Wróć do artykułów

10 zasad malowania drewna

Przeczytasz w 6 min
Udostępnij

Malowanie i zabezpieczanie drewna może wydawać się czynnością trudną i skomplikowaną. Nic bardziej mylnego! Stosując się do dziesięciu zasad malowania drewna osiągniemy oczekiwane wyniki i będziemy mogli cieszyć się jego długowiecznością.

Wybór produktu do drewna

Drewno jest materiałem naturalnym, który może być degradowany przez różnorodne czynniki. Nie ma na rynku produktu uniwersalnego, który np. jednocześnie zabezpieczy drewno ogrodowe przed wilgocią oraz podłogę drewnianą przed uszkodzeniami mechanicznymi. Dlatego przed malowaniem drewna należy dobrać produkt odpowiedni do danej sytuacji. W inny sposób zabezpieczymy drewno użytkowane na zewnątrz a w inny to znajdujące się w pomieszczeniach. Różnice pojawiają się również pomiędzy środkami z tej samej rodziny. Przykładem mogą tu być lakiery VIDARON, które należy dobierać do konkretnego zastosowania.

Lakierowanie drewna
Preparaty dodatkowo występują w różnych wybarwieniach, które należy dobierać ze względu na gust, ale również na posiadany gatunek czy wybarwienie drewna.

Plan pracy

Zawsze planujmy pracę tak by nie przerywać jej w nieodpowiednim momencie. Przed aplikacją danego produktu warto sprawdzić efekt na kawałku drewna. Przed zakupem należy dokładnie wyliczyć potrzebną ilość produktu. Warto także wyposażyć się we wszystkie niezbędne materiały: odzież ochronną, pędzle, wałki, mieszadła, folię ochronną.

Pas z narzędziami

Przemyślenia wymaga również kwestia otoczenia, w którym będziemy malować drewno. Nie każdy preparat nadaje się do stosowania, np. wewnątrz pomieszczeń. Inne muszą być aplikowane w stałej temperaturze. Na wszystkie pytania odpowiadają karty techniczne.

Narzędzia aplikacyjne

Jeśli chcemy by efekt końcowy, był zadowalający, stosujmy narzędzia wysokiej jakości, np. marki MAGNAT. Finalna powłoka najlepszej lakierobejcy będzie wyglądała kiepsko, jeśli do aplikacji zastosujemy źle dobrany pędzel czy wałek.
Wybór pomiędzy malowanie pędzlem a wałkiem zależy w głównej mierze od tego, jaki przedmiot czy element zamierzamy pomalować. Większą wydajność w malowaniu dużych powierzchni bezsprzecznie pomoże nam osiągnąć wałek (podłogi, elewacje, ściany). Dodatkowo nie zostawia on smug i zużywa mniejsze ilości preparatu. Do malowania drewna dobieramy wałki o krótkim runie, które idealnie nadają się do powierzchni gładkich lub gąbkowe.
Jeżeli chodzi o dobór pędzli to oprócz kształtów, szerokości również musimy wybrać pędzel pod dany preparat. Dodatkowo, tak jak w przypadku wałków możemy pędzel dopasować do powierzchni gładkich lub chropowatych. Pędzle o grubszym włosiu najlepiej stosować do powierzchni szorstkich i chropowatych, a te z miękkim – do gładkich.
Jeżeli chodzi o dobór pędzla do preparatu to na rynku dostępne są dwa rodzaje tych narzędzi:
- pędzle o włosiu naturalnym – odporne na zginanie i zagniecenia. Przeznaczone są do farb rozpuszczalnikowych. W mniejszym stopniu przeznaczone są do farb wodorozcieńczalnych, ponieważ chłoną wodę (impreganty, bejce, lakierobejce, lakiery).
- pędzle o włosiu sztucznym – mieszanka poliuretanu i poliestru. Są elastyczne i nie chłoną wody. Dlatego przeznaczone są do preparatów wodorozpuszczalnych.

Bezpieczeństwo

Impregnaty VIDARON zawierają w swoim składzie substancje biobójcze, które chronią drewno przed zagrożeniami biologicznymi. Pamiętajmy, by podczas aplikacji tego typu wyrobów stosować odpowiednią odzież ochronną oraz rękawice.
W przypadku niektórych preparatów należy pamiętać o wietrzeniu pomieszczeń, ze względu na niebezpieczeństwo związane z wydzielanymi preparatami.

