Wróć do artykułów

Jak pozbyć się zacieków na drewnie? – porady eksperta

Przeczytasz w 7 min
Udostępnij

Usuwanie zacieków z drewnianych mebli może być prawdziwym wyzwaniem. Chcesz pozbyć się zacieków na drewnianym parkiecie, stole czy szafce? Oto praktyczne wskazówki!

Spis treści:

1. Przyczyny zacieków na drewnie

2. Jak usunąć zacieki na drewnie?

3. Zacieki na drewnianej ścianie – jak się ich pozbyć?

4. Usuwanie zacieków na drewnianym suficie

5. Jak zapobiegać powstawaniu zacieków na drewnie?

6. Podsumowanie

Drewniane meble są piękne, stylowe i naprawdę trwałe – potrafią przetrwać lata i służyć kolejnym pokoleniom. To jednak przedmioty codziennego użytku, które każdego dnia są narażone na zabrudzenia i pojawianie się nieestetycznych zacieków na ich powierzchni.

Jakie są przyczyny powstawania zacieków na drewnie? Co w takim wypadku zrobić? Jak pozbyć się plam i przywrócić drewnianym meblom ich nieskazitelny wygląd? Pomoże fachowa wiedza i odpowiednie produkty do usuwania zacieków z drewna.

Ślad po mokrej szklance

Przyczyny zacieków na drewnie

Zacieki na drewnie to problem, z którym rzemieślnicy pracujący z drewnem oraz użytkownicy drewnianych mebli czy podłóg często się spotykają.

Zacieki pojawiają się na drewnie z wielu powodów. Jednym z najczęstszych jest rozlana woda, która wsiąknęła w powierzchnię drewna. Drewno, zwłaszcza jeśli nie jest odpowiednio zabezpieczone, ma tendencję do absorbowania wilgoci, co może prowadzić do powstawania nieestetycznych plam, zacieków lub nawet uszkodzeń struktury drewna. Woda, wnikając w pory drewna, może powodować jego odkształcanie i tworzenie się plam, które trudno usunąć.

Często również zdarza nam się postawić na drewnianym stole lub blacie kuchennym gorący garnek, po którym zostają nieestetyczne białe ślady. Drewno, szczególnie to lakierowane, może reagować na ciepło, powodując powstawanie białych, mlecznych śladów, które trudniej jest usunąć niż zwykłe zacieki wodne.

Na drewnie zostają również plamy po innych substancjach, takich jak kawa, alkohol, klej, atrament czy wosk ze świecy. Ciemne plamy po kawie lub winie są wynikiem chemicznej reakcji między substancjami a naturalnymi garbnikami zawartymi w drewnie. Alkohol, zwłaszcza w wysokim stężeniu, może natomiast uszkodzić powłokę lakieru lub oleju.

Jak usunąć zacieki na drewnie?

W zależności od tego, z jakim rodzajem plamy bądź zacieku mamy do czynienia, musimy wybrać odpowiednie rozwiązanie na usuwanie plam z drewna.

Przecieranie drewnianej powierzchni

Plamy z wody na drewnie usuniemy za pomocą żelazka lub suszarki do włosów. Gorące powietrze i wysoka temperatura powodują, że nagromadzona woda odparowuje, a widoczne zacieki znikają. W tym wypadku rozkładamy w miejscu zacieku kawałek bawełnianej tkaniny i przeprasowujemy żelazkiem bez wody do momentu, aż ślady znikną. Używając suszarki, zbliżamy, a po chwili oddalamy strumień gorącego powietrza do zacieku.

W przypadku śladów pozostawionych przez gorące naczynie należy przygotować mieszankę z oliwy z oliwek oraz soli, a następnie pozostawić ją na 3 godziny na plamie. Potem usuwamy papkę i polerujemy powierzchnię bawełnianą szmatką. Używajmy tylko miękkich i czystych tkanin, które nie porysują mebli i dokładnie usuną zabrudzenia.

Każdy płyn, jaki zostanie rozlany na powierzchni drewna, należy natychmiast zetrzeć. Alkohol i kawę usuwamy bawełnianą szmatką, atrament i klej – wilgotną chusteczką. W miejsce rozlanego alkoholu bądź kleju wcieramy olej lniany, ślad po kawie zmyjemy wodą z dodatkiem mydła, a resztki atramentu znikną za pomocą mleka lub soku z cytryny. Pamiętajmy, aby środków czyszczących nie nakładać bezpośrednio na drewno, ale nanosić je przy pomocy czystej szmatki.

Lepiej jest zapobiegać niż leczyć, dlatego drewniane meble, zwłaszcza te często użytkowane, warto dobrze zabezpieczyć przed zabrudzeniami i zaciekami. Pomogą nam w tym takie preparaty jak Impregnat Ochronno-Dekoracyjny Powłokotwórczy VIDARON, który głęboko penetruje i wzmacnia drewno, chroniąc je przed wodą, zabrudzeniami oraz mikroorganizmami (grzybami i pleśnią). Ponadto impregnat ładnie podkreśli naturalne piękno drewna i widoczny rysunek słojów, zostawiając eleganckie, matowe wykończenie.

Zacieki na drewnianej ścianie – jak się ich pozbyć?

Na drewnianych ścianach i elewacji również mogą pojawić się zacieki, najczęściej powstające pod wpływem wody i wilgoci. Możemy je usunąć, delikatnie przecierając to miejsce papierem ściernym. Dzięki temu wyrównamy powierzchnię i zmniejszymy widoczność przebarwień.

