Jak zrobić lamele? Krok po kroku
Przeczytasz w 6 min
Z artykułu dowiesz się:
Najpopularniejsze modele kominków to nadal te opalane drewnem. Nie ma się czemu dziwić – buzujący ogień kojarzy się ze wszystkim, co najlepsze: z domowym zaciszem, ciepłem, bezpieczeństwem.
Zarówno modele o tradycyjnej stylistyce, wracające do łask piece typu koza, jak i nowoczesne wersje minimalistyczne, do działania potrzebują drewna. Jeśli zamierzasz regularnie korzystać z kominka, warto zadbać o odpowiedni zapas drewna, który trzeba gdzieś przechować. Doradzamy, jak zbudować stojak na drewno DIY w kilku wersjach, w zależności od potrzeb i możliwości.
Stojak na drewno DIY, czyli do samodzielnego wykonania, najlepiej przygotować z tego samego materiału. Przesądza to tym kilka praktycznych kwestii. Po pierwsze, jeśli zabierasz się za tę pracę samodzielnie i pierwszy raz, drewno będzie zdecydowanie łatwiejszym i wdzięczniejszym materiałem. Istnieje wiele wersji stojaków wykonanych np. z metalu lub kilku rodzajów budulca, ale ich przygotowanie wymaga zazwyczaj większego doświadczenia, umiejętności, a także... pieniędzy.
Zanim jednak wyruszysz do sklepu lub zaprzyjaźnionego stolarza po materiał, warto odpowiedzieć sobie jeszcze na kilka pytań i przemyśleć przyszły projekt. Kluczowe jest przyszłe zastosowanie stojaka. Czy ma to być model do wykorzystania we wnętrzu, czy na zewnątrz budynku? Wiąże się z tym kilka praktycznych różnic.
Stojak na zewnątrz ma zazwyczaj służyć jako magazynek, gdzie drewno jest przechowywane przez dłuższy czas i partiami zabierane do domu. Oznacza to, że dobrze jest, jeśli będzie to dość spora konstrukcja. Mówimy wówczas o czymś w rodzaju małej drewutni lub dużego stelaża. Do jego przygotowania potrzeba będzie więcej materiału, a ze względu na przyszłe obciążenia, trzeba go solidniej zmontować.
Ewentualny rozmiar zależy od Twoich potrzeb oraz dostępności miejsca przy domu lub na podwórzu. Co więcej, jeśli stojak na drewno DIY ma stać pod gołym niebem, trzeba pomyśleć o jakiejś formie daszku lub przykrycia.
Model do przechowywania drewna w pomieszczeniu, np. w bezpośrednim sąsiedztwie kominka, powinien być mniejszy. Naturalnym ograniczeniem jest oczywiście wielkość pokoju, ale także względy użytkowe i estetyczne. Nie zależy nam w końcu na przechowywaniu w salonie całej sterty drewna. Przyjmuje się raczej, że stojak powinien pomieścić porcję wystarczającą na jeden lub dwa dni rozsądnego palenia.
Niezależnie od zastosowania wewnątrz lub na zewnątrz domu, stelaż na drewno powinien mieć raczej ażurową konstrukcję. Po pierwsze drewno kominkowe nie może być wilgotne. Oczywiście należy kupować odpowiednio przygotowany opał lub samodzielnie zadbać o jego wysezonowanie. Dobrze jednak też, jeśli stelaż lub stojak zapewnia łatwy przepływ powietrza i sprzyja utrzymaniu niskiej wilgotności drewnianych szczap. Są jeszcze dwie zalety ażurowej konstrukcji stojaka – taki sprzęt dobrze wygląda we wnętrzu i zbytnio nie zagraca mieszkania, a jednocześnie jest po prostu tańszy w wykonaniu i przygotowaniu.
Wracamy więc do pytania – jakie materiały przygotować, aby zrobić stojak na drewno? Na pewno potrzebna będzie drewniana kantówka – sugerujemy grubość ok. 5 cm, ale może być więcej, w zależności od zakładanej wytrzymałości konstrukcji. Stelaż można też uzupełnić o delikatniejsze elementy, np. ażurowe ścianki, które najlepiej wykonać z drewnianych listew.
Ponieważ to poradnik dla majsterkowiczów, a nie profesjonalnych stolarzy, zakładamy, że łączenie elementów będzie odbywać się w prosty sposób, bez wymyślnych technik. W takim przypadku sprawdzą się wkręty do drewna oraz bardzo ułatwiające pracę stalowe kątowniki i łączniki ciesielskie. Ich rodzaj i liczba będzie zależeć od wyboru konkretnego modelu.
Docinanie materiału można wykonywać piłą ręczną, ale znacznie łatwiej będzie skorzystać z piły elektrycznej. Najlepiej w takim przypadku sprawdzają się nieduże pilarki ukosowe, które zapewniają precyzyjne cięcie i nie są trudne w obsłudze. Niekoniecznie musisz kupować taką piłę – są one dostępne w wypożyczalniach. Przy cieńszych elementach sprawdzi się też wyrzynarka.