Bejcowanie drewna

Należy sprawdzać również czy po wyschnięciu preparaty nie są szkodliwe dla otoczenia a w szczególności, w przypadku malowania mebli i zabawek czy mają certyfikaty potwierdzające nieszkodliwość wobec dzieci.

Otoczenie

Zabezpieczamy otaczające nas przedmioty oraz rośliny przed ewentualnym zachlapaniem. Plamy powstałe na skutek zachlapania produktem rozpuszczalnikowym są bardzo trudne do usunięcia. Nie należy oszczędzać na folii zabezpieczającej, ponieważ przy okazji renowacji jednego przedmiotu można bezpowrotnie uszkodzić inne. Preparaty stosowane na zewnątrz nie powinny dostawać się w zbyt dużych ilościach do gruntu.

Powierzchnia drewna

Zanim przystąpimy do nanoszenia jakiegokolwiek preparatu, koniecznie trzeba przygotować wcześniej podłoże, co ułatwi i przyspieszy aplikację oraz sprawi, że uzyskamy powierzchnię o równomiernym wybarwieniu i wyraźnym rysunku struktury drewna.

Zaimpregnowany domek z drewna

W przypadku drewna musimy pamiętać o tym, aby przeszlifować je papierem ściernym o ziarnistości dobranej do stopnia nierówności podłoża. Trzeba też dobrze oczyścić powierzchnię z pyłu i kurzu – podłoże musi być czyste, suche, a jego wilgotność nie może przekraczać 20%. Jeśli występują na nim jakiekolwiek zatłuszczenia lub zażywiczenia, to koniecznie musimy je usunąć. Najlepiej przemyć je po prostu benzyną ekstrakcyjną i wysuszyć.

Etykieta produktu

Należy dokładnie zapoznać się z instrukcją zamieszczoną na opakowaniu. Unikniemy w ten sposób przykrych niespodzianek oraz uzyskamy niezbędne informacje na temat danego wyrobu.
Etykieta jest swoistą instrukcją obsługi preparatu. Zawiera wszelkie informacje dotyczące rodzaju środka, jego składu, warunków w jakich może być używany, wydajności, środków bezpieczeństwa oraz wielu innych aspektów.

Staranność i cierpliwość

Malowanie drewna powinno wykonywać się zgodnie z zasadami zalecanymi przez producenta, m.in. na kartach technicznych czy poradnikach. Nie przyspieszajmy prac poprzez skracanie czasu schnięcia lub pomijanie szlifowania międzywarstwowego. W konsekwencji może to doprowadzić do uzyskania wadliwej powłoki i przymusu wykonywania procesu malowania od początku.
Brak cierpliwości i łamanie zasad aplikacji oznaczać może również konieczność ponoszenia niepotrzebnych kosztów.

Warunki aplikacji

Prace należy prowadzić w odpowiedniej temperaturze oraz wilgotności. Optymalna temperatura powietrza podczas prowadzenia prac malarskich wynosi od +5°C do +25°C, dla temperatury podłoża do 40°C.
Najlepsze wyniki prac malarskich uzyskuje się podczas malowania przy wilgotności względnej powietrza do 85%. Wzrost wilgotności względnej powietrza powyżej 85% przyczynia się do zmniejszenia szybkości wysychania powłoki.

Czyszczenie narzędzi

Narzędzia dokładnie czyścimy wodą lub odpowiednim rozpuszczalnikiem w zależności od rodzaju używanego preparatu. Wałki oraz pędzle, po osuszeniu odwirowujemy. Inne odpadki, np. szmatki po bejcowaniu, tampony czy gąbki należy zabezpieczyć zgodnie z zaleceniami producenta. Może być to np. konieczność zatopienia ich w wodzie, w zamkniętym pojemniku.

Zobacz inne artykuły

Galeria zdjęć (1)

Poradniki związane z produktem

Bejcowanie i olejowanie drewna

Bejcowanie i olejowanie drewna

Przeczytasz w 2 min

Lakierowanie drewna krok po kroku

Lakierowanie drewna krok po kroku

Przeczytasz w 5 min

Malowanie drewnianych zabawek

Malowanie drewnianych zabawek

Przeczytasz w 4 min

Renowacja drewnianych drzwi

Renowacja drewnianych drzwi

Przeczytasz w 7 min

Zobacz wszystkie
Impregnat 1
Zobacz porównanie