Wróć do artykułów

Krawężnik ogrodowy z drewnianych pieńków – krok po kroku

Przeczytasz w 3 min
Udostępnij

Wiosna to idealny czas na zmiany w Twoim ogrodzie! Nawet niewielki element może odświeżyć ogrodową przestrzeń. Co powiesz na krawężnik, którym będziesz mógł oddzielić rabatki kwiatowe od trawnika lub wyznaczyć ścieżki? Do jego wykonania użyj naturalnego materiału – drewnianych pieńków. Podpowiadamy, jak krok po kroku wykonać drewniany krawężnik ogrodowy.

Krawężnik z drewna

Jakie drewno wybrać?

Najlepsze drewno na ogrodowy krawężnik to drewno twarde i odporne na wilgoć – jak dąb czy buk. Zawierają one duże ilości garbników, które nadają drewnu wysoką trwałość i wytrzymałość, dlatego możesz z powodzeniem wykorzystywać je do różnych celów budowlanych i ogrodniczych.

Przygotowanie pieńków

Kiedy masz wybrane drewno, nadszedł czas, aby pociąć je na równej wielkości pieńki, z których zbudujesz krawężnik. Dokładnie wymierz wysokość, na jakiej pocięte ma być drewno, a następnie potnij je piłą. Równo pocięte pieńki należy obkorować. Kora wchłania wilgoć, dlatego trzeba ją usunąć. W tym celu użyj ośnika lub dłuta. Pozbawione kory pieńki możesz wyszlifować na górze – ręcznie lub szlifierką, aby nadać im gładką, równą powierzchnię.

Cięcie pieńków

Impregnacja drewna

Przygotowane pieńki należy zabezpieczyć przed wilgocią, pleśnią i grzybami. W tym celu zaimpregnuj je Impregnatem Konstrukcyjnym VIDARON, który wnikając głęboko w drewno, tworzy barierę ochronną przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi, wodą i insektami. Każdy pieniek zanurz w preparacie na minimum 30 minut, a następnie pozostaw do wyschnięcia.

Impregnacja drewna za pomocą pędzla

Tę część pieńka, która będzie wystawać ponad podłoże, możesz dodatkowo pomalować Impregnatem Ochronno-Dekoracyjnym Powłokotwórczym VIDARON na wybrany przez siebie kolor. Do wyboru masz aż 14 odcieni imitujących naturalne drewno oraz dekoracyjnych, np. Antracyt Szary czy Dąb Bielony. Produkt nakładaj za pomocą pędzla, dokładnie rozprowadzając go po wyznaczonej powierzchni. Pozostaw do wyschnięcia. Impregnat nie tylko nada kolor drewnianym pieńkom, ale dodatkowo zabezpieczy je przed wodą, śniegiem, promieniowaniem UV oraz sinizną i glonami.

Osadzanie drewnianych pieńków w ziemi

W czasie kiedy drewno schnie, wykop rów o szerokości odpowiadającej szerokości drewnianych pieńków i głębokości kilku – kilkunastu centymetrów tak, aby pieńki były częściowo osadzone w ziemi. Następnie wypełnij go mieszanką piasku i cementu.

Teraz ułóż zaimpregnowane i całkowicie wyschnięte pieńki, jeden przy drugim, wciskając je mocno w podłoże. Możesz przybić je gumowym młotkiem, uważając jednak, aby nie uszkodzić drewna. Kiedy ułożysz wszystkie pieńki, zasyp rów piaskiem, a pozostałą obok nich przestrzeń wypełnij zgodnie z przeznaczeniem: kruszywem – jeśli jest to ścieżka ogrodowa, lub ziemią i nasionami traw – jeśli będzie to trawnik.

W ten prosty sposób i naprawdę niewielkim kosztem stworzysz samodzielnie efektowny drewniany krawężnik ogrodowy, który świetnie wpasuje się w przestrzeń Twojego ogrodu!

Galeria zdjęć (1)

Poradniki związane z produktem

Drewniane nawierzchnie w ogrodzie – wady i zalety

Drewniane nawierzchnie w ogrodzie – wady i zalety

Przeczytasz w 4 min

Jak wykorzystać skrzynie drewniane w ogrodzie? - porady i inspiracje

Jak wykorzystać skrzynie drewniane w ogrodzie? - porady i inspiracje

Przeczytasz w 6 min

Drewniane parawany do ogrodu, na taras i balkon - porady i inspiracje

Drewniane parawany do ogrodu, na taras i balkon - porady i inspiracje

Przeczytasz w 3 min

5 pomysłów na drewniane płotki ogrodowe - inspiracje

5 pomysłów na drewniane płotki ogrodowe - inspiracje

Przeczytasz w 4 min

Zobacz wszystkie
Impregnat 1
Zobacz porównanie