Wróć do artykułów

Jak zaprojektować i założyć ogród angielski?

Przeczytasz w 5 min
Udostępnij

Tajemnicze, fascynujące, o pozornie nieuregulowanej strukturze – takie właśnie są ogrody w stylu angielskim. Ich historia sięga XVIII wieku, kiedy to zaczęto odchodzić od pieczołowicie wypielęgnowanych przestrzeni na rzecz naturalnych ogrodów krajobrazowych. Sprawdź, jak stworzyć swój własny sekretny ogród angielski.

Roślinność w ogrodzie w stylu angielskim

Z tego artykułu dowiesz się:

• jak zaaranżować ogród w stylu angielskim i czym charakteryzuje się ten styl, 

• jak wybrać rośliny do ogrodu angielskiego.

Ogród w stylu angielskim – pejzaż jak z obrazu. Jak zaaranżować ogród angielski?

Ogród angielski faluje, mieni się naturalnymi kolorami zielonych krzewów i barwnych, polnych kwiatów. Zaskakuje tajemniczymi zakamarkami i pozornie przypadkowo rzuconymi elementami dekoracyjnymi. Gdzieniegdzie można spotkać małą architekturę czy drewniane altany ukryte wśród krzewów i pnączy oraz kamienie i głazy „porozrzucane” po ogrodzie tak, by sprawiały wrażenie, że to natura wybrała ich miejsce.

Meble w angielskim ogrodzie są drewniane – najlepiej stare lub postarzane. Aby zachować ich piękny wygląd na długo pamiętaj o odpowiednim zabezpieczeniu drewna przed czynnikami atmosferycznymi. Lakierobejca Ochronno-Dekoracyjna VIDARON skutecznie zabezpiecza drewno przed działaniem słońca, wody, śniegu i mrozu. Produkt ten posiada Gwarancję Skutecznej Ochrony przez 6-lat, jednak, aby móc zapewnić sobie taką ochronę na lata, w pierwszej kolejności meble należy odpowiednio przygotować - oczyścić ze starych luźnych powłok farb czy lakierów umyć, odtłuścić i osuszyć. Na tak przygotowane podłoże, wymagane jest nałożenie Impregnatu Ochronnego do Drewna Gruntującego VIDARON. Impregnat ten, to głęboko penetrujący preparat zapewniający ochronę biologiczną drewna, nakłada się go jako pierwszą warstwę, a następnie lakierobejcę ochronno-dekoracyjną, która tworzy trwałą i elastyczną powłokę, zabezpieczającą drewno przed działaniem czynników atmosferycznych. Zadbaj w ten sposób o meble w ogrodzie i ciesz się ich pięknym wyglądem na lata.

Próżno szukać w ogrodzie angielskim ozdobników, takich jak rzeźby, zdobione donice, płotki czy fontanny. Jeśli jednak chcesz wykorzystać rzeźby, postaw je w nieoczywistych miejscach, między roślinnością, a do tego bez cokołów, tylko bezpośrednio na ziemi.

Prosta ławeczka w ogrodzie angielskim

W ogrodzie w stylu angielskim nie ma płaskich jak stół powierzchni, usianych równiutko przystrzyżoną trawą. Teren łagodnie wznosi się i opada. Jeśli chcesz zaaranżować ogród w takim stylu, nie wyrównuj go albo, jeśli teren jest płaski, usyp sztuczne nierówności i pagórki. Zamiast strzyżonych szpalerów i geometrycznych nasadzeń – klomby, gaje, naturalnie rosnące drzewa, duże trawniki i łąki.

Drogi w ogrodzie angielskim są kręte i wiją się między roślinami oraz wzniesieniami. Są pokryte kamieniem, żwirem, drewnem lub ziemią. Jeśli chcesz postawić na baton, postaraj się, by wyglądał on jak najbardziej „naturalnie” – niech będzie nierówny i poprzerastany zielenią.

