Wróć do artykułów

Jak zachować naturalny kolor drewna? - porady eksperta

Przeczytasz w 3 min
Udostępnij

Czynniki zewnętrzne takie, jak promieniowanie UV, wilgoć czy woda mogą doprowadzić drewno do utraty jego naturalnego koloru. W jaki sposób można temu zapobiec? Jak zachować naturalny kolor drewna? Intensywne i długotrwałe nasłonecznienie czy bezpośredni kontakt z wodą mają duży wpływ na zmianę koloru drewna. Promienie słoneczne mogą doprowadzić do szarzenia lub żółknięcia drewna (w zależności od gatunku drewna), a woda – do gnicia i butwienia.

Drewno w ogrodzie

Naturalne kolory drewna – jak je zachować?

Jak zachować naturalny kolor drewna? Przede wszystkim nie wystawiaj go na bezpośrednie działanie słońca, nie tylko na zewnątrz, ale także w pomieszczeniach. Stawiaj meble ogrodowe z drewna w cieniu, a okna zasłaniaj roletami, aby słońce przez większość dnia nie padało na meble i podłogi z drewna. Ogranicz również kontakt z wodą – w okresie jesienno-zimowym okryj meble ogrodowe, a w miarę możliwości przenieś je do suchego pomieszczenia, np. garażu czy składziku.

Najlepiej z ochroną naturalnego koloru drewna wewnątrz pomieszczeńporadzi sobie lakier. Możesz użyć, np. Lakieru Akrylowego VIDARON o łagodnym, niedrażniącym zapachu i krótkim czasie schnięcia. Nie tylko chroni kolor drewna, ale także zabezpiecza go przed uszkodzeniami mechanicznymi i ścieraniem oraz przebarwieniami powstającymi wskutek działania żywic i garbników zawartych w drewnie – dzięki zawartości inhibitorów tanin.

 Zabezpieczanie desek

Lakier aplikuje się za pomocą pędzla w ilości 2-3 warstw. Kolejną warstwę nakładaj zawsze po wyschnięciu poprzedniej, tj. po upływie minimum 4 godzin. Pamiętaj również o odpowiednim przygotowaniu drewna przed lakierowaniem – powierzchnia musi być sucha, gładka, czysta i odtłuszczona. Umyj mebel, odtłuść benzyną ekstrakcyjną, wysusz, usuń stare warstwy malarskie (jeśli to konieczne), przeszlifuj drobnoziarnistym papierem ściernym (120-200) i odpyl. Potem możesz pomalować powierzchnię Lakierem Akrylowym VIDARON i cieszyć się jego pięknym kolorem.

Sprawdź jak aplikować bejce: https://www.youtube.com/watch?v=kRG-964uT5Y&t

Jeżeli chcesz zmienić kolor drewna możesz zastosować bejcę do drewna. Bejca nie jest środkiem impregnacyjnym, a dekoracyjnym, ale pozwoli utrzymywać naturalny wygląd drewna przez cały czas użytkowania mebli i innych elementów drewnianych. Bejcę należy zabezpieczyć np. Lakierem bezpodkładowymBejca do drewna VIDARON równomiernie wnika w drewno, nie podnosząc jego włókien, dzięki czemu podczas aplikacji nie powstają nieestetyczne plamy, a wybarwienie drewna jest jednolite na całej powierzchni. Dostępna w 13 kolorach nazewnictwem nawiązujących do naturalne drewna różnych gatunków, pozwala uzyskać piękne efekty dekoracyjne.

Bejcowanie powierzchni

Bejcę nakładaj bawełnianą szmatką lub tamponem, wcierając jednocześnie produkt w powierzchnię drewna. Nadmiar bejcy usuń bawełnianą szmatką. Jeżeli chcesz uzyskać głęboki i intensywny odcień, możesz nałożyć dwie warstwy produktu – drugą zaaplikuj po wyschnięciu pierwszej. Tak samo, jak w przypadku lakierowania, musisz odpowiednio przygotować drewno przed bejcowaniem. Wyczyść je z kurzu i zabrudzeń, wyszlifuj i odtłuść. Właściwie przygotowane podłoże zapewni szbkie wysychanie produktu i elegancki wygląd drewna.

Zobacz jak za pomocą Bejcy Vidaron uzyskać niestandardowe efekty: https://www.youtube.com/watch?v=k9pHS5UiymU

Galeria zdjęć (1)

Poradniki związane z produktem

Najpopularniejsze kolory drewnianych mebli ogrodowych

Najpopularniejsze kolory drewnianych mebli ogrodowych

Przeczytasz w 4 min

Jaki kolor drewna wybrać do ogrodu i jak łączyć kolory drewna?

Jaki kolor drewna wybrać do ogrodu i jak łączyć kolory drewna?

Przeczytasz w 5 min

5 inspiracji na ozdoby ogrodowe z drewna, które wykonasz sam!

5 inspiracji na ozdoby ogrodowe z drewna, które wykonasz sam!

Przeczytasz w 7 min

Stare, drewniane krzesło − jak nadać mu drugie życie? Odnawiamy meble!

Stare, drewniane krzesło − jak nadać mu drugie życie? Odnawiamy meble!

Przeczytasz w 7 min

Zobacz wszystkie
Impregnat 1
Zobacz porównanie