12 najpiękniejszych krzewów i kwiatów do ogrodu – inspiracje
Przeczytasz w 7 min
Wiosna to pora roku, na którą czeka każdy miłośnik ogrodów. Które krzewy kwitnące wczesną wiosną warto mieć w ogrodzie? Radzi ogrodniczka i właścicielka kwiaciarni Mercedes w Białymstoku, Joanna Snopko.
Wiosenny ogród tonie w kwiatach – to właśnie o tej porze roku kwitnie większość krzewów ozdobnych. Jakie gatunki są najłatwiejsze w uprawie? Jak je pielęgnować i przycinać, aby Twój ogród stał się wiosennym królestwem? W artykule znajdziesz odpowiedzi na te pytania. Pokażemy także 7 najpiękniejszych wiosennych krzewów kwitnących!
Krzewy wiosenne uprawiane w polskich ogrodach to ogromna liczba gatunków, z których każdy ma najczęściej dziesiątki, jak nie setki odmian. Są wśród nich wiosenne krzewy kwitnące na biało i różowo. Znajdziesz też niejeden krzew kwitnący na żółto wczesną wiosną. Niektóre rośliny lubią słoneczne stanowiska, natomiast inne wolą cień lub półcień. Są też gatunki preferujące glebę kwaśną lub zasadową.
Mnogość wyboru pozwala dopasować wiosenne krzewy ozdobne do wymagań Twojego ogrodu. Nie sadź gatunków o innym stanowisku i preferencjach, ponieważ nie będą dobrze kwitły. Ważne, aby przede wszystkim zadbać o ich właściwą pielęgnację. Mówi o tym ogrodniczka i właścicielka kwiaciarni Mercedes w Białymstoku Joanna Snopko.
— Zanim pójdziesz do sklepu ogrodniczego, ustal, co Cię interesuje i dokładnie zaplanuj, które gatunki i odmiany krzewów wiosennych kupisz. Ich wybór jest ogromny i łatwo będzie się w tej obfitości pogubić, dlatego przed zakupem zawsze warto poradzić się specjalisty lub nawet zamówić usługę ogrodnika, który doradzi, jakie krzewy sprawdza się w Twoim ogrodzie – dodaje Joanna Snopko.
Lilaki – jedne z najpiękniejszych krzewów kwitnących wiosną.
Które gatunki krzewów kwitnących wiosną powinny być obowiązkową pozycją w Twoim ogrodzie? Oto 7 propozycji, które wskazała Joanna Snopko.
Są to przepięknie kwitnące wczesnowiosenne krzewy. Niektóre ich gatunki i odmiany kwitną już od marca i kwietnia! Dzielimy je na różaneczniki (czasem nazywane rododendronami) i azalie. Obie grupy różnią się nieco od siebie. Różaneczniki to duże krzewy, które dorastają do 1,5 wysokości i mają zimozielone, skórzaste liście. Azalie rosną niższe – do pół metra wysokości – i zrzucają liście na zimę. Wiosną najbardziej zachwycają ich kwiaty – różowe, białe, czerwone, pomarańczowe lub fioletowe. Wymagają kwaśnej gleby, przy czym różaneczniki lubią półcień, zaś azalie – słońce. Wczesną wiosną są przepiękną dekoracją ogrodu.
Jak o nie dbać? Najważniejsze – nie przycinaj ich, ale obrywaj kwiatostany, by nie dopuścić do zawiązania owocu. Posadź je w miejscu zacisznym i osłoniętym od wiatru. Odwdzięczą Ci się jednym z najpiękniejszych widoków, jaki możesz zastać w wiosennym ogrodzie.
Rododendron – popularny gość w polskich ogrodach.
Jest to symbol świąt wielkanocnych. Ten krzew kwitnący na żółto wczesną wiosną jest spektakularną dekoracją ogrodów, parków i skwerów miejskich. Od marca, jeszcze przed rozwojem liści, krzew obsypuje się burzą drobnych żółtych kwiatków. W Polsce najpopularniejsze gatunki to forsycja pośrednia i forsycja zwisająca.
Ten pochodzący z Azji krzew lubi słoneczne stanowiska. Najlepsza dla niego gleba będzie wilgotna, ale przepuszczalna. Forsycja ma płytki system korzeniowy, dlatego należy ją regularnie podlewać w czasie kwitnienia. Ważnym elementem pielęgnacji jest jej regularne przycinanie – trzeba to zrobić wczesną wiosną, od razu po kwitnieniu. Jeśli przytniesz ją później, w przyszłym roku może nie zakwitnąć (kwitnie na zeszłorocznych pędach).
