Wróć do artykułów

Jak zrobić stół warsztatowy – DIY 

Przeczytasz w 6 min
Udostępnij

Z artykułu dowiesz się:

  1. Planowanie stołu warsztatowego – jak zaplanować wymiary, kształt i funkcje stołu
  2. Jak zrobić stół warsztatowy. Wybór materiałów
  3. Budowa stołu warsztatowego. Niezbędne narzędzia
  4. Krok po kroku: jak zbudować stół warsztatowy
  5. Jak zrobić stół warsztatowy z drewna. Montaż blatu i półek
  6. Stabilność i wytrzymałość stołu
  7. Malowanie i wykończenie stołu
  8. Dodatkowe akcesoria i personalizacja

Budowa stołu warsztatowego nie jest koniecznością. Możesz kupić taki mebel w wielu sklepach stolarskich czy ogólnobudowlanych. Jeśli jednak chcesz szlifować swoje umiejętności, własnoręcznie wykonane miejsce do pracy będzie pierwszym poważnym testem.

W artykule podpowiemy, jak zrobić stół warsztatowy z drewna i sklejki. Doradzimy, jakie narzędzia będą Ci niezbędne oraz jak zabezpieczyć stół przed uszkodzeniami i zarysowaniami. Wskażemy również, jak zamontować blat, półki i dodatkowe akcesoria, które usprawnią pracę.

Budowa stołu warsztatowego z drewna – niezbędna, gdy chcesz majsterkować czy odnawiać meble. 
Budowa stołu warsztatowego z drewna – niezbędna, gdy chcesz majsterkować czy odnawiać meble. 

Planowanie stołu warsztatowego – jak zaplanować wymiary, kształt i funkcje stołu

Jak zrobić stół warsztatowy? Na początku potrzebujesz planu i dobrego projektu. Planując własnoręczne wykonanie stołu warsztatowego z drewna, zacznij więc od określenia wymiarów, dostosowanych do potrzeb i dostępnej przestrzeni.

Stół warsztatowy powinien być na tyle duży, by swobodnie dało się na nim kłaść nawet duże elementy, jak płyty itd. Wiele zależy jednak od tego, co planujesz na nim robić. Czy będziesz ciąć, czy szlifować duże rzeczy np. blaty mebli? Czy raczej posłuży Ci on do pracy nad mniejszymi projektami? Ile właściwie miejsca masz w garażu czy warsztacie?

Stół do pracy powinien być solidny i wzmacniany, by wytrzymać ciężar materiałów oraz narzędzi. Jednocześnie jednak dobrze by było wyposażyć go w kółka i móc zmieniać jego ustawienie zgodnie z aktualnymi potrzebami.

Najlepszy wybór to stół prostokątny. Jego wysokość dopasuj do swojego wzrostu – zwykle to 85-90 cm. 

Jak zrobić stół warsztatowy? Wybór materiałów

Marzy Ci się stół warsztatowy drewniany? Jak zrobić go samodzielnie? Jeśli masz już plan, potrzebujesz materiałów.

Projekt stołu może wyglądać różnie, ale można założyć, że każdy powinien mieć ramę (najlepiej wzmocnioną), do której przymocujesz nogi, wspomniany wcześniej blat oraz ewentualnie półkę na materiały i narzędzia. 

Do wykonania stołu warsztatowego z drewna potrzebne będą więc następujące materiały: 

  • Kantówki lub deski z drewna (np. olchowego) – idealne do stworzenia stabilnej ramy stołu. Przykładowe rozmiary desek to 105 × 7,5 × 3 cm.
  • Dodatkowo warto też kupić kilka desek do wzmocnienia ramy – przykładowy rozmiar jednej to 64 × 7,5 × 3 cm.
  • Nogi stołu warsztatowego najlepiej zrobić z 4 grubych kantówek, rozmiar 7 × 7 × 80 cm będzie doskonały.
  • Jeśli chcesz, aby Twój stół miał półkę dolną, potrzebujesz kolejnych desek – ich rozmiary to np. 64 × 7,5 × 3 cm.
  • Na blat najlepszym wyborem będzie solidna i gruba sklejka. Płyty OSB mogą się nie sprawdzić, ponieważ OSB może się strzępić na brzegach. Przykładowy rozmiar blatu to np. 120 × 60 cm przy grubości 12 lub nawet 15 cm.
Jak zrobić stół warsztatowy? Najlepszy materiał na blat to gruba sklejka. 
Jak zrobić stół warsztatowy? Najlepszy materiał na blat to gruba sklejka. 

Budowa stołu warsztatowego. Niezbędne narzędzia

Kolejny krok to zgromadzenie niezbędnych narzędzi. Będą to: 

  • wkręty;
  • klej do drewna,
  • frezarka górnowrzecionowa,
  • wiertarko-wkrętarka akumulatorowa;
  • szlifierka mimośrodowa,
  • wiertła,
  • frezy. 

Krok po kroku: jak zbudować stół warsztatowy 

  1. Pierwszy krok budowy stołu warsztatowego to przygotowanie blatu

Możesz go zrobić z pojedynczej sklejki lub skleić ze sobą dwie płyty, aby blat był wytrzymalszy. Zrób to za pomocą kleju do drewna i wkrętów. Po sklejeniu płyt zaciśnij je ściskami i pozostaw na noc, aby klej dobrze się związał. 

