Wróć do artykułów

Konserwacja drewna konstrukcyjnego - 3 najczęstsze błędy

Przeczytasz w 4 min
Udostępnij

Podstawą długiego użytkowania drewna konstrukcyjnego, z którego wykonuje się domy, więźby dachowe czy domki letniskowe, jest jego odpowiednia konserwacja. Podpowiemy, jak uniknąć trzech najczęstszych błędów podczas takiej pracy, aby efekty konserwacji były jak najlepsze.

Tworzenie drewnianego szkieletu na dach

Błąd pierwszy – źle przygotowane drewno

Przygotowanie podłoża pod impregnat jest bardzo istotną częścią pracy, jednak bardzo często traktowaną „po macoszemu” lub najzwyczajniej w świecie pomijaną. Niesłusznie, bo od przygotowania drewna zależy efekt końcowy konserwacji i jego trwałość. Dlatego najpierw warto dokładnie usunąć z drewna wszelkie niepożądane elementy – stare gwoździe, pozostałości po owadach, brud. Konserwowane powierzchnie należy także odtłuścić i dokładni umyć, najlepiej myjką ciśnieniową. Następnie, aby impregnacja była trwała, warto wszelkie niewielkie ubytki w drewnie konstrukcyjnym uzupełnić Szpachlą do drewna Vidaron, a większe uszkodzenia warto zastąpić nowymi elementami. Następnie powierzchnia musi zostać dokładnie oszlifowana – szczegółowe instrukcje znajdują się w poradniku Sprawdzone metody szlifowania drewna. Dopiero tak przygotowane drewno można zaimpregnować.

Błąd drugi – źle dobrany impregnat

Warto wiedzieć, ze czas poświęcony na przemyślany wybór preparatu do impregnacji zaprocentuje w przyszłości długotrwałym efektem w postaci pięknego i zdrowego drewna konstrukcyjnego. Wbrew powszechnym opiniom, nie wszystkie impregnaty są takie same. Impregnat do mebli nie nadaje się do drewna konstrukcyjnego i odwrotnie. Specjalnie przeznaczony do ochrony drewna konstrukcyjnego Impregnat Konstrukcyjny Vidaron jest produktem stworzonym do konkretnego celu, z odpowiednio opracowanym składem i sprawdzonym w konkretnych warunkach.

Zabezpiecza drewno budowlane przed działaniem owadów i grzybów domowych, które powodują jego głęboki rozkład. Specjalna receptura produktu sprawia, że głęboko penetruje on drewno, chroni przed działaniem warunków atmosferycznych i jest niewymywalny. To bardzo istotna cecha w przypadku dużej powierzchni wystawionej nieustająco na działanie deszczu, słońca i śniegu. Stosowanie przypadkowych impregnatów do drewna konstrukcyjnego nie tylko mu nie pomoże, a wręcz może zaszkodzić.

Błąd trzeci – lekceważenie zaleceń producenta

Po co czytać informacje na opakowaniu, jak przecież impregnacja to taka prosta sprawa? Tak niestety myśli wiele osób, zabierających się za konserwację drewna konstrukcyjnego. To poważne zaniedbanie, ponieważ aby preparat zachował swoje właściwości musi być naniesiony we wskazany sposób, na odpowiednio przygotowaną powierzchnię, w ściśle określonych warunkach atmosferycznych.

Konserwacja drewna konstrukcyjnego

Jeżeli na opakowaniu Impregnatu Konstrukcyjnego Vidaron jest napisane, żeby go „nakładać w temperaturze podłoża i otoczenia od +5°C do +30°C”, to nie jest to informacja błaha i nie warto wykonywać impregnacji podczas wiosennych przymrozków czy w pełnym lipcowym słońcu. Impregnat nakładany w takich warunkach zwyczajnie nie zdąży odpowiednio spenetrować drewna i nie spełni swojej roli. Jeżeli producent umieszcza na opakowaniu informację, że preparat musi być nałożony dwa razy, to nie raz, ani nie pięć – dwa razy to optymalna ilość dla tego produktu. Warto także zaufać producentowi który informuje, że każda warstwa musi schnąć przez określoną ilość godzin. Oznacza to, że nawet jeśli dotkniemy ręką swojego dzieła i wydaje się nam ono suche, nie powinniśmy nakładać kolejnej warstwy przed upłynięciem wymaganego czasu. Ten czas jest potrzebny nie tylko na powierzchowne „wyschnięcie” warstwy, ale na odpowiednie przeniknięcie w głąb drewna. Wszystkie zalecenia producenta są istotne i nie umieszczane na produktach „ot, tak sobie”, tylko w celu zapewnienia jak najlepszego działania produktu. Powinniśmy je bezwzględnie przeczytać i uwzględnić podczas pracy.

Zabezpieczenie drewna konstrukcyjnego – najważniejsze zasady

Budowa dachu

Po przeanalizowaniu tych najczęściej popełnianych błędów krystalizują się proste zasady, których przestrzeganie podczas konserwacji drewna konstrukcyjnego jest gwarancją sukcesu:

1. Zaplanuj pracę. Rozważnie wybierz odpowiedni impregnat, przygotuj narzędzia i zaczekaj na odpowiednią pogodę. Pośpiech jest zazwyczaj kiepskim doradcą.

2. Zapoznaj się z wytycznymi producenta, dotyczącymi danego preparatu. To bardzo ważne informacje, których przestrzeganie decyduje o wydajności, trwałości i skuteczności impregnacji.

3. Dokładnie przygotuj konserwowane powierzchnie. Oczyść, oszlifuj, uzupełnij ubytki. Dzięki temu efekty twojej pracy będą długotrwałe i zwyczajnie ładne wizualnie

Galeria zdjęć (1)

Poradniki związane z produktem

Ochrona drewna konstrukcyjnego - jak zabezpieczyć drewnianą konstrukcję?

Ochrona drewna konstrukcyjnego - jak zabezpieczyć drewnianą konstrukcję?

Przeczytasz w 5 min

Jak sprawdzić stan techniczny drewnianej konstrukcji dachowej? - poradnik

Jak sprawdzić stan techniczny drewnianej konstrukcji dachowej? - poradnik

Przeczytasz w 4 min

Jak impregnować drewno konstrukcyjne - porady eksperta

Jak impregnować drewno konstrukcyjne - porady eksperta

Przeczytasz w 3 min

Zobacz wszystkie
Impregnat 1
Zobacz porównanie