Wróć do artykułów

Kalendarz ogrodnika – październik w ogrodzie

Przeczytasz w 6 min
Udostępnij

W październiku w ogrodzie trwa jesień, która przy słonecznej pogodzie potrafi być naprawdę piękna. Cieszą oczy jesienne astry i chryzantemy, kończą się zbiory jabłek i winorośli, a przed ogrodnikami sporo prac przy sadzeniu nowych roślin. Co sadzić w październiku i jak przygotować ogród na nadchodzącą zimę?

Z tego artykułu dowiesz się:
– Prace w ogrodzie w październiku - owoce i warzywa
– Prace ogrodowe w marcu - drzewa iglaste i liściaste
– Październik w ogrodzie ozdobnym

Kalendarz ogrodnika - październik w pigułce

Październik w ogrodzie to jeden z ulubionych miesięcy miłośników pięknych kolorów, spokoju i harmonii, jakie niesie ze sobą jesień. Liście żółkną i czerwienieją, dając codzienny barwny spektakl. W kolorach toną też jesienne rabaty, na których pysznią się fioletowe astry, różowe wrzosy, czerwone astry, żółte czy białe chryzantemy. Na czerwono dojrzewają późne jabłka, na żółto – jesienne gruszki. Wiele krzewów bajecznie się przebarwia – wśród nich berberys, kalina koralowa, sumak, czerwony dąb, klon, trzmielina czy winobluszcz.

Jesień to także czas, kiedy pracujemy nad przyszłorocznymi rabatami i przygotowujemy ogród, aby przetrwał mrozy i śniegi. Co sadzimy w październiku? Jakie prace ogrodowe trzeba wykonać? Oto kalendarz ogrodnika na październik!

Październik w ogrodzie to feeria kolorów, zwłaszcza w przypadku drzew liściastych, krzewów ozdobnych i traw.

Co sadzimy w październiku? 

Ważny punkt w kalendarzu ogrodnika na jesień to nowe nasadzenia drzewek i krzewów owocowych. Właśnie teraz jest idealny moment, by do Twojego ogrodu trafiły sadzonki z odkrytym korzeniem. W sklepach ogrodniczych i szkółkach znajdziesz w październiku największy ich wybór, a ceny też są teraz zdecydowanie najniższe (drzewka z odkrytym korzeniem są o wiele tańsze niż te z pojemników).

Do kiedy można sadzić drzewka owocowe? Dopóki nie zamarznie ziemia. Pamiętaj, aby dobrać gatunek i odmianę do warunków, które panują w ogrodzie. Sadź je na większą głębokość niż rosły w szkółce (ok. 5-10 cm głębiej). Po posadzeniu trzeba je obficie podlać, a dodatkowo najlepiej zabezpieczyć je na zimę np. przy pomocy liści, kopczyków z ziemią czy gałęzi świerkowych.

Co sadzić w październiku z drzewek i krzewów owocowych? W zasadzie wszystko – jabłonie, grusze, śliwy, czereśnie, wiśnie, porzeczki, agrest. Sadzonek nie wolno jednak przycinać, odpowiedni termin na to przyjdzie wiosną.

Wśród prac w ogrodzie w październiku istotne jest też jesienne nawożenie drzewek i krzewów owocowych. Między drzewami i krzewami rozrzuca się lub płytko zakopuje obornik czy kompost. Do wyboru masz też nawozy organiczne, naturalne lub nawozy sztuczne – wybieraj te specjalnie przygotowane na jesień.

Przyszła też pora na ostatnie zbiory owoców: jabłek, gruszek, późnych śliwek węgierek, winogron czy owoców pigwy, które są znakomite na dżem lub nalewkę. Gałęzie drzewek owocowych przejrzyj też starannie, usuń mumie czyli zaschnięte, zgniłe owoce, a spod drzewek pozbieraj owoce, które opadły.

W ogrodzie warzywnym w październiku można jeszcze zbierać późne odmiany marchwi, buraków oraz ziemniaki czy warzywa kapustne, brokuły, kalafiory. Warzywa korzeniowe możesz z powodzeniem przechowywać w piwnicy nawet przez całą zimę.

Październik to też ostatni miesiąc, w którym dojrzewają pomidory. Jeśli z końcem miesiąca wiszą jeszcze na krzakach, warto je zebrać, aby dojrzały w domu w pudełku umieszczonym w ciemnym i ciepłym miejscu. Łodygi pomidorów, ogórków i inne zielone odpady warto spalić lub wykorzystać do produkcji kompostu (pod warunkiem, że nie widać na nich objawów chorób grzybowych).

W październiku zbiera się jeszcze ostatnie pomidory rosnące w gruncie lub pod osłonami.

Jeśli uprawiasz warzywa w drewnianych skrzyniach, po usunięciu ostatnich roślin trzeba je dokładnie obejrzeć. Zwróć uwagę, czy konstrukcja się nie poluzowała, czy wszystkie wkręty siedzą na swoich miejscach. W razie potrzeby popraw skrzynki lub dosztukuj uszkodzone deski. Sprawdź, czy folia, którą są od wewnątrz obite, nie jest porwana. Na końcu – zaimpregnuj skrzynki na zimę za pomocą odpowiedniego preparatu VIDARON. Polecamy np. Impregnat Ochronno-Dekoracyjny Ogrodowy, który impregnuje, chroni i dekoruje drewno. Długotrwale zabezpieczy malowaną skrzynkę i nada jej ładny kolor.

