Jak usunąć farbę lateksową z drewnianej powierzchni?
Przeczytasz w 7 min
Łuszczenie się farby na drewnie to dosyć częsty problem malowanych powierzchni, szczególnie wystawionych na oddziaływanie warunków atmosferycznych oraz powierzchni, na które farba została źle zaaplikowana. Jak powstrzymać łuszcząca się farbę? Odpowiemy w poniższym poradniku.
Przyczyn tego zjawiska należy przede wszystkim upatrywać w błędach popełnionych przy aplikacji produktu oraz naturalnych czynników oddziaływających na malowane powierzchnie drewniane. Łuszcząca się farba na drewnie może oznaczać, że została ona zbyt mocno rozcieńczona przed aplikacją. Należy zerwać z przekonaniem, że produkty malarskie należy rozcieńczać. Obecnie producenci przekazują konsumentom produkty o odpowiedniej konsystencji i jeżeli nie jest to jasno określone w karcie produktu nie należy na własną rękę dolewać do farby żadnych substancji.
Farba może się łuszczyć również wtedy, gdy naniesiona warstwa była zbyt gruba albo sam produkt został źle dobrany. Ważne, aby w trakcie doboru odpowiedniego produktu sprawdzić, czy farba nie jest przemrożona lub przeterminowana. Termin przydatności do użycia oraz „jakość” przechowywania farby również ma ogromne znaczenie dla końcowego efektu malowania.
Łuszcząca się farba na drewnie może być wynikiem nieodpowiedniego przygotowania malowanej powierzchni. Można powiedzieć, że odpowiedni efekt malowania zależy w ogromnej mierze od bardzo dobrze przygotowanej powierzchni. Nieusunięcie starych powłok lub zaniechanie gruntowania może być powodem łuszczącej się farby.
Łuszczenie się farby na drewnie może być spowodowane warunkami w jakich farbę nakładano. Malowanie w niskiej temperaturze lub w wietrznych warunkach może powodować zbyt szybkie schnięcie farby a co za tym idzie jej łuszczenie. Warunki w jakich powinno się malować danym produktem zawsze określone są na etykiecie lub w karcie technicznej produktu i są ważnym czynnikiem wpływającym na jakość uzyskiwanej powierzchni.
Na koniec należy wziąć pod uwagę fakt, że łuszcząca się farba może być efektem starości powłoki.
Zniszczona farba na drewnie jest praktycznie nie do uratowania. Naprawienie zniszczonej w taki sposób powierzchni drewna możliwe jest tylko i wyłącznie poprzez ponowne malowanie. Należy jednak pamiętać o kilku ważnych krokach jakie należy podjąć aby kolejne malowanie zakończyło się sukcesem.
Łuszczącą się farbę należy zeszlifować. Przy pomocy papieru ściernego szlifujemy ręcznie niewielkie powierzchnie. Do dużych możemy natomiast użyć szlifierki. Pamiętaj jednak, że używając urządzeń mechanicznych należy sprawdzić z jakim drewnem mamy do czynienia, czy jest to drewno lite, obłóg czy może fornir. Używając szlifierki możemy, np. przeszlifować cienkie forniry. Łuszczącej się farby możemy również pozbyć się poprzez naniesienie środka chemicznego do usuwania starych powłok malarsko-lakierniczych.
Odpowiednie przygotowanie powierzchni daje dużą dozę pewności, że malując drewno osiągniemy piękny efekt. Powierzchnię drewna uznajemy za gotową do malowania jeżeli nie jest ona poplamiona, pozbawiona jest resztek starych powłok malarskich, brudu i luźnych elementów. W zależności od rodzaju nanoszonego produktu i gatunku drewna konieczne może być zagruntowanie malowanej powierzchni. Informacji takich szukamy na etykietach farb i poradnikach. Możemy również poradzić się w tej sprawie fachowców i sprzedawców.
Farbę zawsze dobieramy pod względem rodzaju powierzchni jaką chcemy malować oraz miejsca gdzie będzie znajdował się pomalowany przedmiot – wewnątrz lub na zewnątrz pomieszczeń. Nigdy nie malujemy byle czym albo tym co akurat znaleźliśmy w piwnicy. Nawet jeżeli farby, które przechowujemy są przeznaczone do danej powierzchni, należy sprawdzić czy nie są przeterminowane, przemrożone a ich opakowania szczelnie zamknięte.
Aby uniknąć łuszczenia się drewna zawsze malujemy w taki sposób jaki opisany jest na etykiecie produktu. Nanosimy odpowiednią ilość warstw, we wskazanych odstępach czasu. Malujemy drewno w odpowiednich warunkach tj. temperatura i wilgotność powietrza. Jeżeli to konieczne dokonywujemy szlifowania międzywarstwowego.
Jeżeli będziesz trzymał się ww. kroków w procesie malowania i odpowiednio dobierzesz produkt na pewno nie spotkasz się ze zjawiskiem łuszczenia się farby na drewnie.
Przeczytasz w 7 min
Przeczytasz w 3 min