Okna z drewna to prawdziwa ozdoba domu. Cenią je miłośnicy naturalnych materiałów i ponadczasowego wyglądu budynku. Drewno z czasem traci jednak swoje walory estetyczne i użytkowe. Na szczęście renowacja okien drewnianych może zdziałać cuda!
Spis treści:
- Renowacja okien drewnianych czy może wymiana?
- Konserwacja okien drewnianych – jakie produkty mogą Ci się przydać?
- Jak odnowić okna drewniane? Prosta instrukcja
W Twoim domu są okna z drewna, które mają już swoje lata? Zastanawiasz się, jak odnowić okna drewniane i dopasować je do wyglądu elewacji? Nie wiesz, czy lepiej zostawić starą stolarkę, czy wymienić okna na nowe? W artykule rozwiejemy Twoje wątpliwości! Podpowiemy także, jak odnowić stare okna drewniane krok po kroku oraz wskażemy niezbędną listę produktów i narzędzi do renowacji.
Renowacja okien drewnianych czy może wymiana?
Wymiana stolarki okiennej to bardzo duży koszt oraz konieczność sporych prac remontowych. Kiedy zamiast wymiany okien drewnianych na nowe lepiej je odnowić? Wszystko zależy od kondycji stolarki okiennej.
Jeśli drewno łuszczy się i odpada, widać rysy czy ubytki, ale okna nie są zniszczone ani wypaczone, prawdopodobnie wystarczy konserwacja i pomalowanie okien na nowo środkiem wysokiej jakości. Zrób to jednak jak najszybciej, bo okna bez odpowiedniej powłoki ochronnej są narażone na złe warunki atmosferyczne. Jeśli ich nie pomalujesz, szybko czeka Cię ich wymiana.
Jeśli okna w domu trudno się zamyka i otwiera, możliwe, że wystarczy regulacja okuć, bez konieczności wymiany. Jeśli jednak ramy są zniszczone i wypaczone, a przy oknach zauważasz wyraźne uczucie chłodu oraz przeciągi, skonsultuj się ze specjalistą. W takiej sytuacji prawdopodobnie stolarkę okienną będziesz musiał wymienić na nową.
Dlaczego drewniane okna trzeba regularnie odnawiać? Co roku narażone są one na wilgoć z deszczu i ze śniegu, wiatr oraz promieniowanie UV. To wszystko czynniki, które powodują, że drewno niszczy się i wypacza. Dużym problemem są także grzyby i szkodniki, które z czasem psują niezabezpieczone drewno. Na szczęście wystarczy regularna konserwacja specjalistycznymi środkami do renowacji okien, by zapobiec nieestetycznemu wyglądowi drewnianych okien, a przede wszystkim zabezpieczyć je przed niekorzystnym działaniem czynników atmosferycznych.
Drewniane okna to piękna dekoracja domu.
Farba: LAKIEROBEJCA DEKORACYJNO-OCHRONNA SUPER WYDAJNA Dąb Jasny S02
Konserwacja okien drewnianych – jakie produkty mogą Ci się przydać?
Jak odnowić okna drewniane? Pierwsza i najważniejsza decyzja to wybór odpowiedniego produktu do renowacji. Musi on zapewnić długotrwałą ochronę drewnu, a jednocześnie podkreślić jego naturalny charakter. Decyzja, jakie prace renowacyjne są konieczne, zależy od tego, czy okno jest pokryte produktem transparentnym, lekko zabarwionym czy emalią.
Jeśli Twoim celem jest odnowienie okien, by uzyskać kolorową powłokę, szczególnie polecamy Lakierobejcę Ochronno-Dekoracyjną Vidaron oraz Lakierobejcę Super Wydajną Vidaron. Przed nałożeniem lakierobejcy surowe drewno musisz też zabezpieczyć bezbarwnym Impregnatem Ochronnym do Drewna Gruntującym Vidaron. Co warto wiedzieć o tych produktach?
- Lakierobejca Ochronno-Dekoracyjna Vidaron – wysokiej jakości produkt, który tworzy na drewnie trwałą i elastyczną powłokę odporną na ścieranie. Zabezpiecza drewno przed działaniem słońca (UV), wody, śniegu i mrozu. Jej wielkie zalety – podkreśla naturalny rysunek drewna, dostępna jest w kilkunastu odcieniach, wyróżnia ją łatwa aplikacja i szybki czas schnięcia.
- Lakierobejca Dekoracyjno-Ochronna Super Wydajna Vidaron – wyróżnia się żelową konsystencją, a więc nie kapie i nie spływa. Sprawdzi się więc, jeśli nie możesz zdjąć okien z ram i musisz je malować pionowo. Bardzo łatwa do nakładania, wygodna i wydajna. Zachowuje naturalny rysunek drewna, dostępna w kilkunastu ciekawych odcieniach.
- Impregnat Ochronny do Drewna Gruntujący Vidaron – preparat, który głęboko wnika w drewno oraz daje mu pełną ochronę biologiczną, chroniąc je przed sinizną, grzybami i owadami. Polecany jest jako warstwa gruntująca przed położeniem lakierobejcy. Ten produkt stosuje się, jeśli powłoki są usunięte do surowego drewna.
Czego będziesz potrzebować do samodzielnego odnawiania okien drewnianych? Jeśli masz już wybrany właściwy produkt Vidaron, zbierz niezbędne narzędzia według tej listy:
- rękawiczki i ubranie ochronne;
- papier ścierny (gradacja 150-200 oraz 320);
- pędzel do wyrobów rozpuszczalnikowych, wałek bądź tampon do nanoszenia lakierobejcy;
- folie, kartony i taśma malarska do zabezpieczenia okuć i ścian, jeśli nie możesz zdjąć okien;
- masa szpachlowa do drewna, jeśli są w nim ubytki wymagające zaszpachlowania oraz szpachelka.