Przed zimą drewniane skrzynki w ogrodzie warzywnym koniecznie trzeba na nowo zaimpregnować. Przyda się np. Impregnat Ochronno-Dekoracyjny Ogrodowy VIDARON. 

Prace ogrodowe w październiku - drzewa iglaste i liściaste

Październik to też najlepszy miesiąc, by posadzić drzewka ozdobne, zwłaszcza liściaste z odkrytym korzeniem. Postępuj podobnie jak w przypadku drzewek owocowych, pamiętając, by starannie przemyśleć dobór gatunków odmian oraz dobrać je do stanowiska, nasłonecznienia i warunków panujących w Twoim ogrodzie.

Na nowe miejsca możesz teraz przesadzać drzewka iglaste. Pod drzewkami warto też uzupełnić warstwę ściółki np. przy pomocy kompostu, liści, kory.

Najważniejsze zadanie w przypadku drzew iglastych to regularne grabienie liści. W październiku przybędzie ich naprawdę sporo. Część z liści możesz pozostawić – staną się zimowym legowiskiem dla zwierzątek żyjących w ogrodzie, takich jak np. jeże. Resztę liści usuń i wyrzuć na kompost. Wiele osób pozbywa się ich, paląc ogniska, warto jednak zwrócić uwagę, że w wielu gminach wprowadzono zakaz rozpalania ognia i spalania zielonych odpadów na działkach. Można też dostać mandat za uciążliwy dla sąsiadów dym i zapach.

Wśród zadań w ogrodzie w październiku jednym z najważniejszych jest regularne grabienie liści. 

Październik w ogrodzie ozdobnym

Co sadzimy w październiku w ogrodzie ozdobnym? Do połowy miesiąca możesz jeszcze sadzić cebule roślin kwitnących wiosną, takich jak tulipany, hiacynty, przebiśniegi, narcyzy. Warto jednak brać pod uwagę, że muszą mieć czas, aby przygotować się do nadchodzącej zimy i jeśli pojawiają się większe przymrozki, na sadzenie jest już za późno. Cebule sadzimy na głębokość, która jest równa trzykrotnej wysokości każdej cebulki. Można je posadzić w koszyczku – wtedy nie zniszczą ich gryzonie. Tulipany, narcyzy, krokusy i inne kwiaty cebulowe najładniej wyglądają, kiedy są posadzone w dużych grupach.

Chcesz wiedzieć więcej o sadzeniu i pielęgnacji tulipanów? Zajrzyj do naszego artykułu: Uprawa i sadzenie tulipanów w ogrodzie – poradnik

W październiku trzeba z kolei wykopać bulwy, kłącza i cebule roślin, które nie zimują w gruncie. Należą do nich dalie, mieczyki, frezje czy pacioreczniki. Obumarłe pędy odcina się ok. 10 cm nad ziemią, kłącza czy bulwy musisz następnie ostrożnie wyciągnąć, osuszyć, pozbawić ziemi i przechowywać w suchym pomieszczeniu, w którym przez całą zimę panować będzie temperatura na plusie (może być ciemno).

Październik to ostatni moment, aby wykopać z ziemi do zimowego przechowywania gladiole, czyli mieczyki.

Kalendarz ogrodnika - październik w pigułce

  • Sadzimy drzewka owocowe i ozdobne z odkrytym korzeniem.
  • Zbieramy późne odmiany jabłek, śliwek, gruszek oraz winogrona.
  • Październik to także czas na ostatni zbiór warzyw korzeniowych i kapustnych.
  • Starannie przeglądamy podwyższone grządki warzywne, uzupełniamy braki, poprawiamy konstrukcję, a całość impregnujemy odpowiednimi preparatami VIDARON.
  • Sadzimy cebule kwiatów kwitnących wiosną jak tulipany czy narcyzy.
  • Regularnie grabimy liście w ogrodzie, pamiętając, aby zostawić je w niektórych miejscach dla jeży i innych zwierzątek.
  • Wykopujemy kłącza, bulwy i cebule roślin, które nie zimują w gruncie i przechowujemy w suchym miejscu np. w piwnicy.

Październik to piękny, jesienny miesiąc, w którym ogród prezentuje się ciągle okazale. Warto cieszyć się darami jesieni, a jednocześnie przygotowywać się na zbliżającą się zimę. Mamy nadzieję, że nasz kalendarz ogrodnika Ci w tym pomoże!

Galeria zdjęć (6)

Powiązane produkty

Poradniki związane z produktem

Kalendarz ogrodnika – wrzesień w ogrodzie

Kalendarz ogrodnika – wrzesień w ogrodzie

Przeczytasz w 7 min

Kalendarz ogrodnika – listopad w ogrodzie

Kalendarz ogrodnika – listopad w ogrodzie

Przeczytasz w 7 min

Kalendarz ogrodnika – grudzień w ogrodzie

Kalendarz ogrodnika – grudzień w ogrodzie

Przeczytasz w 8 min

Zobacz wszystkie
Impregnat 1
Zobacz porównanie