Malowanie i zabezpieczanie wiaty z drewna - porady eksperta
Przeczytasz w 4 min
Elewacje i fasady drewniane zdobywają coraz większą popularność. W zależności od zastosowanego gatunku drewna, barwy oraz sposobu ułożenia desek na ścianach elewacje drewniane wpisują się zarówno w nowoczesny jak i tradycyjny nurt w architekturze. Jednak zastosowanie takiego typu elewacji budzi w inwestorach obawy o ich trwałość, ponieważ drewno jako naturalny budulec może ulegać szybszemu niszczeniu. Jak zabezpieczyć drewniane deski elewacyjne przed degradacją? Na to pytanie odpowiada poniższy poradnik.
Drewno wystawione na oddziaływanie warunków atmosferycznych oraz poddane działalności mikroorganizmów może ulegać przyspieszonej biodegradacji. Niewątpliwie dzieje się tak w przypadku drewnianych fasad, które przez okrągły rok poddawane są niszczącym siłom przyrody. Szczególnie negatywnie na fasadę drewnianą oddziałuje słońce a dokładniej promieniowanie UV, które niszczą ligninę spajającą komórki drewna i gwarantującą jego stabilność. Wynikiem degradacji ligniny jest szarzenie drewna oraz kruchość jego struktury. Kolejnym destruktorem drewna są zmienna wilgotność i temperatura. Powodują one, w zależności od pory roku pęcznienie lub kurczenie drewna czego skutkiem jest jego pękanie. Odrębną kategorią zagrożeń są mikroorganizmy - owady, grzyby i glony. Ich działanie mocno osłabia strukturę drewna i zmniejsza jego wytrzymałość. Niektóre grzyby powodują też powstawanie sinizny, która dodatkowo wpływa niekorzystnie na estetyczne walory zaatakowanego elementu.
W celu skutecznej ochrony drewnianej elewacji należy stosować lakierobejcę ochronną do drewna, która łączy w sobie funkcje zabezpieczające oraz zapewnia trwałe i estetyczne wykończenie powierzchni. Lakierobejca stworzy na powierzchni desek elewacyjnych film ochronny odporny na grzyby pleśniowe, siniznę i glony a także zabezpieczy drewno przed niszczącymi warunkami atmosferycznymi i uszkodzeniami mechanicznymi.
Opisane wymagania spełnia Lakierobejca Ochronna Ultra Trwała VIDARON. Lakierobejca VIDARON jest ultra trwałym produktem, który tworzy na powierzchni drewna film ochronny. W swoim składzie produkt ten zawiera m.in. żywicę silikonową, która gwarantuje elastyczność oraz wodoodporność powłoki. Dodatkowo lakierobejca zawiera powłokowy biocyd, dzięki któremu utworzony film ochronny jest odporny na grzyby pleśniowe, siniznę i glony.
Powierzchnię desek elewacyjnych należy przed malowaniem oczyścić ze starych powłok lakierniczych, usunąć plamy i zażywiczenia. Nierówne powierzchnie należy zeszlifować papierem ściernym o odpowiedniej gradacji. Jeżeli wykonujemy malowanie świeżych desek elewacyjnych należy zadbać o to by powierzchnia desek była czysta i równa.
Po wymieszaniu lakierobejcy i upewnieniu się, że powierzchnia desek elewacyjnych jest dobrze odpylona możemy przystąpić do nanoszenia pierwszej warstwy lakierobejcy. Do malowanie najlepiej nadaje się pędzel do wyrobów rozpuszczalnikowych. Jeżeli dysponujemy tylko pędzlem uniwersalnym, warto przeszlifować jego włosie papierem ściernym – w ten sposób końcówki staną się gładsze i unikniemy wypadania luźnych włosków. Malując rozcieramy preparat półsuchym pędzlem wzdłuż słojów.
Drugą warstwę lakierobejcy możemy nanosić po 12 godzinach od wykonania pierwszej warstwy. Przed rozpoczęciem malowania musimy wykonać szlifowanie międzywarstwowe papierem ściernym o gradacji 320. Dzięki temu wygładzimy podniesione włosy drewna i uzyskamy gładszą powierzchnię. Drugą warstwę wyrobu nanosimy równomiernie na całą powierzchnię, tak jak warstwę poprzednią. Druga warstwa również musi schnąć ok. 12 godzin. Dlatego malowanie drewnianej elewacji należy zaplanować tak aby sprzyjały nam dobre warunki atmosferyczne.
Przeczytasz w 4 min
Przeczytasz w 3 min
Przeczytasz w 6 min
Przeczytasz w 7 min