Wróć do artykułów

Impregnacja drewna sosnowego – krok po kroku

Przeczytasz w 5 min
Udostępnij

Sosna to miękki gatunek drewna. Niezaimpregnowana, może szybko chłonąć wilgoć i być podatna na działanie biologicznej korozji, owadów, grzybów czy promienia słonecznych. Sprawdź, jak i czym impregnować drewno sosnowe, by zachowało piękny wygląd i funkcjonalność.

Impregnowanie desek sosnowych

Czym impregnować drewno sosnowe?

Jaki impregnat do drewna sosnowego wykorzystać? Jeśli podczas impregnacji chcesz nadać drewnu nowy wygląd, postaw np. na impregnat koloryzujący, np. Impregnat Ochronno-Dekoracyjny Powłokotwórczy VIDARON. Oprócz tego, że wzmacnia i chroni drewno, tworząc na jego powierzchni powłokę zabezpieczającą przed sinizną, glonami czy grzybami pleśniowymi, podkreśla także jego naturalne piękno. Do impregnacji drewna sosnowego możesz wybrać preparat w wersji „złocista sosna” lub nadać powierzchni inny odcień, np. orzecha włoskiego czy klonu kanadyjskiego.

Jeśli zależy Ci na pełnej ochronie drewna, postaw także na impregnat do drewna gruntujący, który impregnuje drewno, wzmacnia je i chroni przed owadami, grzybami oraz pleśnią. Preparat gruntujący, taki jak VIDARON Impregnat Ochronny Do Drewna Gruntujący, możesz zastosować przed nałożeniem impregnatów ochronno-dekoracyjnych, lakierów emalii czy lakierobejc. Jest bezbarwnym głęboko wnika w strukturę drewna i zapewnia mu pełną ochronę biologiczną.

Jeśli zależy Ci na silnej ochronie drewnianych konstrukcji, postaw na VIDARON Impregnat Do Drewna Konstrukcyjnego Koncentrat 1:9. Zabezpiecza on drewno przed działaniem owadów i grzybów domowych, a także chroni je przed działaniem czynników atmosferycznych. Impregnat VIDARON zapewnia niewymywalną ochronę i głęboko penetruje drewno. Możesz pomalować go innymi wyrobami powierzchniowymi.

Impregnowanie drewna sosnowego

Oprócz specjalistycznych impregnatów oraz impregnatów koloryzujących, do zabezpieczania drewna sosnowego wykorzystuje się także preparaty, takie jak:

lakierobejca – na powierzchni drewna tworzy transparentną powłokę z połyskiem. Może nadać drewnu inny odcień lub odświeżyć naturalny kolor. Chroni przed wilgocią czy szkodliwym działaniem promieni UV. Zwykle nie zabezpiecza jednak drewna przed działaniem szkodników czy korozją biologiczną. Najczęściej stosuje się ją jako powłokę dekoracyjną;

lakier – chroni drewno przede wszystkim przed wilgocią i wzmacnia naturalny rysunek słojów. Dostępne są też lakiery z filtrami, które zabezpieczają przed negatywnym działaniem promieni słonecznych. Lakier zwykle wykorzystuje się jako warstwę wierzchnią – po nałożeniu impregnatu czy oleju;

oleje – są produkowane na bazie olejów roślinnych. Zabezpieczają przed wchłanianiem wilgoci, pękaniem i rozsychaniem się. Jeśli impregnujesz drewno sosnowe olejem, konieczne będzie powtarzanie tej czynności każdą wiosną.

Impregnacja drewna sosnowego metodą malarską – krok po kroku

Krok 1. Przygotowanie podłoża

Zanim zaczniesz impregnować drewno sosnowe, musisz przygotować powierzchnię tak, by impregnat dobrze się przyjął i spełniał swoje funkcje. Impregnowana powierzchnia powinna być:

• sucha i czysta – wszelkie plamy i zabrudzenia (także tłuste) przemyj benzyną ekstrakcyjną, a potem wysusz powierzchnię,

• gładka – wygładź drewno papierem ściernym 150-200 (ziarnistość papieru powinna być dobrana do wielkości nierówności). Możesz na koniec przeszlifować powierzchnię,

• bez pyłu – odpyl powierzchnię szczotką i przetrzyj ją wilgotną szmatką. Poczekaj, aż wyschnie.

Krok 2. Pierwsza warstwa impregnatu do drewna

W zależności od tego, z jakiego impregnatu korzystasz, przeczytaj dokładnie instrukcję użytkowania i przygotuj preparat według zaleceń producenta. Jeśli stosujesz impregnat VIDARON, wymieszaj go w oryginalnym opakowaniu.

• Impregnat rozprowadź na dużej powierzchni drewna. Postaraj się, by nie zajęło Ci to więcej niż 10 minut.

• Gdy powierzchnia będzie powoli matowiała, rozprowadź preparat półsuchym pędzlem wzdłuż słojów. Zacznij od miejsc, które pomalowałeś na początku. Dzięki temu równomiernie rozprowadzisz impregnat, a kolor drewna będzie jednolity na całej powierzchni.

• Pozostaw drewno na 12 godzin do wyschnięcia.

Wybór pędzla do impregnacji desek

Wskazówka! Czym impregnować drewno sosnowe – wybór narzędzia

Pędzel dopasuj do rodzaju produktu, jakiego używasz. Do malowania możesz wykorzystać pędzel do wyrobów rozpuszczalnikowych. Jeśli użyjesz impregnatu akrylowego, postaw na pędzel akrylowy (jest to rodzaj tzw. pędzla angielskiego) wykonany z włosia naturalnego lub z mieszanki włosia naturalnego z syntetycznym. Jeśli używasz uniwersalnego pędzla, przeszlifuj jego włosie drobnoziarnistym papierem ściernym, by zmiękczyć końcówki i usunąć luźne włosy.

Krok 3. Szlifowanie międzywarstwowe

Po całkowitym wyschnięciu preparatu, wykonaj szlifowanie międzywarstwowe, dzięki któremu wygładzisz chropowatą powierzchnię, która czasem pojawia się po pierwszym malowaniu (na skutek podniesienia się włókien drewna). Wykorzystaj do tego papier ścierny 320, a potem odpyl powierzchnię. Dzięki szlifowaniu powłoki będą wyrównane, a przyczepność drugiej warstwy impregnatu znacznie się zwiększy.

Krok 4. Druga warstwa impregnatu do drewna

Drugą warstwę impregnatu nanieś tak samo, jak pierwszą, jednak rozcieranie wykonaj nieco później niż za pierwszym razem (druga warstwa drewna przyjmuje się wolniej niż pierwsza). Po zakończeniu impregnacji poczekaj około 12 godzin do wyschnięcia.

Pamiętaj, że wybór odpowiedniego preparatu i przygotowanie powierzchni do pracy to niezwykle ważne kroki. W związku z tym postaw na dobry impregnat do drewna i odpowiednio zaplanuj pracę.

Zobacz inne artykuły

Galeria zdjęć (1)

Poradniki związane z produktem

Bejcowanie i olejowanie drewna

Bejcowanie i olejowanie drewna

Przeczytasz w 2 min

Lakierowanie drewna krok po kroku

Lakierowanie drewna krok po kroku

Przeczytasz w 5 min

Malowanie drewnianych zabawek

Malowanie drewnianych zabawek

Przeczytasz w 4 min

Renowacja drewnianych drzwi

Renowacja drewnianych drzwi

Przeczytasz w 7 min

Zobacz wszystkie
Impregnat 1
Zobacz porównanie