Wróć do artykułów

Impregnacja drewnianego bruku w ogrodzie - poradnik

Przeczytasz w 4 min
Udostępnij

Drewniana ścieżka w ogrodzie zdecydowanie podkreśla jego naturalny charakter. Idealnie komponuje się z drewnianymi meblami ogrodowymi, tarasem i roślinnością. Jednak taka ścieżka, wykonana z drewnianej kostki, wymaga odpowiedniej impregnacji. Jak zabezpieczyć bruk drewniany?

Ścieżka z drewnianych krążków

Dlaczego impregnować bruk drewniany?

Drewno wykorzystane do ułożenia drewnianej ścieżki czy podjazdu narażone jest na stałe odziaływanie szeregu czynników obniżających stopniowo jego trwałość i negatywnie wpływających na wygląd. Są to m. in. niekorzystny wpływ warunków atmosferycznych, takich jak wilgoć, mróz, upały, promienie UV oraz korozja biologiczna (insekty, grzyby). Wilgoć uruchamia w drewnie procesy gnilne, ponieważ mokre drewno jest szczególnie narażone na rozwój grzybów. Drewnianemu brukowi szkodzić mogą też owady, drążące w drewnie otwory. Jednak najbardziej chyba szkodliwa dla drewna jest długotrwała ekspozycja na promienie słoneczne (promienie UV). Powoduje ona szarzenie drewna oraz uszkodzenie jego wierzchniej warstwy. Nieobojętne dla drewnianego bruku są także skoki temperatury: podczas poszczególnych pór roku następują zmiany objętościowe drewna, które mogą skutkować pękaniem, a nawet uszkodzeniem drewna. Jeśli więc chcemy, aby praca włożona w wykonanie drewnianego bruku przyniosła trwały efekt, lub zwyczajnie chcemy przedłużyć żywotność drewnianej ścieżki, musimy zadbać o właściwą impregnację materiału.

Bruk drewniany

Przed ułożeniem – impregnacja wewnętrzna

O zabezpieczeniu bruku drewnianego należy pomyśleć jeszcze przed jego ułożeniem. Jeśli kupujemy gotowa kostkę drewnianą, warto dopytać o sposób jej impregnacji. Najlepiej wybrać takie drewno, które było impregnowane metodą ciśnieniowo – próżniową. Taki sposób impregnacji sprawia, że drewno zostaje nasycone środkiem grzybobójczym do głębokości powyżej 10 mm. Impregnacja głęboka to nic innego jak kąpiel drewna w normalnych warunkach atmosferycznych w kadziach, wannach lub basenach wykonanych z drewna, stali, betonu lub tworzyw sztucznych wypełnionych środkiem impregnującym. Taka impregnacja bruku drewnianego to najbardziej niezawodny sposób ochrony, zapewniający trwałość drewna na długie lata.

Pojemnik z impregnatem

Jeśli drewno do budowy ścieżki nie pochodzi z linii produkcyjnej i nie zostało fabrycznie zabezpieczone, możemy sami wykonać jego impregnację metodą zanurzeniową. Do tego celu nadaje się Impregnat Konstrukcyjny Vidaron. Impregnowane elementy musza zostać zanurzone w preparacie na minimum 30 minut - zależnie od ich wielkości i grubości, a potem sezonowane przez co najmniej 72 godziny w zadaszonym miejscu. Taki impregnat jest niewymywalny i zabezpiecza kompleksowo drewno przed warunkami atmosferycznymi, grzybami, sinizną i szkodnikami. 

Po ułożeniu – impregnacja zewnętrzna

Bruk drewniany jest szczególnie narażony na silne promieniowanie UV oraz dużą wilgotność, a ponadto na ścieranie związane z użytkowaniem. Dlatego wymaga szczególnie kompleksowej ochrony. Warstwa wierzchnia takiej ścieżki musi ją zabezpieczać przed słońcem, wodą i śniegiem. Do tego warto zadbać o walory estetyczne i użyć preparatu, który podkreśli naturalny rysunek słojów drewna i pozwoli zachować jego oryginalny wygląd. Drewniane kostki brukowe lub tzw. okrąglaki zrobione są najczęściej z nieoszlifowanego drewna, więc do ich impregnacji należy użyć specjalnych impregnatów przeznaczonych do drewnianej architektury ogrodowej. Doskonale sprawdzi się w tym przypadku Impregnat Ochronny – Gruntujący Vidaron. Zabezpieczy on drewno przed grzybami pleśniowymi i sinizną, powodującymi głęboki rozkład drewna oraz przed owadami i technicznymi szkodnikami drewna. Dla pełnej ochrony jako drugiej warstwy warto użyć Impregnatu Konstrukcyjnego Vidaron - Specjalna receptura produktu sprawia, że głęboko penetruje on drewno, chroni przed działaniem warunków atmosferycznych i jest niewymywalny. Połączenie tych dwóch preparatów zapewni kompleksową i pewną ochronę drewnianego bruku na kilka lat!

Ważne: Bruk wykonany w twardzieli dębu ze względu na odkładające się w nim substancje konserwujące takie jak żywice i garbniki będzie najbardziej odporny na warunki atmosferyczne.

Bruk wytworzony z okrąglaków zawierających bielmo będzie szybciej ulegał biodegradacji.

Impregnat Vidaron Ochronny-Gruntujący

Galeria zdjęć (1)

Poradniki związane z produktem

Impregnacja altany ogrodowej – podstawowe zasady

Impregnacja altany ogrodowej – podstawowe zasady

Przeczytasz w 4 min

Impregnacja drewna - na czym polega, jakie ma zalety?

Impregnacja drewna - na czym polega, jakie ma zalety?

Przeczytasz w 4 min

Impregnacja modrzewiowych desek tarasowych – krok po kroku

Impregnacja modrzewiowych desek tarasowych – krok po kroku

Przeczytasz w 4 min

Impregnacja drewna sosnowego – krok po kroku

Impregnacja drewna sosnowego – krok po kroku

Przeczytasz w 5 min

Zobacz wszystkie
Impregnat 1
Zobacz porównanie