Aby drewniane okna wyglądały jak nowe, podstawą jest ich regularne odnawianie.
Farba: LAKIEROBEJCA OCHRONNO-DEKORACYJNA Orzech Włoski Ciemny L21
Jak odnowić okna drewniane? Prosta instrukcja
Konserwacja okien drewnianych i ich renowacja nie jest trudna. Musisz jednak postępować dokładnie według instrukcji i wskazówek producenta preparatu, który nakładasz. Tylko wtedy powłoka będzie trwała i skutecznie ochroni drewniane okna przed śniegiem, deszczem, słońcem czy sinizną. Poniższa instrukcja pokazuje prace w przypadku okien z powłoką usuniętą do surowego drewna.
Pierwszy etap – przygotowanie okien do nakładania powłoki malarskiej
- Jeśli to możliwe, zdejmij okna i ułóż w poziomie np. na drewnianych klockach.
- Jeśli nie możesz zdemontować okien, dokładnie zabezpiecz przy pomocy taśmy malarskiej metalowe okucia, a także zawiasy i klamki. W takim wypadku wybierz też lakierobejcę w wersji żelowej (Lakierobejca Dekoracyjno-Ochronna Super Wydajna Vidaron), która nie spływa po pionowych powierzchniach.
- Szyby zasłoń folią i zabezpiecz dokładnie taśmą malarską, by uzyskać proste i ładne krawędzie.
- Usuń starą warstwę farby, aby otrzymać idealnie gładką, czystą powierzchnię. Stare powłoki malarskie możesz zeszlifować mechanicznie lub użyć do tego celu papieru ściernego.
- Aby łatwiej pozbyć się uszkodzonej, łuszczącej się powierzchni, warto zastosować produkt do usuwania starych powłok z drewna. Nakłada się go pędzlem, a po upływie zalecanego przez producenta czasu usuwa powłokę za pomocą szpachelki.
- Jeśli drewniane okna mają ubytki, uzupełnij je szpachlą do drewna (polecamy Szpachlę Do Drewna Vidaron). Jeśli wystarczy jedna warstwa, nałóż jedną. Jeśli rysy są głębsze, potrzebnych będzie kilka warstw szpachli. Pamiętaj, że kolejną warstwę trzeba nakładać po wyschnięciu poprzedniej, czyli po 2-3 godzinach.
- Po zakończeniu szpachlowania całość jeszcze raz bardzo dokładnie przeszlifuj papierem ściernym lub szlifierką oraz oczyść z kurzu.
Drugi etap – nałożenie odpowiedniego preparatu
Jak odnowić stare okna drewniane z pomocą lakierobejcy Vidaron? Oto instrukcja krok po kroku.
- Zaimpregnuj okno przy pomocy Impregnatu Ochronnego Do Drewna Gruntującego w wersji bezbarwnej. Na oczyszczone, odtłuszczone i przeszlifowane drewno nakładaj impregnat pędzlem, a nadmiar rozetrzyj suchym pędzlem. Impregnat aplikuj w temperaturze od +5°C do +30°C i wilgotności względnej powietrza do 65%.
- Po impregnacji poczekaj 24 godziny, a następnie przetrzyj okno razjeszcze papierem ściernym i odpyl.
- Po otwarciu puszki lakierobejcę dokładnie wymieszaj i powtarzaj mieszanie kilkakrotnie w trakcie aplikacji produktu. Pamiętaj, że lakierobejcy Vidaron nie należy rozcieńczać!
- Aplikacja i wysychanie lakierobejcy nie może odbywać się w złych warunkach atmosferycznych – poczekaj na dobrą pogodę!
- Lakierobejcę nakładaj pędzlem lub tamponem równomiernie na całą powierzchnię wzdłuż słojów drewna. Po upływie około minuty od naniesienia produktu rozetrzyj go półsuchym pędzlem wzdłuż słojów, aby wyrównać nałożoną warstwę.
- Będziesz potrzebować co najmniej 2-3 warstw. Każdą warstwę nakładaj po ok. 10 godzinach. Pierwsza warstwa powinna być bardzo cienka.
- Po nałożeniu każdej kolejnej warstwy zrób tzw. szlifowanie międzywarstwowe. Zabieg ten wyrównuje powierzchnię i wygładza podniesione włosy drewna. Wykonuj go papierem ściernym o gradacji 320.
- Po wyszlifowaniu okno odpyl i dopiero wtedy nakładaj drugą warstwę Lakierobejcy Ochronno-Dekoracyjnej lub Lakierobejcy Dekoracyjno-Ochronnej Super Wydajnej Vidaron. W trakcie szlifowania międzywarstwowego powinien pojawić się biały pył. Jeśli go nie ma – okno dostatecznie nie wyschło.
- Prawidłowo nałożona lakierobejca da ładną powłokę z widocznym usłojeniem. Trwałość powłoka osiąga po 7 dniach.
- Po konserwacji okien drewnianych umyj narzędzia przy pomocy rozpuszczalnika do wyrobów olejno-ftalowych.
Odnawianie okien drewnianych przy pomocy lakierobejcy Vidaron.
Farba: LAKIEROBEJCA DEKORACYJNO-OCHRONNA SUPER WYDAJNA Limba Złocista S03
Mamy nadzieję, że nasze wskazówki ułatwią Ci samodzielną renowację i konserwację okien drewnianych. Dobrze zabezpieczone, odnowione okna to piękna wizytówka każdego domu, a także gwarancja, że stolarka drewniana będzie Ci służyć wiele lat!
Zobacz inne artykuły