Wróć do artykułów

Jakie narzędzia stosować do malowania drewna?

Przeczytasz w 7 min
Udostępnij

Drewno to piękny i szlachetny materiał, który wymaga właściwej pielęgnacji i odnawiania. Służą do tego pędzle malarskie i wałki malarskie. Jak dobrać właściwe narzędzia do malowania drewna? Sprawdź w naszym artykule.

Spis treści:

  1. Kiedy drewno malować pędzlem a kiedy wałkiem?
  2. Jak dobrać wałek do malowania drewna?
  3. Malowanie wałkiem - technika
  4. Jak dobrać pędzel do malowania drewna?
  5. Malowanie pędzlem - na co zwrócić uwagę?

Rynek preparatów chemicznych do pielęgnacji i dekoracji drewna jest pełen produktów o różnych właściwościach i składzie. Dzięki temu wybór preparatu jest łatwiejszy, biorąc również pod uwagę to, że różne produkty pozwolą nam osiągnąć podobne rezultaty. Jednak należy pamiętać, że aplikacja lazur, lakierów, bejc czy impregnatów nie może być przeprowadzana takim samym rodzajem narzędzi. Dobór odpowiedniego wałka lub pędzla może okazać się kluczowy dla ergonomii pracy i zabezpieczenia drewna.

Kiedy drewno malować pędzlem, a kiedy wałkiem?

Wybór pomiędzy malowaniem pędzlem a wałkiem zależy w głównej mierze od tego, jaki przedmiot czy element zamierzamy pomalować. Większą wydajność w malowaniu dużych powierzchni bezsprzecznie pomoże nam osiągnąć wałek (podłogi, elewacje, ściany). Dodatkowo nie zostawia on smug i zużywa mniejsze ilości preparatu. Wydaje się również niezastąpionym narzędziem w malowaniu, np. wysokich partii elewacji. Możemy wówczas użyć „wysięgnika teleskopowego” i nie potrzebujemy drabiny.

W sklepach znajdziesz różne rodzaje wałków o zróżnicowanej długości włosia i strukturze. Pozwala to na dopasowanie narzędzia do rodzaju farby i efektu, jaki chcemy uzyskać.

Pędzel do malowania drewna


Wałek jednak nie sprawdzi się w malowaniu precyzyjnym detali, krawędzi, zakamarków (meble, sztukateria, wnęki, narożniki, płoty, pergole). Dzięki różnym szerokościom i kształtom pędzli pomagają one dotrzeć do miejsc trudno dostępnych. Pędzel sprawdzi się również w malowaniu zagłębień, ponieważ włosie łatwiej dotrze w nierówności powierzchni niż runo wałka.

Pędzel doskonale sprawdza się w przypadku malowania mniejszych powierzchni o skomplikowanych kształtach. Sztywne włosie pozwala na precyzyjne dotarcie do zakamarków, narożników i detali, zapewniając równomierne rozprowadzenie farby i estetyczne wykończenie. Pędzle są również niezastąpione do malowania powierzchni z fakturą. Włosie dopasowuje się do nierówności i pokrywa je dokładnie.

Jak wygląda dobór właściwego narzędzia w przypadku produktów VIDARON?

Jak dobrać wałek do malowania drewna?

Jeżeli chodzi o malowanie drewna to dobór wałków malarskich jest dosyć prosty. Praktycznie zawsze malujemy drewno szlifowane, o równej powierzchni, pozbawione powierzchni chropowatych. Dlatego dobieramy wałki o krótkim runie, które idealnie nadają się do powierzchni gładkich lub gąbkowe.

Wałek do malowania drewna

Należy pamiętać, że nie każdy wałek nadaje się do malowania każdym preparatem. Oczywiście możemy również dobierać wałki do preparatów na podstawie rodzaju runa.

Wybierając wałek do malowania drewna zwróć uwagę, czy będziesz używać produktu wodorozcieńczalnego czy rozpuszczalnikowego. Jeżeli jest to produkt wodorozcieńczalny (np. lakier akrylowy), najlepszy będzie wałek z krótkim runem, wykonany z pianki, pokryty powłoką welurową z krótkim runem. Spotyka się również specjalne wałki sznurkowe do produktów wodorozcieńczalnych, z włosiem ze sztucznych włókien. Wałki nylonowe oraz poliestrowe idealnie nadają się do preparatów wodorozcieńczalnych, ponieważ nie chłoną wody.

Jeśli drewno planujesz pomalować preparatem rozpuszczalnikowym, musisz użyć wałka, który będzie odporny na rozpuszczalniki, a dodatkowo wyróżniającego się krótkim runem. Wałki welurowe, moherowe czy gąbkowe najlepiej nadają się do aplikacji preparatów rozpuszczalnikowych.

Malowanie wałkiem – technika

Malowanie drewna wałkiem to wygodna i wydajna metoda, która pozwala na uzyskanie równomiernej powierzchni bez smug i zacieków. Jak krok po kroku powinno wyglądać nakładanie preparatu z pomocą wałka?