Na etapie montażu niezbędna będzie wkrętarka. Jeśli zamierzasz łączyć duże elementy, warto też zaopatrzyć się w wiertła do drewna. W wykonane wcześniej otwory łatwiej wchodzą długie wkręty, a większe elementy można też połączyć przy pomocy śrub z nakrętkami.
Na etapie wykańczania stelaża przydatny będzie papier ścierny i szlifierka – ręczna lub elektryczna. Szczególnie stojak do wnętrza warto solidnie wyszlifować, aby później dobrze prezentował się w mieszkaniu.
Stojak warto też zabezpieczyć odpowiednim preparatem do ochrony drewna. Jest to szczególnie ważne, jeśli szykujesz wersję do wykorzystania na zewnątrz. Malowanie najlepiej wykonać niezbyt szerokim pędzlem lub wąskim wałkiem.
Stojak na zewnątrz najlepiej przygotować w formie niewielkiej, ażurowej drewutni o prostym kształcie prostopadłościanu. Zaczynamy wówczas od połączenia głównych elementów stelaża.
Początkiem będzie solidna podstawa – wykonaj ją z czterech odcinków kantówki, które utworzą kwadrat lub prostokąt. Na nich łatwo osadzisz cztery najdłuższe żerdzie – pionowe sporniki ścian i dachu. Konstrukcję od góry może wieńczyć taki sam układ belek, jak w podstawie. Łączenie na każdym etapie najprościej wykonasz przy pomocy stalowych łączników i kątowników oraz wkrętów.
Kiedy uzyskach szkielet konstrukcji, możesz pokusić się o zabudowanie ścianek. Przykręć od zewnątrz drewniane listwy, zostawiając między nimi prześwit – całość będzie lżejsza wizualnie i dobrze wentylowana. Zadaszenie wykonaj, nabijając listwy ściśle obok siebie, najlepiej w dwóch warstwach. Jeśli zależy Ci na żywotności konstrukcji, dobrze jest zabezpieczyć daszek np. dodatkową warstwą grubej folii lub kawałkiem elastycznego pokrycia dachowego.
Stojak w wersji do wnętrza może być mniejszą kopią modelu ogrodowego – wówczas po prostu należy przewidzieć mniejsze rozmiary, może być też wykonany z delikatniejszych elementów. Nie musi posiadać daszku. W wersji minimum to po prostu podstawa i dwie – lub nawet tylko jedna – ściany boczne.
Popularne i estetyczne są też stojaki w kształcie litery X. Budowa polega wówczas na przygotowaniu dwóch takich „iksów” i połączenia ich w miejscu skrzyżowania poprzeczną belką. Pamiętaj, aby nie przesadzić z szerokością – drewno leżące na stelażu powinno łatwo opierać się na belkach konstrukcji.
Stojak na drewno zazwyczaj służy długie lata – szczególnie więc w przypadku konstrukcji do ustawienia na zewnątrz, warto go odpowiednio zabezpieczyć. Do wyboru masz wiele różnorodnych preparatów, my natomiast rekomendujemy Impregnat Ochronno-Dekoracyjny powłokotwórczy VIDARON. To środek uniwersalny, który sprawdzi się zarówno we wnętrzu, i jak i na podwórzu.
Stojak zabezpieczony impregnatem stanie się odporniejszy na największe zagrożenie, czyli wilgoć. Jednocześnie zyska zabezpieczenie przed nadmiernym nasłonecznieniem, mrozem oraz oddziaływaniem owadów i grzybów. Powstająca po malowaniu powłoka wzmacnia też powierzchnię drewna i chroni przed uszkodzeniami. Preparat występuje aż w 14 kolorach i świetnie podkreśla naturalną strukturę drewna.
Pamiętaj, że stojak stojący na zewnątrz przed pomalowaniem jakimkolwiek środkiem powłokotwórczym musisz najpierw zaimpregnować Impregnatem Ochronnym Do Drewna Gruntującym VIDARON. To baza pod inne środki powłokotwórcze. Tylko razem zapewniają pełną ochronę drewna.
Na koniec mamy jeszcze jedną praktyczną poradę dotyczącą malowania – elementy konstrukcji znacznie łatwiej i skuteczniej da się pomalować przed montażem. Dzięki temu każda powierzchnia zostanie odpowiednio zabezpieczona i nie będzie ryzyka przenikania wody.
Zanim rozpalisz w kominku, pamiętaj, aby przygotować odpowiedni zapas opału. Drewniane szczapy połóż na własnoręcznie przygotowanym stojaku. Długie godziny przy trzaskającym ogniu będą jeszcze przyjemniejsze, dzięki satysfakcji z samodzielnie wykonanej pracy. Z niecierpliwością czekamy na zdjęcia Waszych stojaków DIY!
Przeczytasz w 6 min
Przeczytasz w 7 min
Przeczytasz w 6 min
Przeczytasz w 6 min