Bejcowanie i olejowanie drewna
Przeczytasz w 2 min
Shabby chic to bardzo popularny styl w dekorowaniu wnętrz, który pokochało już wiele osób. Zapoczątkowała go projektantka Rachel Ashwell w latach 80. ubiegłego wieku. „Stary szyk” - bo tak przetłumaczyć można tę nazwę, to nic innego jak urządzanie domu starymi, nadszarpniętymi zębem czasu meblami lub stylizowanymi na takie. Meble w stylu shabby chic możemy również wykonać sami, nadając im w ten sposób zupełnie inny charakter.
Mianem shabby chic określa się nie tylko styl dekoratorski, ale także technikę malowania powierzchni drewna bądź metalu kilkoma warstwami farby, aby uzyskać efekt starej, poprzecieranej powłoki. Tak możemy pomalować meble, drzwi, futryny, deski podłogowe, ramki, dekory, skrzynki. Wykonane w ten sposób sprzęty i dodatki wyglądają jakby w naturalny sposób przez długie lata użytkowania pokryły się patyną. Jak samodzielnie możemy uzyskać efekt shabby chic malując drewno?
Dla stylu shabby chic charakterystyczne są jasne, pastelowe kolory z bielą na czele. Takie barwy pojawiają się również na meblach. Bielone meble z efektem postarzenia możemy z powodzeniem wykonać samodzielnie. W tym celu należy oczyścić drewniany mebel wodą z detergentem oraz wyszlifować (jeśli mamy do czynienia z powierzchnią pokrytą politurą lub lakierem). Następnie na czyste i wyschnięte drewno nakładamy warstwę ciemnej farby akrylowej – najlepiej w kolorze brązowym lub szarym. Po wyschnięciu aplikujemy warstwę białej farby lub lakierobejcy, aby przez nią prześwitywała warstwa spodnia. Dodatkowo, należy delikatnie przetrzeć papierem ściernym brzegi, kanty i inne wystające elementy mebla, aby odsłonić ciemną farbę. W ten sposób uwydatnimy efekt patyny.
Chcąc uzyskać bardziej delikatny i subtelny efekt, wystarczy nałożyć ciemną farbę tylko na kantach i rzeźbieniach, które po pomalowaniu farbą jasną przecieramy papierem ściernym. Taki mebel będzie wyglądał na bardzo stary i zabytkowy.
Nie musimy jednak ograniczać się tylko do bieli, brązu i szarości. Drewniane meble w stylu shabby chic możemy wykonać używając dowolnych kolorów. Pamiętajmy jednak o zasadzie, aby warstwa spodnia była ciemniejsza od warstwy wierzchniej. W ten sposób możemy łączyć ze sobą również błękity, róże, beże i zielenie.
Pożądany efekt uzyskamy także wtedy, kiedy umyty mebel z litego drewna pomalujemy jasną farbą lub lakierobejcą. Nie musimy już aplikować warstwy spodniej w ciemnym kolorze, ponieważ zastępuje ją naturalny odcień surowego drewna, który należy odsłonić poprzez przecierki wykonane na brzegach i narożach za pomocą papieru ściernego.
Dla tych, którym spodobał się efekt shabby chic, ale boją się, że mebel w tym stylu zdominuje wnętrze lub nie będzie do niego pasował, mogą wykorzystać go tylko w dodatkach, np. malując w ten sposób drewniane ramki na zdjęcia. Efekt patyny można również wykonać na meblach częściowo, malując tylko wybraną część, np. nogi stołu pokrywamy białą farbą lub białym woskiem, a blat pozostawiamy drewniany.
Przeczytasz w 2 min
Przeczytasz w 5 min
Przeczytasz w 4 min
Przeczytasz w 7 min