Wróć do artykułów

Impregnat gruntujący, powłokotwórczy czy ogrodowy? - różnice w zastosowaniu

Przeczytasz w 4 min
Udostępnij

Jeśli masz w swoim otoczeniu konstrukcje drewniane, to na pewno wiesz, że co jakiś czas musisz zabezpieczyć je odpowiednim impregnatem. Co jednak wybrać: impregnat gruntujący, powłokotwórczy czy ogrodowy? Kluczem są różnice w zastosowaniu każdego z nich.

Impregnaty do drewna – zastosowanie

Wyobraź sobie, że budujesz ogrodową altankę z surowego drewna. Jego piękny zapach, dziewiczy wygląd i naturalny, głęboki kolor, od razu przywołują skojarzenia z lasem. Jeśli chodzi o wyposażenie wokół domu, to trudno chyba o lepszy materiał niż drewno, prawda?

Impregnacja drewna z wykorzystaniem wałka

Niestety, jeśli zapomnisz o wcześniejszej impregnacji, deski nie będą służyć ci zbyt długo, bo zaczną się niszczyć. Na ich destrukcję wpłyną zmienne czynniki atmosferyczne, owady, grzyb i pleśń… Można tak dalej wymieniać. Odpowiednia impregnacja jest więc kluczem do tego, by konstrukcje z drewna zachowały długowieczność. Czym jednak różnią się poszczególne preparaty i do czego zastosować każdy z nich? O tym poniżej.

Impregnaty do drewna gruntujące

Gruntowanie drewna to podstawa przy najbardziej wymagających konstrukcjach. Najlepiej sprawdzi się tutaj Impregnat Ochronno-Gruntujący VIDARON, który wnika bardzo głęboko w strukturę drewna, zabezpieczając ją od wewnątrz. Tak mocne działanie ochronne zapobiega powstawaniu grzybów pleśniowych oraz siniźnie, a także skutecznie odstrasza owady, które również mogą uszkodzić elementy z drewna.

To jednak nie wszystko, co potrafi preparat gruntujący. Jego działanie minimalizuje również chłonność drewna, dzięki czemu staje się ono dobrze zabezpieczone przed wilgocią. Ze względu na swoje silne właściwości ochronne, gruntujące impregnaty do drewna nadają się do zastosowania na bardzo „wymagających” materiałach, takich drewno budowlane, altany, drewutnie czy stolarka okienna i drzwiowa.

Powłokotwórcze impregnaty do drewna – zalety

Impregnat Ochronno-Dekoracyjny Powłokotwórczy VIDARON to preparat, który świetnie nadaje się do odświeżenia i zabezpieczenia nieco mniejszych drewnianych konstrukcji, jak np. płot, pergola, meble ogrodowe czy poszczególne elementy fasady. Ogółem, sprawdza się on w przypadku tych elementów, które nie mają bezpośredniej styczności z gruntem czy wodą, czyli nie są narażone na długotrwałe działanie szkodliwych czynników.

Drewno w trakcie impregnacji

Impregnat Powłokotwórczy VIDARON zapewniaja skuteczną ochronę przed promieniowaniem UV, wodą oraz wilgocią (np. w postaci deszczu), ma podwyższoną odporność na warunki atmosferyczne oraz posiada dodatkowe zabezpieczenie przed wypłukiwaniem substancji ochronnych. Impregnat Ochronno-Dekoracyjny Powłokotwórczy VIDARON podkreśla też piękno malowanego drewna, tworząc na jego powierzchni subtelną, lekko matową powłokę, podkreślając naturalny rysunek słojów.

Ogrodowe impregnaty do drewna – zastosowanie

Konserwacja mebli ogrodowych to nie lada wyzwanie – bo co np. w sytuacji, gdy godzinę po pomalowaniu spadnie deszcz? Na szczęście w takich przypadkach niezawodnie sprawdza się Impregnat Ochronno-Dekoracyjny Ogrodowy VIDARON, który bije rekordy, jeśli chodzi o szybkość wysychania. Trwa ono dokładnie jedną godzinę, stawiając preparat na podium w rankingu najbardziej wygodnych w użytku impregnatów na rynku.

Zastosowanie Impregnatu Ochronno-Dekoracyjnego Ogrodowego VIDARON jest podobne, jak w przypadku preparatu powłokotwórczego. Specyfik nadaje się do zabezpieczenia wszystkich mniejszych części drewnianego wyposażenia w ogrodzie. Pergole, płoty, altanki, balustrady, ogrodzenia czy poszczególne elementy dekoracyjne zyskają dzięki niemu drugie życie! Co ciekawe, do wyboru masz tutaj aż 12 przepięknych kolorów, które sprawią, że twoje meble w ogrodzie zyskają jeszcze bardziej atrakcyjny wygląd. Trwałość koloru, długotrwałe zabezpieczenie przed uszkodzeniami i zachwycający efekt dekoracyjny gwarantowane!

Zaimpregnowany płot

Już wiesz, w jakich sytuacjach zastosować poszczególne impregnaty do drewna. Zalety każdego z nich można by długo wyliczać, najlepiej ograniczyć się więc do krótkiego podsumowania. Preparat gruntujący sprawdzi się w przypadku dużych, „wymagających” powierzchni, narażonych na stały kontakt ze szkodliwymi czynnikami atmosferycznymi oraz wilgocią (np. dach). Impregnat powłokotwórczy nadaje się do powlekania mniejszych elementów, przede wszystkim dekoracyjnych. Funkcję zabezpieczania łączy on z atrakcyjnym wizualnie wykończeniem. Impregnat ogrodowy jest zaś bardzo praktyczny ze względu na niesamowitą szybkość schnięcia. Również sprawdza się on w przypadku zabezpieczenia mniejszych elementów drewnianych w ogrodzie. Który z nich wybierzesz?

Galeria zdjęć (1)

Poradniki związane z produktem

Impregnat czy olej do drewna? - odnawianie mebli ogrodowych w praktyce

Impregnat czy olej do drewna? - odnawianie mebli ogrodowych w praktyce

Przeczytasz w 4 min

Impregnacja modrzewiowych desek tarasowych – krok po kroku

Impregnacja modrzewiowych desek tarasowych – krok po kroku

Przeczytasz w 4 min

Kolorowe impregnaty do drewna – jak wybrać odpowiedni kolor?

Kolorowe impregnaty do drewna – jak wybrać odpowiedni kolor?

Przeczytasz w 3 min

Impregnacja drewna sosnowego – krok po kroku

Impregnacja drewna sosnowego – krok po kroku

Przeczytasz w 5 min

Zobacz wszystkie
Impregnat 1
Zobacz porównanie