Wróć do artykułów

Ochrona i dekoracja drewna wewnątrz i na zewnątrz. Co daje lepszą ochronę: impregnat czy lakierobejca?

Przeczytasz w 5 min
Udostępnij

Fakt, że drewniane elementy na zewnątrz i wewnątrz ulegają niszczeniu, nie ulega wątpliwości. Powszechnie też wiadomo, że aby uchronić je przed destrukcyjnym działaniem czynników atmosferycznych czy szkodników, konieczne jest zastosowanie odpowiedniego preparatu. Tylko jak go wybrać, gdy na rynku jest cała masa różnych produktów o podobnych właściwościach i sposobach aplikacji? Próbujemy odpowiedzieć na pytanie, co i kiedy sprawdzi się najlepiej.

Drewniana elewacja

Dwa w jednym, czyli ochrona i dekoracja drewna

Dostępne na rynku produkty oprócz tego, że skutecznie i trwale chronią drewno przed biokorozją, pozwalają również uzyskać piękną i estetyczną powłokę. Są więc wielofunkcyjne, gdyż nie tylko zabezpieczają, ale stanowią również dekorację, podkreślającą naturalny rysunek słojów.
Popularnymi metodami zabezpieczania i jednocześnie zdobienia drewnianych elementów wewnątrz pomieszczeń i na zewnątrz są np. impregnaty oraz lakierobejce. Trudno odpowiedzieć na pytanie, które z nich są lepsze – przede wszystkim dlatego, że wszystko zależy efektu, jaki chcemy osiągnąć.

Impregnacja drewnaCzy wybierając produkt mamy się więc kierować tylko rodzajem wykończenia, jakie można uzyskać w przypadku danego preparatu (eleganckie i matowe – po impregnacji lub powłoka lakiernicza w połysku po zastosowaniu lakierobejcy)? Absolutnie nie. Koniecznie trzeba zwrócić uwagę, przed czym konkretnie chcemy zabezpieczyć dany przedmiot. Gdy rozpoznamy zagrożenie, łatwiej będzie nam wybrać rodzaj ochrony.

Głęboka penetracja drewna

Impregnacja jest jedną z najczęściej stosowanych metod mających na celu zabezpieczenie drewna przed szkodliwym działaniem grzybów, sinizną i owadami. Impregnat Ochronno-Dekoracyjny VIDARON zawiera biocydy, które skutecznie chronią przed zagrożeniami biologicznymi. Preparat wnika głęboko w pory drewna, przez co nie tworzy łuszczącej się z czasem powłoki lakierowej, co z kolei ułatwia późniejszą renowację. Produkt zapewnia wysoką odporność na trudne warunki atmosferyczne, a hydrofobowość wykonanej z niego powłoki zwiększa ponadto dodatek wosku.

Akcesoria do impregnacji drewna
W przypadku impregnowania surowego drewna, konieczne jest nałożenie pierwszej warstwy preparatu w wersji bezbarwnej, a dopiero potem w jednej z czternastu wersji „kolor”. Produkt w wersji bezbarwnej wymagany jest jako podkład, który biologicznie zabezpiecza drewno, dopiero kolejnym etapem jest malowanie impregnatem kolorowym, lazurą, lakierobejcą, lakierem zewnętrznym lub emalią.
Z kolei jeśli jedynie odnawiany drewniane elementy, które były już wcześniej malowane, koniecznie trzeba je najpierw przeszlifować papierem ściernym i dokładnie oczyścić z wszelkich plam czy zatłuszczeń. Dopiero na tak przygotowaną powierzchnię można nanieść warstwę Impregnatu Ochronno-Dekoracyjnego VIDARON. Po jej wyschnięciu wykonujemy szlifowanie międzywarstwowe, po którym można nałożyć drugą warstwę preparatu. W takim wypadku od razu można stosować produkt w wersji kolorystycznej.
Impregnat Ochronno-Dekoracyjny VIDARON dedykowany jest do malowania zewnętrznych i wewnętrznych elementów stolarki budowlanej, krokwi, łat, więźb dachowych, drewnianych okładzin budynków, altan, płotów, konstrukcji stropów i dachów, architektury ogrodowej itp., dając matową, naturalną w dotyku powłokę.

Wyrazisty połysk i elastyczna powłoka

Lakierobejca Ochronno-Dekoracyjna VIDARON nie zawiera biocydów, co oznacza, że nie chroni przed grzybami, sinizną i szkodnikami. Jeśli więc zamierzamy uzyskać powłokę lakierniczą o wyrazistym połysku, a jednocześnie dodatkowo zwiększyć ochronę, powinniśmy ten preparat nanosić na powierzchnię uprzednio zabezpieczoną impregnatem. W ten sposób uzyskana ochrona będzie najpełniejsza, bo zabezpieczy drewno zarówno przed czynnikami biologicznymi, jak i dodatkowo przed destrukcyjnym działaniem warunków atmosferycznych.
Po naniesieniu bezbarwnej wersji impregnatu odczekaniu ok. 24 godzin, aż produkt całkowicie się wchłonie, należy przeszlifować powierzchnię papierem ściernym i odpylić. Następnie można nanieść Lakierobejcę Ochronno-Dekoracyjną w jednym z czternastu dostępnych kolorów, np. świerk tatrzański, sosna złocista czy też – jeśli zamarzy nam się powiew egzotyki – teak naturalny.

Nakładanie lakierobejcy do drewna
Lakierobejca sprawdzi się szczególnie przy malowaniu elementów architektury ogrodowej (altany, pergole, płoty, parkany, ławki), mebli, boazerii, drzwi, listew dekoracyjnych, a więc zarówno w zastosowaniu wewnątrz i na zewnątrz. Preparat zawiera unikalny układ trzech wysokogatunkowych żywic i tworzy trwałe, elastyczne powłoki, pod warunkiem, że na całą powierzchnię nałożymy równomierną warstwą wzdłuż słojów drewna. W celu uzyskania skutecznego zabezpieczenia, trzeba nałożyć minimum dwie warstwy. Kolejnych aplikacji środka należy dokonywać w odstępie minimum 12 godzin, po dokładnym wyschnięciu poprzedniej warstwy.

Do nanoszenia Lakierobejcy Ochronno-Dekoracyjnej VIDARON najlepiej nadaje się pędzel do wyrobów rozpuszczalnikowych. Jeżeli dysponujemy jedynie pędzlem uniwersalnym, to warto przeszlifować jego włosie papierem ściernym, dzięki czemu końcówki staną się gładsze. Decydując się z kolei na wałek, warto wybrać taki, który ma krótkie, moherowe włosie.

Galeria zdjęć (1)

Poradniki związane z produktem

Ochrona drewna konstrukcyjnego - jak zabezpieczyć drewnianą konstrukcję?

Ochrona drewna konstrukcyjnego - jak zabezpieczyć drewnianą konstrukcję?

Przeczytasz w 5 min

Przegląd produktów ochrona drewna VIDARON

Przegląd produktów ochrona drewna VIDARON

Przeczytasz w 7 min

Szlachetna ochrona drewna - Olej VIDARON

Szlachetna ochrona drewna - Olej VIDARON

Przeczytasz w 5 min

Ochrona drewna narażonego na trudne warunki atmosferyczne

Ochrona drewna narażonego na trudne warunki atmosferyczne

Przeczytasz w 2 min

Zobacz wszystkie
Impregnat 1
Zobacz porównanie