadź go równomiernie po całej powierzchni posadzki. Dla uzyskania najlepszego efektu, zarówno estetycznego, jak i ze względu na odporność powierzchni, nałóż trzy powłoki lakieru. Kolejne warstwy aplikuj po upływie 12 godzin (czas ten jest orientacyjny – wydłużyć go może zbyt duża wilgotność lub słaba wentylacja pomieszczenia). Nie zapomnij o szlifowaniu międzywarstwowym.

Aplikacja lakieru

Po pokryciu drewnianej podłogi wszystkimi warstwami lakieru, pozostaw ją do wyschnięcia przynajmniej na cały dzień. Pełne użytkowanie posadzki zalecane jest po upływie od 3 do 5 dni.

Galeria zdjęć (1)

Poradniki związane z produktem

Zasady pielęgnacji mebli lakierowanych – porady eksperta

Zasady pielęgnacji mebli lakierowanych – porady eksperta

Przeczytasz w 5 min

Lakierowanie mebli drewnianych - krok po kroku

Lakierowanie mebli drewnianych - krok po kroku

Przeczytasz w 4 min

Lakierowanie drewna – poznaj najczęstsze błędy

Lakierowanie drewna – poznaj najczęstsze błędy

Przeczytasz w 7 min

Zobacz wszystkie
Impregnat 1
Zobacz porównanie