Jak usuwać stare powłoki lakiernicze z drewna? Narzędzia i preparaty do oczyszczania drewna
Przeczytasz w 4 min
Naturalne drewno we wnętrzach to piękny surowiec, dzięki któremu dom wygląda na przytulny i ciepły. Materiał ten jest jednak bardziej wymagający od innych, jeśli chodzi o pielęgnację – aby utrzymać drewno w dobrym stanie, trzeba dbać o nie delikatnie i z dużą dozą cierpliwości. Podpowiadamy, jak pielęgnować i czyścić drewno wewnątrz.
• jak czyścić drewno we wnętrzach,
• jakie są częste błędy w pielęgnacji drewna wewnątrz,
• czym zabezpieczyć drewno, by jak najdłużej zachowało piękny wygląd.
Podobnie jak w przypadku powierzchni z metalu, kamienia, glazury czy tworzyw sztucznych, regularne czyszczenie to podstawa pielęgnacji drewna we wnętrzach. Jak często to robić? Powierzchnie najczęściej używane warto sprzątać na bieżąco – w ten sposób nie ma ryzyka, że plama spowoduje przebarwienia albo trudne do zmycia trwałe zabrudzenie. Regularne czyszczenie drewna zapobiegnie odkładaniu się tłustej warstwy kurzu i brudu.
Jak dbać o drewno we wnętrzach, aby go nie uszkodzić? Zacznij od płaskich powierzchni, które są najbardziej narażone na zabrudzenia.
• Drewnianą podłogę i schody odkurzaj co najmniej raz w tygodniu, zgodnie z kierunkiem słojów. Przy wejściach do domu połóż wycieraczki – w ten sposób będziesz wnosić do środka mniej piasku, który może rysować parkiet.
• Myjąc podłogi, używaj miękkiej szmatki z mikrofibry lub płaskiego mopa lekko zwilżonego wodą ze specjalnym środkiem do parkietów. Na koniec zmyj detergent czystą, wilgotną ścierką i wytrzyj na sucho.
• Regularnie czyść listwy przypodłogowe – to na nich najczęściej zbiera się warstwa brudu w postaci tłuszczu i kurzu. Przy pomocy odpowiedniej szczotki odkurz listwy, a następnie dokładnie przemyj wodą z dodatkiem środka czyszczącego lub zwykłego płynu do mycia naczyń. Po wyczyszczeniu wytrzyj drewno do sucha.
• Drewniane meble, balustrady i poręcze czyść z kurzu za pomocą ściereczki z mikrofibry, a zabrudzenia zmywaj niewielką ilością ciepłej wody ze środkiem czyszczącym. Używając produktu do mebli w sprayu, pamiętaj, by zawsze aplikować go na ścierkę – nałożony bezpośrednio na drewno może je odbarwić.
Przy czyszczeniu drewnianych stołów, biurek i blatów roboczych częstym problemem są trudne to zmycia ślady po kubkach z kawą i herbatą. Dlatego, aby chronić blaty z drewna, należy zawsze korzystać z podkładek – szczególnie jeśli naczynia są gorące.
Dbanie o drewniane powierzchnie może przynieść więcej szkody niż pożytku, jeśli nie wiesz, jak robić to prawidłowo. Trwale odbarwione drewno, mechaniczne uszkodzenia czy zarysowany lakier – to przykłady problemów, jakie może spowodować niewłaściwa pielęgnacja. Oto najczęstsze błędy popełniane przy pielęgnacji drewna we wnętrzach:
• stosowanie uniwersalnych detergentów – zwykły płyn do mycia podłóg zawiera silne substancje myjące, które mogą uszkadzać drewno,
• mycie podłogi drewnianej octem – ta domowa metoda czyszczenia może naruszać zewnętrzną powłokę parkietu,
• czyszczenie parkietu mopem parowym – podobnie jak stosowanie silnych detergentów, wilgoć i wysoka temperatura mogą trwale uszkodzić lakierowany parkiet,
• moczenie lakierowanej podłogi z drewna – zalany parkiet może rozwarstwiać się i puchnąć, a wilgoć tworzy środowisko przyjazne dla grzybów i pleśni.
Żeby chronić drewno wewnątrz przed wilgocią i uszkodzeniami mechanicznymi, powierzchnie z tego surowca należy zabezpieczyć odpowiednim środkiem. Wiele z tych produktów ma właściwości nie tylko ochronne, ale i dekoracyjne. Mogą nadać meblom ciekawą barwę, zachowując jego naturalną fakturę, jak Bejca do drewna VIDARON, lub zapewnić mu elegancki połysk, jak Lakier Bezpodkładowy.
Ciekawym rozwiązaniem są też lakierobejce, które łączą właściwości poprzednich dwóch produktów. Lakierobejca Dekoracyjno-Ochronna Super Wydajna tworzy powłokę ochronną, która zabezpiecza przed częstymi plamami z herbaty, kawy, wina czy keczupu, a jednocześnie nadaje drewnu oryginalny kolor.
Przeczytasz w 4 min
Przeczytasz w 7 min