Renowacja drewnianych schodów
Przeczytasz w 0 min
Z artykułu dowiesz się:
Drewniane schody mają szczególny urok i często kojarzą się z domowym ciepłem. Wędrują po nich domownicy, czasami bawią się dzieci lub wylegują zwierzaki. Poza prozaiczną możliwością wejścia na górę, schody nierzadko organizują też przestrzeń – oddzielają strefy domu lub mieszkania, a czasami dają dodatkowe miejsce na przechowywanie wielu rzeczy.
Intensywnie użytkowane schody z czasem jednak tracą swój blask, a drewno zaczyna dopominać się pielęgnacji. Niżej podajemy garść rad, jak przeprowadzić lakierowanie schodów krok po kroku.
Określania stanu schodów drewnianych nie należy zaczynać od estetyki. Oczywiście, efektem naszych prac mają być piękne, cieszące oczy stopnie i poręcze – jednak najważniejsze jest bezpieczeństwo. Dlatego podstawą rozpoczęcia jakichkolwiek prac remontowych jest dokładny przegląd konstrukcji.
Jeśli nie budowałeś lub nie zlecałeś budowy swoich schodów, a np. zabierasz się za remont w nowo zakupionym budynku lub mieszkaniu, dobrze jest skorzystać z pomocy fachowca. Dzięki wiedzy i doświadczeniu będzie w stanie rzetelnie ocenić, czy dana konstrukcja jest właściwej jakości. W razie czego podpowie też, jakie podjąć kroki zaradcze.
To, co powinno zwrócić Twoją uwagę, to przede wszystkim poważne uszkodzenia, braki elementów lub ubytki materiału. Poza standardowym zużyciem drewniane schody mogą niszczyć się na skutek wilgoci, inwazji owadów, mikroorganizmów lub po prostu ze względu na upływ czasu.
Zużyte lub zniszczone elementy należy bezwzględnie wymienić, a nowe odpowiednio zamontować. W przypadku schodów prawidłowe, solidne zmontowanie gwarantuje późniejsze bezpieczeństwo użytkowników. Przy wymianie stopni czy tralek balustrady pamiętaj, aby nowe elementy były wykonane z tego samego gatunku drewna – dzięki temu zamaskujesz zmiany i uzyskasz satysfakcjonujący efekt estetyczny.
W przypadku, kiedy konstrukcja trzyma się solidnie, schody mogą wymagać jedynie odświeżenia. Najczęściej zużywające się elementy to stopnie, ale także balustrada. Pracy będzie mniej, jeśli drewno wytarło się, zmatowiało, a dawny lakier stracił blask. Może się jednak zdarzyć, że długotrwałe użytkowanie skutkuje drobnymi ubytkami, rysami czy mikrouszkodzeniami. Wówczas trzeba będzie wykonać dodatkowe czynności.
Gdy widać ubytki, lakierowanie schodów drewnianych trzeba będzie zacząć od wypełnienia uszkodzeń Szpachlą Do Drewna VIDARON. Kiedy przeschnie, powierzchnię warto wstępnie wygładzić, np. średnio grubym papierem ściernym i pozostawić do całkowitego wyschnięcia.
Niezależnie czy wykonywane było szpachlowanie spękań, kolejnym krokiem jest usuwanie starego lakieru i wygładzanie całości. Schody to konstrukcja z mnóstwem zakamarków, małych powierzchni i szczelin. Dlatego porządne szlifowanie może zająć sporo czasu. Warto jednak wykonać je dokładnie i rzetelnie. Raczej nie zalecamy wykonywania tej czynności ręcznie, np. drucianą szczotką czy papierem ściernym – przydadzą się elektryczne narzędzia.
W tym miejscu mała podpowiedź: paradoksalnie lakier po spodniej stronie drewnianych stopni, np. w schodach typu otwartego, często zachowuje niezłą jakość, ponieważ praktycznie nie podlega zużyciu. Jeśli więc chcesz zaoszczędzić sobie pracy, spokojnie możesz pozostawić te powierzchnie. Nie będzie to miało szczególnego znaczenia, a np. lakierowanie schodów dębowych wykonasz znacznie szybciej i przy zużyciu mniejszej ilości lakieru.
