Renowacja drewnianych drzwi
Przeczytasz w 7 min
Drewniane drzwi i okna stanowią piękną oprawę domu. Jednak pod wpływem negatywnych warunków atmosferycznych mogą tracić swoje walory estetyczne, a także użytkowe. Drewno, które pęka i niszczeje nie może odpowiednio służyć człowiekowi. Dlatego powinniśmy okresowo zabezpieczać drzwi i okna przed degradacją drewna.
Jest wiele negatywnych czynników, na jakie są narażane drewniane elementy. Przede wszystkim jest to wilgoć. Woda z deszczu i śniegu sprawia, że drewno pęcznieje. Kiedy później wystawione na działanie słońca kurczy się mogą na jego powierzchni powstawać liczne pęknięcia. Wysoka temperatura i promieniowanie UV niszczą spajającą komórki drewna ligninę. Powierzchnia w takim wypadku szarzeje i staje się „krucha”. Poważnym problemem są także grzyby i szkodniki. Zmniejszają wytrzymałość struktury drewna. Niektóre rodzaje grzybów powodują powstawanie sinizny, dodatkowo niekorzystnie wpływającej na walory estetyczne zaatakowanego elementu. Istnieją jednak odpowiednie środki chemiczne na rynku, dzięki którym można zapobiegać skutkom oddziaływania wymienionych czynników.
Chcąc zapewnić długotrwałą ochronę drewnu, a jednocześnie podkreślić rysunek jego słojów, warto sięgać po produkty najwyższej jakości. Do takich należą Lakierobejca Ochronno-Dekoracyjna VIDARON lub Lakierobejca Super-Wydajna VIDARON. Dzięki połączeniu w jednym produkcie właściwości bejcy i lakieru możemy jednocześnie podkreślać wygląd drewna, jego estetykę oraz dbać o ochronę tego szlachetnego materiału. Lakierobejce tworzą na drewnie elastyczne powłoki o satynowym połysku, nadając mu trwałość i efektowny wygląd.
Lakierobejca VIDARON Super-Wydajna ma dodatkowo unikalną żelową konsystencję, która ogranicza pryskanie i spływanie z malowanej powierzchni. W związku z tym są idealne do prowadzenia renowacji i konserwowania stolarki.
Renowacja drzwi i okien nie jest trudna i można ją wykonać samemu w zaciszu własnego domu. Jeżeli jest to możliwe, na początek dobrze jest zdjąć drzwi z ościeżnicy i odkręcić wszystkie metalowe elementy. Jeżeli nie możemy demontować stolarki otworowej należy zabezpieczyć wszelki metalowe okucia, szyby i przeszklenia za pomocą taśm malarskich. W wypadku gdy demontaż nie jest możliwy dobrze jest korzystać z Lakierobejcy Super-Wydajnej, która nie spływa z pionowych powierzchni.
Przygotowujemy rękawiczki, papier ścierny (gradacja 150-200 oraz 320), a także pędzel, wałek bądź tampon do nanoszenia lakierobejcy. Najbardziej odpowiedni w tym wypadku jest pędzel do wyrobów rozpuszczalnikowych. Jeśli posiadamy tylko pędzel uniwersalny, warto przeszlifować jego włosie papierem ściernym, dzięki czemu końcówki staną się gładsze i unikniemy wypadania luźnych włosków, które mogłyby osiąść na malowanej powierzchni, tworząc nieestetyczne grudki. Gdy decydujemy się na wałek, najlepiej zakupić model o krótkim, moherowym włosiu.
Przed malowaniem konieczne jest odpowiednie przygotowanie drewnianej powierzchni. Odpadającą farbę należy usunąć mechanicznie lub chemicznie środkiem, który jest do tego przeznaczony. Powłokę w dobrym stanie oraz niemalowaną do tej pory powierzchnię trzeba dokładnie wygładzić papierem ściernym.
W zależności od tego w jakim stopniu nierówne jest podłoże i jaki efekt pragnie się osiągnąć, ziarnistość papieru powinna wynosić 150 do 200. Miejsca mocniej wypolerowane dadzą w efekcie jaśniejszy odcień lakierobejcy, a szorstkie – ciemniejszy. Potem należy usunąć nagromadzony pył (można to zrobić odkurzaczem).
Po otwarciu puszki z Lakierobejcą należy ją starannie wymieszać. W zależności od kształtu elementu robimy to za pomocą pędzla, wałka, tamponu lub poprzez natrysk pneumatyczny. Najprostsza metoda to malowanie pędzlem lub wałkiem, odpowiednia przede wszystkim w przypadku nieskomplikowanych powierzchni.
Do wykończenia malowania na załamaniach i w zakamarkach najlepiej sprawdzi się tampon. Warstwa Lakierobejcy będzie cieńsza niż w przypadku pędzla, jednak gwarantuje równomierne i gładkie pokrycie drewna.
Po upływie około minuty od naniesienia produktu, powinno się go delikatnie rozetrzeć półsuchym pędzlem wzdłuż słojów, aby wyrównać nałożoną warstwę. Łączenia poszczególnych elementów należy wykonywać „na mokro”. W ten sposób pomalowane okno lub drzwi muszą schnąć 12 godzin.
Kiedy drewno całkowicie wyschnie należy dokonać tzw. szlifowania międzywarstwowego. Zabieg ten wykonuje się papierem ściernym o gradacji 320. Wygładza on podniesione włosy drewna i wyrównuje jego powierzchnię. Po wyszlifowaniu trzeba usunąć wszelki pył i dopiero wtedy można przystąpić do nałożenia drugiej warstwy Lakierobejcy Ochronno-Dekoracyjnej. Nanosimy ją równomiernie na całej powierzchni, nie zapominając o tym, aby rozcierać ją półsuchym pędzlem. W ten sposób preparat rozleje się po drewnie, tworząc na nim gładką powłokę. Drzwi bądź okno muszą ponownie schnąć 12 godzin. Po upływie tego czasu możemy zamontować je na swoim miejscu i cieszyć się ich wyglądem. Po wykonaniu renowacji należy pamiętać o umyciu używanych narzędzi. Czyścimy je rozpuszczalnikiem do wyrobów olejno-ftalowych.
Przeczytasz w 7 min
Przeczytasz w 4 min
Przeczytasz w 3 min