Gałązki forsycji są piękną dekoracją wielkanocnego stołu. Ciekawostką jest fakt, że jeśli wstawisz do wazonu nierozwinięte gałązki, po tygodniu lub 10 dniach forsycja rozkwitnie.
Forsycja – jeden z symboli Wielkanocy w Polsce.
Krzewuszka cudowna jest przepięknie kwitnącym, bardzo dekoracyjnym krzewem pochodzącym z Dalekiego Wschodu. Rośnie nawet do 3 metrów. W maju wytwarza efektowne dzwonkowate kwiaty, niektóre odmiany kwitną dosłownie burzą drobniutkich, ślicznych kwiatków. Krzew ma również dekoracyjne liście z kolorowymi blaszkami.
Krzewuszka cudowna to krzew odpowiedni nawet dla początkujących ogrodników. Nie ma dużych wymagań co do stanowiska i ziemi. Lubi żyzną, wilgotną i przepuszczalną glebę oraz słońce, choć będzie też rosła w półcieniu. Po przekwitnięciu warto ją przyciąć, ale nie musisz powtarzać tego zabiegu co roku. Wystarczy prześwietlić krzew raz na kilka lat.
Krzewuszka cudowna.
Jedne z najpiękniejszych wiosennych krzewów. Najpopularniejsze odmiany w Polsce to tawuła japońska, tawuła szara (norweska) czy tawuła wczesna. Najczęściej wytwarzają malutkie białe kwiaty, których jest tak dużo, że roślina wygląda jak obsypana śniegiem. W kwietniu i maju to przepiękny widok w wielu polskich ogrodach.
Tawuła ma wyjątkowo małe wymagania. Jej gatunki są w pełni mrozoodporne, wytrzymują bez podlewania i kwitną właściwie nawet bez ingerencji człowieka. Lubią słońce, ale tolerują też półcień. Większość odmian przycina się delikatnie po zakończeniu kwitnienia – nie potrzebują intensywnego cięcia.
Dekoracyjne krzewy tawuły kwitną najczęściej w maju.
Prawdziwe królowe wiosennych ogrodów. Choć nie w każdym ogrodzie i nie w każdym regionie Polski się udają, ich spektakularne, pojawiające się już w kwietniu kwiaty trudno zapomnieć. W dużych parkach spotyka się zwykle magnolie wysokie, w postaci drzew. W ogrodach – magnolie niskie. Najpopularniejszy gatunek to magnolia pośrednia, dostępna w Polsce w wielu ciekawych odmianach.
Magnolie są trudnym w uprawie krzewem ozdobnym. Potrzebują ciepłego, słonecznego stanowiska, lekko kwaśnej ziemi, żyznej i próchniczej. Bardzo szybko wysychają im korzenie, dlatego trzeba je obficie i regularnie podlewać.Magnolia pobiera też mnóstwo składników mineralnych z gleby, dlatego konieczny warunek to intensywne nawożenie.
Spektakularne kwiaty magnolii.
Kaliny są pięknymi wiosennymi krzewami. W Polsce uprawia się wiele ich gatunków, ale najpopularniejsze z nich to kalina wonna, kalina koralowa, kalina hordowina i kalina japońska. Zachwycają pięknymi kwiatami, zwłaszcza kalina koralowa – ma duże, okrągłe, białe kwiatostany, które pojawiają się na gałęziach w maju.
Kaliny zwykle nie wymagają specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych. Najlepiej rosną w słońcu, ale udadzą się też w półcieniu. Są odporne na susze, ale podatne na ataki mszyc. Lubią okolice oczek wodnych i inne wilgotne miejsca. Kaliny tnie się bezpośrednio po kwitnieniu.
Kalina koralowa
Popularnie zwane bzami – krzewy powszechnie kojarzone z majem, fantastycznie pachnące i równie pięknie kwitnące. W Polsce uprawia się kilkadziesiąt różnych gatunków lilaków, w tym najpopularniejszy lilak pospolity, ale też biały, koreański czy węgierski.
Lilaki to krzewy bardzo mało wymagające, odporne na suszę i łatwe w uprawie. Kwitną w maju bardzo obficie, a ich zapach jest wyjątkowo intensywny.
Lilak pospolity
Jakie błędy najczęściej popełnia się w uprawie krzewów kwitnących wczesną wiosną?
Wiosenne krzewy ozdobne będą piękną dekoracją ogrodu niezależnie od jego metrażu. Sprawdź, które gatunki i odmiany nadają się do warunków, jakie panują na Twojej działce. Już dziś zaplanuj nowe nasadzenia z zastosowaniem krzewów kwitnących wiosną!
Przeczytasz w 7 min
Przeczytasz w 4 min