Kornik w drewnie – co robić? Jak zabezpieczyć drewno przed kornikami?
Przeczytasz w 7 min
Zima nie sprzyja drewnu wystawionemu na zewnątrz. Długo zalegający na drewnianych tarasach, altanach, ogrodzeniach i meblach ogrodowych śnieg ma negatywny wpływ na stan i wygląd drewna. Powodem jest skrajna wilgoć, której poddawane jest w tym czasie drewno.
Drewno jest materiałem naturalnym, który jest podatny na działanie wilgoci. Wchłaniając ją, pęcznieje i traci swoje właściwości. Wilgoć w drewnie prowadzi do niszczenia i gnicia oraz sprzyja rozwojowi grzybów i pleśni.
Meble i inne elementy drewniane na zewnątrz, które będą wystawione na działanie śniegu, mrozu i wilgoci musimy odpowiednio zabezpieczyć. Warto w tym celu sięgnąć po oleje, które produkowane są z naturalnych olejów roślinnych z dodatkiem rozpuszczalników poprawiających ich właściwości ochronne. Dzięki temu głęboko wnikają w strukturę drewna i zabezpieczają je przed szkodliwym działaniem czynników atmosferycznych.
Jeżeli jesteś właścicielem drewnianego tarasu, wybierz Olej Do Tarasów VIDARON, który głęboko wnika w drewno, chroniąc je przed deszczem, śniegiem i wilgocią oraz niebezpiecznymi grzybami pleśniowymi, sinizną i glonami. Ponadto, ma właściwości dekoracyjne – tworzy półmatową powłokę podkreślającą piękno drewna.
Meble ogrodowe i pergole zabezpieczysz Olejem Do Mebli Ogrodowych VIDARON. Podobnie jak Olej do Tarasów chroni on drewno przed wilgocią i grzybami. Ponadto zawiera on wosk Carnauba, który podkreśla naturalne piękno drewna oraz powłokowy biocyd, dzięki któremu drewno nie wymaga dodatkowej impregnacji przed olejowaniem.
W jaki sposób konserwować drewno olejem? Oczyść powierzchnię z zabrudzeń, a jeżeli znajdują się na nim stare powłoki malarskie – usuń je. Starą farbę lub lakier najszybciej usuniesz szlifując powierzchnię papierem ściernym o gradacji 120-200. Możesz użyć do tego szlifierki oscylacyjnej. Następnie odpyl powierzchnię.
Olej przed użyciem dokładnie wymieszaj. Nie rozcieńczaj go. Nałóż pierwszą warstwę za pomocą pędzla lub gąbki. Po 15-20 minutach od nałożenia usuń jego nadmiar bawełnianą szmatką lub półsuchą gąbką. Po wyschnięciu pierwszej warstwy, czyli po minimum 6 godzinach nałóż drugą warstwę – w ten sam sposób, co poprzednią.
Pamiętaj, aby olejowanie przeprowadzać w optymalnych warunkach – temperaturze od + 5 do +20ºC oraz wilgotności względnej powietrza na poziomie 55%. Dzięki temu powierzchnia będzie szybko i równomiernie schnąć, co zagwarantuje pożądany efekt końcowy wymalowania.
Po skończonej pracy materiały użyte do aplikacji oleju umieść w metalowym opakowaniu i zalej wodą – aby zapobiec samozapłonowi. Opakowanie po oleju oddaj do składowiska odpadów niebezpiecznych.
Co zrobić w sytuacji, kiedy po sezonie zimowym zauważysz, że drewno poddało się działaniu wilgoci? Czy możesz je jeszcze uratować? Tak, zawilgocone drewno należy przede wszystkim dokładnie wysuszyć. Najlepiej, aby osiągnęło poziom 20% wilgotności – w takim środowisku nie rozwijają się pleśnie i grzyby. Po wyschnięciu drewno wystarczy przeszlifować i pomalować olejem.
Jeżeli na powierzchni pojawiły się już wykwity pleśni, to takie drewno można również uratować. Pleśń usuń, np. sprężonym powietrzem, a następnie dokładnie wyszlifuj. Potem zastosuj impregnat, który zapobiegnie ponownemu wykwitowi pleśni, np. Impregnat Ochronny – Gruntujący marki VIDARON, a na to wybrany produkt dekoracyjny – może to być wspomniany wcześniej olej do drewna, lakier czy lakierobejca.
Jeżeli nie chcesz, aby taka sytuacji się powtórzyła, zawsze przed nadejściem zimy zaimpregnuj drewno znajdujące się na zewnątrz domu. Dzięki temu będzie odpowiednio chronione przed śniegiem, wilgocią i niskimi temperaturami.
Przeczytasz w 7 min
Przeczytasz w 7 min
Przeczytasz w 7 min
Przeczytasz w 6 min