Kuchnia jak nowa – odnawiamy meble kuchenne
Przeczytasz w 5 min
Z artykuł dowiesz się:
Krzesła z czasów PRL na nowo stały się dziś modne. Jeśli więc masz w domu lub w pomieszczeniu gospodarczym stare krzesło drewniane, zdecydowanie warto spróbować je odnowić. Jednym z rozwiązań jest powierzenie staruszka w ręce specjalistów. O wiele tańszym i bardziej satysfakcjonującym pomysłem jest jednak własnoręczne odnowienie starego drewnianego krzesła.
W artykule podpowiemy Ci, jak przygotować mebel do renowacji i jak pomalować krzesło. Pokażemy kilka różnych możliwości. Doradzimy, który produkt z gamy VIDARON będzie najlepszy do odnowienia mebla.
Dlaczego warto odnowić stare drewniane krzesło? Dziś dobrze zakonserwowane antyki czy to z lat 50., 60. czy późniejszej ery PRL, to białe kruki. Są nie tylko piękne i świetnie wpisują się w wystrój mieszkania w stylu retro, ale i są sporo warte. Odnawiając więc stare krzesło ze strychu czy z piwnicy, zyskasz piękny, designerski i cenny mebel.
Krzesła sprzed lat pasują do wielu stylów aranżacji wnętrza, szczególnie do modnych dziś mieszkań w stylu mid-century modern, vintage, boho czy scandi. Nawet jeśli masz kilka różnych krzeseł, możesz je ze sobą zestawić, tworząc interesujący misz-masz przy stole i nadając wnętrzu artystyczny charakter. Renowacja krzesła to także działanie proekologiczne. Zamiast kupować meble, daj drugie życie starym.
Gdzie możesz znaleźć krzesło do renowacji? Najprościej przejrzeć stary strych czy piwnicę – Twoją lub Twoich bliskich, np. dziadków, rodziców, innych starszych członków rodziny. Możliwe, że czekają tam na Ciebie prawdziwe skarby. Inna opcja to poszukiwanie starych krzeseł na pchlich targach. Możesz też szukać ciekawych ofert na portalach z aukcjami internetowymi − być może ktoś właśnie oddaje lub sprzedaje piękne drewniane meble, którym można dać drugie życie.
Renowacja krzesła drewnianego (starego lub po prostu zużytego) nie jest trudnym zadaniem. Z łatwością poradzisz sobie z nim samodzielnie. Nieco więcej trudności przysporzy Ci krzesło z tapicerowanym siedziskiem – jeśli nie czujesz się na siłach, możesz tapicerkę oddać w ręce specjalisty.
Czy każde krzesło nadaje się do renowacji? Właściwie tak, choć niektóre są tak zniszczone, że ich odnowienie będzie praco- i czasochłonne.
Na co zwracać uwagę, wybierając krzesło do renowacji? W pierwszej kolejności oceń kondycję drewna. Czy ma dużo ubytków? Czy sama konstrukcja wymaga wymiany jakichś elementów? To pomoże Ci dobrać narzędzia oraz produkty do odnowienia mebla.
Na początek swojej przygody z renowacją wybierz krzesło, które nie jest mocno zniszczone, a wymaga jedynie odświeżenia. Będzie prościej! Unikaj też krzeseł tapicerowanych, które trudniej odświeżyć niż te wykonane z drewna lub giętej sklejki.
Jakich narzędzi i materiałów potrzebujesz, aby odnowić krzesło drewniane – stare lub po prostu zużyte? Oto lista:
Oprócz narzędzi do renowacji potrzebujesz także produktów, które uzupełnią ubytki, stworzą nową powłokę na krześle i zabezpieczą je przed zarysowaniami, uszkodzeniami mechanicznymi czy wilgocią.
Ich dobór zależy od efektu, który chcesz osiągnąć. Możliwości masz 2 – pozostawienie naturalnego koloru drewna i zabezpieczenie go środkiem transparentnym lub nadanie krzesłu nowego koloru.
Jaki preparat wybrać? Jeśli chcesz zachować (lub odzyskać) naturalny kolor drewna, możesz użyć środka transparentnego. Nasza propozycja to np. Lakier Bezpodkładowy VIDARON. To szybkoschnący lakier, który tworzy powłokę suchą w dotyku już po 3 godzinach. Jest odporny na ścieranie, zarysowania, uszkodzenia mechaniczne i plamy z kawy, herbaty, wina, keczupu, musztardy i alkoholu. Lakier wydobędzie naturalny kolor drewna i w pełni odda jego usłojenie. Jednocześnie doskonale zabezpieczy drewniane elementy przed zarysowaniem czy plamami.
Wolisz nadać drewnu nowy kolor, ale pozostawiając wyraźny rysunek słojów?
Odpowiedni środek z gamy VIDARON to np. Bejca do Drewna VIDARON. Środek ten tworzy powłoki podkreślające naturalne piękno drewna, nie pozostawia tłustej warstwy i bardzo łatwo się go aplikuje. Bejca do Drewna Vidaron jest dostępna w gamie różnych odcieni drewna, od dębu bielonego po orzech amerykański, palisander indyjski czy szary antracyt. Bejcowaną powierzchnię należy zabezpieczyć bezbarwnym Lakierem Bezpokładowym VIDARON.
Jeśli krzesło ma wyraźne ubytki, które trzeba uzupełnić, przyda Ci się jeszcze Szpachla do Drewna VIDARON. To gotowy produkt, który wypełnia rysy i ubytki. Po przeszlifowaniu szpachla daje gładkie powłoki w kolorze imitującym naturalną barwę drewna.
Odpowiednie przygotowanie krzesła, czyli jego oczyszczenie i – w razie potrzeby – usunięcie luźnych powłok, to klucz do udanej renowacji mebla. Oto co musisz zrobić krok po kroku.
Podpis: Klasyczne stare krzesła drewniane po renowacji z zachowaniem naturalnego koloru drewna.
Po oczyszczeniu i przygotowaniu krzesła do renowacji przyszedł czas na jego pomalowanie i zabezpieczenie przed uszkodzeniami mechanicznymi i wilgocią. To na tym etapie potrzebna Ci będzie specjalna farba do krzeseł lub lakier. Zakładamy, że chcesz zmienić nieco kolor krzesła i użyjesz Bejcy do Drewna VIDARON oraz Lakieru Bezpodkładowego VIDARON.
Krzesło drewniane: stare, a jak nowe! Już wiesz, jak je odświeżyć!
Odnowienie starego drewnianego krzesła jest łatwiejsze niż myślisz! Zachęcamy do rozpoczęcia przygody z renowacją mebli. Produkty VIDARON na pewno w tym pomogą.
Przeczytasz w 5 min
Przeczytasz w 6 min
Przeczytasz w 4 min