W ogrodzie w stylu angielskim nie ma geometrycznych kształtów, prostych linii i ostrych kątów. Plan ogrodu powinien być nieregularny i asymetryczny. To, co charakteryzuje styl angielski w ogrodzie, to miękkie linie, łuki, nieregularne kształty i malownicze krajobrazy. Ogród ma być niczym pejzaż z obrazu i sprawiać wrażenie naturalnie ukształtowanej łąki. Ma wyglądać tak, jakby został zaaranżowany przez naturę, bez ingerencji człowieka.

Wskazówka!

Jeśli masz możliwość, wykorzystaj naturalne źródła, stawy czy oczka wodne. Ważne jednak, by nie przypominały skrupulatnie zaaranżowanych oczek z fontannami, gdzie każdy kamień i każda dekoracja ma swoje miejsce.

Typowy ogród w stylu angielskim

Ogród angielski – rośliny, które tworzą klimat

Zdjęcia ogrodów angielskich zachwycają aurą tajemniczości, są barwne, romantyczne, sielskie. Pierwsze, co być może rzuciło Ci się w oczy na fotografiach, to rośliny. Słusznie. To bowiem krzewy, drzewa i kwiaty w ogrodzie angielskim tworzą tę wyjątkową atmosferę. Projekty ogrodów angielskich muszą w znacznej mierze skupiać się na roślinności. Jeśli chcesz, by przestrzeń wokół Twojego domu miała klimat jak z XVIII-wiecznej, angielskiej wsi, weź pod uwagę poniższe wskazówki:

• podstawową roślinnością w ogrodzie angielskim są rośliny zielone. Kwiaty są uzupełnieniem całości – pięknym, ale nie całorocznym. Zwróć więc uwagę na rośliny o liściach zróżnicowanych pod względem kształtów, faktur i liści,

• wygląd ogrodu angielskiego powinien być wzorowany na naturze, a roślinność powinna być gęsta, plątać się, piąć i tworzyć gąszcze,

• jeśli jakaś roślina będzie rosła nie tak, jak zostało to przewidziane w projekcie, albo zdominuje roślinę znajdującą się obok, nie przycinaj jej od razu i nie próbuj nadać upragnionego kształtu – popatrz na nią z boku i zastanów się, czy taki wygląd nie jest równie piękny. Pamiętaj, że ogród angielski powinien jak najbardziej odwzorowywać naturę, a w naturze nie masz kontroli nad tym, jak wygląda drzewo na łące lub krzew na skraju lasu,

• jeśli rośliny wymagają przycięcia, staraj się zachować ich naturalny wygląd lub postaw na asymetrię – zapomnij o geometrycznych kształtach i krzewach przyciętych od linijki,

• postaw na piętrowe posadzenie roślin i staraj się nie zostawiać między nimi przerw – tak jak w naturze. Pod wyższymi gatunkami posadź niższe, a przy samej ziemi rośliny okrywowe,

• sprawdź, jakie gatunki roślin dominują w okolicy – istnieje duże prawdopodobieństwo, że podobne rośliny przyjmą się dobrze w Twoim ogrodzie ze względu na podobny lub taki sam rodzaj gleby.

Ogród w stylu angielskim powinien być łatwy w uprawie, a dużą część prac pielęgnacyjnych warto zostawić naturze. Pozwól, by rośliny rosły, jak chciały i tylko w sytuacjach, które naprawdę tego wymagają, zareaguj. Po prostu ciesz się naturalnym pięknem ogrodu.

Galeria zdjęć (1)

Poradniki związane z produktem

Nowoczesny mały ogród w stylu leśnym - inspiracje

Nowoczesny mały ogród w stylu leśnym - inspiracje

Przeczytasz w 4 min

Ogród w stylu klasycznym - porady i inspiracje

Ogród w stylu klasycznym - porady i inspiracje

Przeczytasz w 4 min

Ziołowy ogródek z palet − jak go zrobić? Poradnik krok po kroku

Ziołowy ogródek z palet − jak go zrobić? Poradnik krok po kroku

Przeczytasz w 7 min

Ogród warzywny na balkonie w bloku – pomysły na jego wykonanie

Ogród warzywny na balkonie w bloku – pomysły na jego wykonanie

Przeczytasz w 7 min

Zobacz wszystkie
Impregnat 1
Zobacz porównanie