Renowacja starych krzeseł − instrukcja krok po kroku
Przeczytasz w 8 min
Prawidłowo wykonana drewniana konstrukcja dachu powinna przetrwać lata. Czasami jednak zdarza się, że belki, narażone na długotrwałe zawilgocenie lub działanie szkodników, ulegają zniszczeniu. Wówczas konieczne jest przeprowadzenie gruntownego remontu.
Dach, jak każdy element konstrukcji budynku, wymaga systematycznej konserwacji i remontów. Aby unikać wystąpienia poważnych awarii, należy co jakiś czas dokonywać przeglądu konstrukcji i poszycia, co pozwoli w porę zapobiec pojawieniu się większych kłopotów. Jest to też skuteczna metoda na uchronienie domowego budżetu przed sporymi wydatkami, ponieważ drobne naprawy nie są nigdy tak kosztowne jak remont całego dachu.
Już na etapie wykonywania konstrukcji więźby dachowej ważne jest, aby drewno użyte do jej budowy było odpowiednio zabezpieczone. Pomóc w tym mogą produkty zapobiegające sinieniu drewna, rozwojowi grzybów oraz atakom insektów. Świetnie sprawdzi się VIDARON Impregnat do drewna konstrukcyjnego. Jego użycie zapewni drewnu dłuższą żywotność. Dobrze wysuszone, odpowiednio zakonserwowane i przygotowane drewno jest doskonałym materiałem budowlanym.
Remont więźby dachowej zaczynamy od gruntownego przeglądu całej konstrukcji. Musimy ocenić, czy usterki wpływają wyłącznie na wygląd drewna, czy też mają wpływ na stabilność i wytrzymałość całego dachu. Jeśli to tylko powierzchowne zmiany, jak czarne plamy, drobne uszkodzenia powierzchni lub ślady po kornikach, należy zastosować odpowiedni produkt zabezpieczający przed dalszym niszczeniem oraz insektami. Jeśli drewno było już wcześniej pokryte innym środkiem, musimy z powierzchni belek usunąć jego resztki, a następnie drewno starannie oczyścić i przygotować do nałożenia nowej warstwy. Na tym etapie prac warto też zamaskować drobne ubytki w powierzchni drewna. W tym celu sięgamy po odpowiednio dobraną kolorystycznie Szpachlę do drewna VIDARON , która po wygładzeniu i pomalowaniu będzie praktycznie niewidoczna.
Jeśli pojedyncze belki konstrukcji są zniszczone i wyglądają nieestetycznie, ale nie stanowią zagrożenia dla stabilności dachu, to można zdecydować się na obudowanie ich deskami, które zamaskują uszkodzenia, jednak nie wpłyną na wzmocnienie konstrukcji. Podczas wykonywania prac remontowych belek stropowych należy pamiętać o używaniu maseczek przeciwpyłowych i okularów ochronnych. Stosując środki biobójcze, impregnaty oraz farby, nie zapominajmy o odpowiedniej wentylacji pomieszczenia. Jeśli uszkodzenia drewnianej konstrukcji są na tyle znaczące, że mogą zagrażać stabilności dachu, to najprawdopodobniej konieczna będzie wymiana części lub całości więźby. O tym, czy zachodzi taka potrzeba, zadecydować może wyłącznie fachowiec, który wykona odpowiednie obliczenia i zdecyduje, czy zmniejszone przekroje belek są na tyle wytrzymałe, aby nadal stanowić podporę dla dachu. Tak skomplikowany remont należy zlecić wykwalifikowanej firmie remontowej, która dokona wymiany niezbędnych fragmentów konstrukcji.
Podczas remontu warto zadecydować o kolorze belek stropowych. Możemy je wyeksponować poprzez pomalowanie na kontrastujący z resztą konstrukcji kolor. W tym celu używamy Lakierobejcę Super Wydajną VIDARON, która nada drewnu kolor, nie zasłaniając przy tym naturalnego usłojenia, lub kolorową farbę kryjącą. Jest to propozycja dla osób lubiących oryginalne i nowoczesne rozwiązania. Zwolennikom rozwiązań tradycyjnych proponujemy postarzenie wizualnie belek, aby dopasować je do reszty konstrukcji. Do tego celu przydadzą się kolorowe bejce, farby do patynowania i robienia przecierek.
Artykuł pochodzi z Dekoratorium Magazyn 2(2015). Autor: Katarzyna Wroczyńska-Kaczmarek
Więcej inspirujących porad i fotografii na stronie www.dekoratorium.com
Przeczytasz w 8 min
Przeczytasz w 7 min
Przeczytasz w 6 min
Przeczytasz w 6 min