Bejcowanie i olejowanie drewna
Przeczytasz w 2 min
Drewniana altana to idealne miejsce na długie, letnie wieczory. Jej urok nie polega jednak jedynie na tym, że dzięki zadaszeniu umożliwia spędzanie czasu na dworze mimo padającego deszczu. Czar wykonanej z drewna altany w znacznej mierze bierze się z samego materiału, z jakiego jest zbudowana. Bo trudno chyba znaleźć budulec bliższy naturze niż drewno.
Ogrodowe altany na ogół budowane są z drewna, choć przecież wiadomo, że utrzymanie tego materiału w dobrym stanie wymaga pewnych wysiłków. Jednak nieodparty urok drewna sprawia, że to właśnie ono jest wciąż najchętniej wybierane przez właścicieli działek jako materiał konstrukcyjny architektury ogrodowej. Tym bardziej, że wobec nasycenia rynku różnymi preparatami, które zabezpieczają ten naturalny surowiec, nie ma większego problemu, aby znaleźć skuteczny wyrób. Jednak najpierw trzeba się zorientować, czego tak naprawdę potrzebujemy i jakiego efektu oczekujemy. Czy zależy nam na tym, by zaakcentować naturalną fakturę drewna, czy może raczej wolimy uzyskać twardą powłokę, która dobrze je zabezpieczy przed uszkodzeniami mechanicznymi?
Równie duże znaczenie ma też oczywiście właściwa aplikacja, którą zagwarantuje nam ścisłe przestrzeganie zaleceń producenta (odpowiednie przygotowanie powierzchni drewna, narzędzie aplikacji, temperatura otoczenia, odstępny pomiędzy nanoszeniem poszczególnych warstw itd.).
Trudno znaleźć preparat, który w równym stopniu co dobry olej do drewna łączyłby właściwości zabezpieczające surowiec przy jednoczesnym zachowaniu jego naturalnych walorów. Takim środkiem jest Olej do drewna VIDARON.
- To nowoczesny produkt, który zawiera naturalne składniki pielęgnujące i chroniące drewno – mówi Krzysztof Klimczak, specjalista marki VIDARON. – Pozwalają one skutecznie zabezpieczyć drewno przed szkodliwym wpływem warunków atmosferycznych oraz ograniczyć jego pękanie i zabrudzenia powierzchni – dodaje.
O jakich składnikach mowa? Przede wszystkim o naturalnym, szlachetnym wosku Carnauba, który jest pozyskiwany z liści palmy Copernicia cerifera, rosnącej w Brazylii.
- Jest to najtwardszy ze znanych obecnie wosków naturalnych. To właśnie jego zastosowanie w Oleju do drewna VIDARON pozwoliło na osiągnięcie podwyższonych parametrów odpornościowych na ścieranie oraz niszczące warunki atmosferyczne – wyjaśnia Krzysztof Klimczak.
Korzyścią ze stosowania oleju, który głęboko wnika w strukturę drewna, jest też piękne podkreślenie naturalnej faktury surowca i jedwabisto-matowe wykończenie, bardzo miłe w dotyku.
Produkt dostępny w czterech kolorach (teak indonezyjski, teak naturalny, mahoń afrykański, palisander szlachetny) oraz w wersji bezbarwnej można z powodzeniem stosować zarówno do drewna europejskiego, jak i do egzotycznego.
Stosując olej do zabezpieczania drewna na zewnątrz trzeba pamiętać, że jego nanoszenie należy dość często powtarzać (raz lub dwa razy w roku odnawiamy punktowo zabezpieczenie). Inaczej jest w przypadku lakierów do drewna, które nie są aż tak wymagające jeśli chodzi o częstotliwość aplikacji. Dlatego ci użytkownicy, którzy chcą na dłużej „mieć z głowy” problem zabezpieczania drewnianej altany, powinni zdecydować się aplikację Lakieru Zewnętrznego VIDARON. Jest równie trwały jak olej i daje szeroką ochronę.
- Jest to możliwe dzięki nowoczesnej formule UV NANO-BLOCKER, opartej na dyspersji nanocząsteczek tlenku ceru, która zabezpiecza włókna drewna przed rozpadem spowodowanym wpływem promieniowania UV. Tym samym drewno jest zabezpieczone przed destrukcyjnym działaniem wody, zmiennymi warunkami atmosferycznymi oraz wilgocią – mówi Krzysztof Klimczak.
Ponadto powierzchnia polakierowanych elementów staje się bardziej odporna na ścieranie, zarysowania i uszkodzenia mechaniczne. Powłoka lakiernicza, jaka powstaje po dwukrotnej aplikacji produktu, jest elastyczna i twarda.
I lakier, i olej mają swoich zwolenników i przeciwników, choć tak naprawdę nie da się powiedzieć, który preparat jest lepszy. Wszystko zależy od indywidualnych potrzeb i tego, czy bardziej zależy nam na długotrwałej ochronie, która nie będzie od nas wymagała wielu nakładów pracy – jak w przypadku lakieru, czy też bardziej cenimy sobie naturalny urok i fakturę drewna, jakie w pełni eksponuje olej. Trzeba jednak pamiętać, że przy stosowaniu drugiego wymienionych preparatów będziemy zmuszeni do częstszej niż w przypadku lakieru renowacji. Jednak czy nie jest warto zapłacić taką cenę za piękną, szlachetną i naturalną w dotyku powierzchnię? Z drugiej strony – powłoka lakiernicza jest trwalsza, ale jednocześnie trudniej poddawać ją renowacji. Ponowna aplikacja wymaga bowiem dokładnego zeszlifowania starej warstwy, co jest dość czasochłonne. Trzeba też pamiętać o tym, że jako naturalny materiał drewno nieustannie pracuje, w wyniku czego powłoka lakiernicza może pękać.
Zdaje się, że pytanie o lakier i olej musi pozostać nierozstrzygnięte, bo wszystko zależy od indywidualnych preferencji. Niezależnie jednak od poszczególnych wyborów pewne jest jedno – aby przedłużyć żywotność drewnianej altany (i ogólnie stosowanego na zewnątrz drewno), zabezpieczenie preparatem chroniącym przed czynnikami atmosferycznymi jest absolutną koniecznością.
Przeczytasz w 2 min
Przeczytasz w 5 min
Przeczytasz w 4 min
Przeczytasz w 7 min