Wilgotne ślady na drewnie

Aby uniknąć powstawania nieestetycznych plam, śladów i wilgotnych zacieków na ścianach i elewacji z drewna, należy również je odpowiednio zabezpieczyć. W tym celu stosujmy głęboko penetrujące impregnaty o silnym działaniu, np. Impregnat Ochronny – Gruntujący a następnie Impregnat Ochronno-Dekoracyjny Powłokotwórczy VIDARON. Zapewnią one skuteczną i długotrwałą ochronę przed działaniem trudnych warunków atmosferycznych, grzybami i insektami oraz uchronią drewno przed powstawaniem plam i zacieków.

Usuwanie zacieków na drewnianym suficie

Zacieki na suficie z drewna to najczęściej wynik zalania. Zanim zaczniesz usuwać same plamy, kluczowe jest zlokalizowanie i wyeliminowanie przyczyny zacieków. W przeciwnym razie po ich usunięciu problem może powrócić. Najczęściej przyczyną zacieków na suficie jest wyciek z instalacji wodnej na piętrze wyżej, problemy z izolacją dachu, nieszczelność rur w stropie. Po naprawieniu przyczyny można przystąpić do usuwania zacieków.

Podobnie jak w przypadku zacieków na drewnianej ścianie czy powierzchni mebla, lekkie plamy wodne można spróbować usunąć, przecierając powierzchnię wilgotną ściereczką i następnie delikatnie polerując miejsce plamy. W niektórych przypadkach skuteczne może być delikatne przetarcie plamy pastą z sody oczyszczonej i wody. Zmieszaj sodę oczyszczoną z niewielką ilością wody, aby uzyskać pastę. Nałóż ją na zacieki i delikatnie wcieraj okrężnymi ruchami. Następnie przetrzyj suchą ściereczką.

Inne rozwiązanie to przygotowanie roztworu czyszczącego. W tym celu zmieszaj ciepłą wodę z łagodnym detergentem do mycia drewna lub mydłem. Można również użyć mieszanki wody z octem (1 część octu na 4 części wody), który ma właściwości czyszczące i odkażające. Zanurz miękką ściereczkę w roztworze, a następnie delikatnie przetrzyj zacieki. Staraj się nie przemoczyć drewna, aby nie doprowadzić do dalszego jego uszkodzenia. Po wyczyszczeniu wytrzyj miejsce suchą ściereczką.

W przypadku głębszych plam można zastosować ciepłe żelazko z nałożoną na plamę ściereczką. Ciepło żelazka może pomóc wyciągnąć wilgoć z wnętrza drewna. Należy jednak zachować ostrożność, aby nie uszkodzić drewna.

Jak zapobiegać powstawaniu zacieków na drewnie?

Aby zabezpieczyć drewno przed wilgocią, należy stosować odpowiednie powłoki ochronne, takie jak lakiery, oleje czy woski, które tworzą barierę hydrofobową na powierzchni drewna.

Odpowiednie produkty to np.:

  • Impregnat Ochronno-Dekoracyjny Powłokotwórczy VIDARON - do ochronno-dekoracyjnego malowania drewna na zewnątrz i wewnątrz pomieszczeń. Chroni przed wilgocią, ale także sinizną i pleśniami.
  • Lakierobejca Dekoracyjno-Ochronna Super Wydajna VIDARON – chroni drewno, a dzięki swojej żelowej konsystencji charakteryzuje się ograniczonym kapaniem i spływaniem, jest więc szczególnie polecana do zabezpieczania sufitów i ścian drewnianych.
  • Lakiery np. Lakier Akrylowy VIDARON – do zabezpieczania drewna wewnątrz pomieszczeń. Tworzy trwałą powłokę, podkreśla i zachowuje naturalny kolor drewna wydobywając jego piękno.
  • Warto również regularnie pielęgnować drewno, stosując preparaty na bazie olejów lub wosków, które dodatkowo chronią przed wilgocią.

Podsumowanie

Drewniane meble i inne powierzchnie są trwałe i estetyczne, ale narażone na zacieki z powodu wody, gorących naczyń, kawy, alkoholu czy kleju. Zacieki wodne można usuwać za pomocą ciepła, np. żelazkiem lub suszarką. Plamy po gorących naczyniach warto zmywać mieszanką oliwy i soli, a inne zabrudzenia za pomocą różnych domowych środków, jak woda z mydłem czy cytryna.

Aby zapobiegać powstawaniu zacieków, regularnie zabezpieczaj drewno impregnatami czy lakierami VIDARON, które chronią je przed wilgocią i zabrudzeniami, jednocześnie podkreślając jego naturalne piękno.

Galeria zdjęć (1)

Poradniki związane z produktem

W jaki sposób konserwować i pielęgnować drewno egzotyczne?

W jaki sposób konserwować i pielęgnować drewno egzotyczne?

Przeczytasz w 3 min

Jak zabezpieczyć drewno przed wilgocią i gniciem?

Jak zabezpieczyć drewno przed wilgocią i gniciem?

Przeczytasz w 4 min

Jak i czym zabezpieczyć drewno w ogrodzie? - porady eksperta

Jak i czym zabezpieczyć drewno w ogrodzie? - porady eksperta

Przeczytasz w 5 min

Jak czyścić i dbać o drewno we wnętrzach – porady eksperta

Jak czyścić i dbać o drewno we wnętrzach – porady eksperta

Przeczytasz w 4 min

Zobacz wszystkie
Impregnat 1
Zobacz porównanie