Na etapie przygotowania schodów, czyli szpachlowania i szlifowania, z pewnością przyda się nieduża szpachelka oraz skrobak do usunięcia opierających się okruchów czy zadziorów drewna. Papier ścierny lepiej kupić w arkuszach wykorzystywanych w szlifierkach mechanicznych. Szlifowanie ręczne zostaw na szczególnie trudno dostępne miejsca. Jeśli stary lakier lub powłoka malarska trudno schodzi, wykorzystaj najpierw papier o grubszej, a następnie drobniejszej gramaturze.
Przeszlifowaną powierzchnię drewna trzeba jeszcze odpylić, aby nowy lakier dobrze krył. Przyda się szczotka, a najlepiej domowy odkurzacz. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby schody przetrzeć też na mokro, musisz jednak pamiętać, by przy odkrytym, surowym drewnie nie przesadzić z wilgocią i dać materiałowi czas na dobre wyschnięcie.
Samo lakierownie w warunkach domowych z powodzeniem przeprowadzisz przy pomocy pędzla lub wałka. Doradzamy zaopatrzenie się w oba te narzędzia, najlepiej w dwóch różnych rozmiarach. Dostępna jest też metoda natryskowa, która pozwala osiągnąć bardzo dobre efekty, ale wymaga zaopatrzenia się w dodatkowy sprzęt, czyli przede wszystkim specjalny pistolet pneumatyczny i sprężarkę.
Wąskim pędzlem dotrzesz do trudno dostępnych miejsc i pomalujesz niewielkie powierzchnie. Natomiast szerszy wałek gwarantuje, że lakierowanie schodów dębowych czy jakichkolwiek innych pokryje stopnie równą i estetyczną powłoką. Sposób i technikę malowania należy dopasować do konkretnego produktu – każdy ma swoją instrukcję użytkowania. Dlatego doradzamy wybór lakierów, których nakładanie nie będzie zbyt skomplikowane.
Bardzo dobrym wyborem będzie na przykład Lakier Bezpodkładowy VIDARON. Łatwo się nakłada i szybko schnie, dzięki czemu już po kilku godzinach drewno jest zabezpieczone twardą i odporną warstwą. Zalecamy dwukrotne malowanie, które zapewni najlepsze efekty. Jednocześnie niepotrzebne jest jakiekolwiek malowanie wstępne, np. gruntem czy podkładem. Lakierowanie schodów drewnianych tym produktem gwarantuje, że będą odporne na zużycie i czynniki mechaniczne, a także typowe domowe zabrudzenia, np. napojami, keczupem czy musztardą.
Ważny jest też efekt estetyczny. Lakier jest przezroczysty, natomiast występuje w czterech wersjach połysku, dzięki czemu można podkreślić nim naturalną strukturę każdego gatunku drewna. Aby cieszyć się nim w pełni i przez długie lata, po malowaniu – jeśli jest taka możliwość – warto dać schodom jeszcze przynajmniej dobę, zanim zacznie się po nich chodzić.
Lakierowanie schodów drewnianych może przynieść dużo satysfakcji i naprawdę spektakularne efekty. Prawidłowo wykonane pozwala wydobyć ze zużytego drewna nowy blask. Ważna jest też codzienna pielęgnacja i okresowa konserwacja.
Dbaj, aby powierzchnia schodów, w szczególności stopni, była zawsze czysta. Obecność kurzu lub drobin piasku może sprawić, że ochronna warstwa lakieru szybciej się ściera i traci blask. To samo dotyczy plam i zabrudzeń substancjami, które mogą wnikać w drewno. Lakier dobrze przed nimi zabezpiecza, ale przy długotrwałym oddziaływaniu może np. dojść do przebarwień.
Okresowa konserwacja schodów to polerowanie lub bardzo delikatne szlifowanie. Pozwala odświeżyć warstwę lakieru i utrzymać ją w dobrej formie. Niezłym pomysłem jest też stosowanie dodatkowych środków zabezpieczających, np. preparatów do drewna na bazie wosków. Dzięki temu będziesz cieszyć się pięknem swoich lakierowanych schodów drewnianych przez długie lata.
Wiesz już jak wykonać lakierowanie schodów krok po kroku. Wymaga to nieco pracy, ale przynosi wspaniałe efekty. Jeśli zabierzesz się do tej pracy, z wielką przyjemnością zapoznamy się z jej efektami. Czekamy na wasze wiadomości i spostrzeżenia, szczególnie w zakresie korzystania z produktów do drewna VIDARON!
Przeczytasz w 0 min
Przeczytasz w 3 min
Przeczytasz w 4 min