Boazeria w nowoczesnym wydaniu
Przeczytasz w 4 min
Z artykułu dowiesz się:
Drewnianą boazerię można lubić albo nie. Często dostają ją niejako „w spadku” nowi właściciele mieszkań z PRL czy z lat 90. Czasem decydują się na jej zerwanie, co może być jednak dość kosztowne i uciążliwe. W wieku wypadkach zamiast usuwać starą boazerię, wystarczy tylko ją odnowić.
W artykule znajdziesz informacje, co warto wiedzieć o metamorfozie starej boazerii drewnianej. Doradzimy, jakimi produktami z gamy VIDARON można ją odnowić i jak przygotować powierzchnię drewna do renowacji. Podpowiemy wreszcie, jak krok po kroku przeprowadzić skuteczną i efektowną metamorfozę boazerii.
Boazeria to sposób na dekoracyjne wykończenie ściany przy pomocy cienkich drewnianych listewek, najczęściej sosnowych czy świerkowych, czasem także modrzewiowych. Listewki można układać pionowo, poziomo, ukośnie lub tworzyć różne wzory, np. rozety.
Boazeria drewniana była wyjątkowo popularna w latach PRL-u i w latach 90. Wykańczano nią wtedy klatki schodowe, przedpokoje, korytarze i wiatrołapy, ale także sypialnie (zwłaszcza na poddaszach), salony, kuchnie, nawet łazienki. Boazeria służyła też jako okładzina szaf czy zabudowy w korytarzu i pokojach.
Dziś drewniana boazeria zaczyna znowu być popularna. To zasługa mody na styl skandynawski, w którym drewniane deseczki to często stosowany pomysł na wykończenie ścian. Boazerię stosuje się także w takich stylach aranżacji wnętrz jak rustykalny, modern farmhouse czy japandi.
Jakie powody przemawiają za zachowaniem starej boazerii i odnowieniem jej? Pierwszy argument to pieniądze. Zerwanie boazerii jest kosztowne. Zostaje po niej także ściana, którą zwykle trzeba wygładzić, zaszpachlować, pomalować. Wszystko to generuje spore koszty. Dużo tańsze rozwiązanie to metamorfoza boazerii, aby odzyskała dawny wygląd lub by nadać jej zupełnie nowy charakter.
Drugi argument za odnowieniem boazerii to wygoda. Proces usuwania boazerii jest żmudny i długotrwały. Trudno jest w tym czasie korzystać z domu. Odnowienie starej boazerii trwa natomiast jeden lub dwa dni i nie wiąże się z prawie żadnymi utrudnieniami dla domowników.
Czego użyć do odnowienia starej boazerii? Metamorfoza jest możliwa na kilka różnych sposobów, w zależności od oczekiwanego efektu. Nasze propozycje z gamy produktów VIDARON to:
Na jaki kolor odnowić starą boazerię? Możesz pozostawić ją w stanie naturalnym, używając produktu transparentnego. Kiedy warto to zrobić? Gdy kolor boazerii Ci odpowiada – nie jest za ciemny, ani zbyt jasny. Jeśli drewno wymaga tylko odświeżenia, przezroczysty lakier będzie dobrym pomysłem.
Zdarza się także, że najlepszym rozwiązaniem na odnowienie boazerii będzie jej przemalowanie. Jeśli drewno zbyt zaciemnia pomieszczenie, nasza rada to odświeżenie boazerii poprzez jej rozjaśnienie. Zostawiasz wtedy naturalny rysunek słojów, ale boazeria wygląda na nową i świeżą. Jakie kolory boazerii wybrać? Polecamy np. takie barwy jak dąb jasny, limba złocista czy modny teak azjatycki. Twoja boazeria będzie po takiej metamorfozie wyglądała nowocześnie i designersko, a jednocześnie nadal naturalnie.
Zanim zabierzesz się za odnawianie i malowanie starej boazerii, przygotuj niezbędny sprzęt, narzędzia i produkty. Czego będziesz potrzebować?
Czy boazerię trzeba szlifować przed malowaniem? To zależy od stanu drewna. Większość boazerii była kiedyś lakierowana na wysoki połysk. Jeśli warstwa lakieru trzyma się mocno, konieczne jest zmatowienie drewna. Jak się za to zabrać?
Jak przeprowadzić metamorfozę boazerii? Zobacz, jak to wygląda krok po kroku na przykładzie Lakierobejcy Dekoracyjnej Ochronnej Super Wydajnej VIDARON.
Wiesz już, jak przeprowadzić metamorfozę starej boazerii krok po kroku. Sprawdź już dziś wybór produktów VIDARON i dobierz spośród nich kolor i produkt najlepszy dla Ciebie.
Przeczytasz w 4 min
Przeczytasz w 5 min
Przeczytasz w 6 min