  1. Przygotuj ramę

Zacznij od przygotowania desek na ramę – jeśli mają drzazgi, wyszlifuj je szlifierką. Na końcach każdej deski zrób frezarką po dwa otwory, co ułatwi późniejsze montowanie. Połącz deski, używając kleju do drewna oraz wkrętów w przygotowanych wcześniej otworach. Zamontuj też dodatkowe deski, które ustabilizują całą konstrukcję. Na środku ramy zamontuj dodatkową deskę, która usztywni całość. 

  1. Zamontuj nogi

 Na każdym końcu desek, które będą tworzyć ramę, wywierć po dwa otwory frezarką. Otwory te będą przeznaczone na wkręty, które przymocują nogi do ramy.

Zadbaj o to, by otwory były wywiercone precyzyjnie, równo na obu końcach każdej deski, co zapewni stabilność konstrukcji. Umieść kantówki sosnowe (np. wspomniane wcześniej nogi o wymiarach 7 × 7 × 80 cm) w narożnikach ramy. 

Po nałożeniu kleju na powierzchnię kantówki przymocuj nogi do desek ramy za pomocą wkrętów. Wkręty umieść we wcześniej przygotowanych otworach. Użyj wkrętarki i długich, wytrzymałych wkrętów do drewna. Długość wkrętów powinna wynosić co najmniej 10 cm, aby zapewnić solidne mocowanie. Jeśli chcesz, do dolnej części nóg przymocuj kółka – dzięki temu stół będzie mobilny.

Solidny stół z drewna to podstawa każdego warsztatu stolarskiego i miejsca pracy majsterkowicza. 
Solidny stół z drewna to podstawa każdego warsztatu stolarskiego i miejsca pracy majsterkowicza. 

Jak zrobić stół warsztatowy z drewna. Montaż blatu i półek

Kolejny etap budowy stołu warsztatowego to montaż blatu. Na górną powierzchnię ramy nałóż klej do drewna. Klej zapewni dodatkową stabilność i wzmocni połączenie blatu z ramą.

Ostrożnie ułóż blat na ramie. Upewnij się, że blat jest równo osadzony. Może wystawać poza krawędzie ramy, jeśli tak zakłada Twój projekt. Użyj wkrętów do drewna, aby solidnie przymocować blat do ramy. Wkręty powinny mieć długość około 5-7 cm, aby dobrze trzymały blat, ale nie przebijały się na wylot.

Wkręty umieść co około 20-30 cm wzdłuż krawędzi blatu, aby równomiernie rozłożyć siłę docisku. Dla większej stabilności wkręty można umieścić również po środku blatu, przykręcając go do deski usztywniającej ramę. Dokręcaj wkręty ostrożnie, używając wkrętarki. 

Stabilność i wytrzymałość stołu

Tak zamontowany blat będzie stabilny, równy i wytrzymały, co sprawdzi się podczas codziennych prac warsztatowych. Jeśli chcesz jeszcze bardziej wzmocnić połączenie, możesz użyć kątowników metalowych pod blatem. Kątowniki przymocuj do wewnętrznych narożników ramy i przykręć je do blatu oraz nóg stołu.

Malowanie i wykończenie stołu

Już wykonany stół warsztatowy trzeba zabezpieczyć przed uszkodzeniami. Najlepszy do tego celu będzie lakier np. Lakier Bezpodkładowy VIDARON. To szybkoschnący lakier, który tworzy powłokę suchą w dotyku już po 3 godzinach. Jest odporny na ścieranie, zarysowania, uszkodzenia mechaniczne i plamy z kawy, herbaty, wina, keczupu, musztardy i alkoholu. Wyróżnia się łagodnym zapachem, doskonałą rozlewnością i przyczepnością do podłoża.

Nałóż 3 warstwy lakieru w odstępach minimum 12 godzin. Pomiędzy kolejnymi nakładanymi warstwami lakieru zastosuj szlifowanie międzywarstwowe papierem o ziarnistości 220-320. 

Dodatkowe akcesoria i personalizacja

Twój stół warsztatowy możesz teraz wyposażyć w dodatkowe akcesoria. Co powiesz na dolną półkę? Stworzysz ją, montując do nóg dodatkowy blat ze sklejki lub łącząc ze sobą deski (np. o długości 64 cm co 1 cm).

Jeśli chcesz pójść o krok dalej, do dolnej półki możesz dołożyć szuflady. Dobry pomysł to także dodatkowa półka z boku blatu (np. na zapasowe deski) oraz miejsca na narzędzia – np. imadło.

Mamy nadzieję, że nasza instrukcja budowy stołu warsztatowego z drewna okazała się przydatna. Pamiętaj, aby zabezpieczyć go Lakierem Bezpodkładowym VIDARON. Dzięki temu stół będzie Ci służył naprawdę długo.

Galeria zdjęć (3)

Powiązane produkty

Poradniki związane z produktem

Jak zrobić palenisko ogrodowe − krok po kroku

Jak zrobić palenisko ogrodowe − krok po kroku

Przeczytasz w 6 min

Jak zrobić lamele? Krok po kroku

Jak zrobić lamele? Krok po kroku

Przeczytasz w 6 min

Domek na drzewie DIY

Domek na drzewie DIY

Przeczytasz w 7 min

Jak samemu zrobić ściankę wspinaczkową w ogrodzie?

Jak samemu zrobić ściankę wspinaczkową w ogrodzie?

Przeczytasz w 7 min

Zobacz wszystkie
Impregnat 1
Zobacz porównanie