Jak zaimpregnować drewniany płot?
Przeczytasz w 7 min
Drewno zyskuje coraz większe grono zwolenników. Nic dziwnego, skoro jego właściwości użytkowe i walory estetyczne dają wiele możliwości. Sprawdza się ono nie tylko we wnętrzach, ale także w ogrodach, na działkach czy tarasach. Od parkietów, poprzez altany, aż do płotów i ogrodzeń – drewno można wykorzystać na wiele sposobów.
Drewno to naturalny materiał, który idealnie wpasowuje się w przestrzeń ogrodu, współgrając z barwnymi kwiatami i zielenią krzewów. Dobrze wygląda także w towarzystwie szkła czy kamienia i w przeciwieństwie do nich, wprowadza do miejsca przytulny klimat. To naturalny materiał, zatem nie emituje szkodliwych substancji. Co więcej, jako dobry izolator ciepła, z łatwością się nagrzewa i oddaje ciepło.
Niestety, drewno wystawione jest na działanie wielu czynników zewnętrznych, jak choćby wody i wilgoci, promieniowania UV oraz grzybów. Niszczą one drewno i zmniejszają jego użytkowość. Dlatego tak istotna jest jego impregnacja.
Wraz z nadchodzącą wiosną warto, oprócz pięknej roślinności, wprowadzić do naszego ogrodu elementy architektury z drewna. Niezwykle ciekawym i efektownym rozwiązaniem jest drewniany płotek, który można bez problemów wykonać samemu. Będzie on pięknym tłem dla roślin, a dodatkowo ochroni naszą prywatność przed ciekawskim spojrzeniem sąsiadów i przechodniów.
Do wykonania płotku potrzebne będą:
Istotny jest wybór rodzaju drewna z jakiego zostanie wykonany nasz płot. Najlepszym rozwiązaniem będzie zakup elementów z drewna sosnowego, które jest wytrzymałe i niedrogie. Musimy pamiętać także o tym, aby kupić drewno czterostronnie strugane. Dzięki temu praca będzie krótsza i łatwiejsza. Nie będzie trzeba go szlifować przed nałożeniem impregnatu.
I jeszcze bardzo ważna informacja. Wyżej wymieniony sposób malowania jest najprostszy i najkrótszy, natomiast nie pozwala na pełną ochronę drewna ponieważ m.in. elementy łączeń nie będą zabezpieczone. Jeśli chcemy prawidłowo zabezpieczyć nasz płot to każdy element powinien zostać pomalowany przed montażem – tylko w ten sposób osiągniemy właściwą i pełną ochronę drewna.
Przeczytasz w 7 min
Przeczytasz w 4 min