  • Dokładnie oczyść drewno z kurzu, brudu i tłuszczu. Usuń luźne elementy farby lub lakieru.
  • Zażywiczone lub zatłuszczone miejsca przemyj rozpuszczalnikiem nitro lub benzyną ekstrakcyjną i wysusz.
  • Zabezpiecz otoczenie folią i taśmą malarską.
  • Stare zniszczone powierzchnie przeszlifuj drobnoziarnistym papierem ściernym i odpyl.
  • Dokładnie rozmieszaj produkt i przygotuj go zgodnie z instrukcją podaną w karcie technicznej. Niektóre wymagają rozcieńczenia, innych rozcieńczać nie należy – sprawdź to!
  • Maluj długimi, płynnymi pociągnięciami w jednym kierunku, najlepiej wzdłuż słojów drewna. Unikaj nadmiernego dociskania wałka do powierzchni.
  • Koniecznie zwróć uwagę na odstępy pomiędzy poszczególnymi warstwami produktu. Zawsze należy ich bezwzględnie przestrzegać. Przykład? Lakierobejcę Ochronno-Dekoracyjną VIDARON trzeba nakładać w minimum 12-godzinnych odstępach pomiędzy jedną a drugą warstwą. Pamiętaj też, że niektóre produkty do drewna wymagają stosowania szlifowania międzywarstwowego pomiędzy kolejnymi warstwami.

Jak dobrać pędzel do malowania drewna?

Jeżeli chodzi o dobór pędzli malarskich to oprócz kształtów szerokości również musimy wybrać pędzel pod dany preparat. Dodatkowo, tak jak w przypadku wałków możemy pędzel dopasować do powierzchni gładkich lub chropowatych. Pędzle o grubszym włosiu najlepiej stosować do powierzchni szorstkich i chropowatych, a te z miękkim – do gładkich.

Jeżeli chodzi o dobór pędzla do preparatu to na rynku dostępne są dwa rodzaje tych narzędzi:

- pędzle o włosiu naturalnym – najczęściej jest to włosie końskie lub świńskie, odporne na zginanie i zagniecenia. Przeznaczone są do farb rozpuszczalnikowych. W mniejszym stopniu przeznaczone są do farb wodorozcieńczalnych, ponieważ chłoną wodę (Impregnat Ochronno-Dekoracyjny, Lakierobejca Ochronno-Dekoracyjna, Lakier Zewnętrzny),

Pędzel uniwersalny o włosiu naturalnym

pędzle o włosiu sztucznym – mieszanka poliuretanu i poliestru. Są elastyczne i nie chłoną wody. Dlatego przeznaczone są do preparatów wodorozpuszczalnych.

Pędzel o włosiu sztucznym do farb rozpuszczalnikowych

 

Pędzle naturalne mogą gubić włosie, dlatego przed malowaniem warto przeszlifować włosie papierem ściernym. Dzięki temu zmiękczymy jego końcówki i usuniemy luźne włosy, które mogłyby pozostać na malowanej powierzchni.

Malowanie pędzlem - na co zwrócić uwagę?

Podobnie jak w przypadku malowania wałkiem, należy starannie przygotować drewniane podłoże przed malowaniem. Pędzel znacznie lepiej pokrywa zakamarki, mimo to musisz zadbać, aby nawet tam powierzchnia była oczyszczona, sucha, pozbawiona starych, złuszczających się powłok.

Maluj pędzlem długimi płynnymi ruchami, w jednym kierunku, najlepiej wzdłuż słojów drewna. Unikaj nadmiernego dociskania pędzla do powierzchni. Malowanie powinno się odbywać w temperaturze pokojowej. Unikaj też nadmiernej wilgotności powietrza. Przed malowaniem drewnianych elementów znajdujących się na zewnątrz sprawdź prognozę pogody, aby uniknąć deszczu lub silnego wiatru.

Poczekaj do wyschnięcia każdej warstwy farby przed nałożeniem kolejnej. Czas schnięcia zależy od rodzaju farby - sprawdź informacje na opakowaniu.

Malowanie drewna zapewnia mu ochronę przed czynnikami zewnętrznymi, takimi jak wilgoć, promienie UV, owady i grzyby. Wydłuża to jego żywotność i zapobiega przedwczesnemu niszczeniu, a do tego pozwala nadać drewnianej powierzchni ładny wygląd. Mamy nadzieję, że nasze wskazówki pomogą Ci wybrać najlepsze narzędzia do malowania drewna!

Zobacz inne artykuły

Galeria zdjęć (1)

Poradniki związane z produktem

Bejcowanie i olejowanie drewna

Bejcowanie i olejowanie drewna

Przeczytasz w 2 min

Lakierowanie drewna krok po kroku

Lakierowanie drewna krok po kroku

Przeczytasz w 5 min

Malowanie drewnianych zabawek

Malowanie drewnianych zabawek

Przeczytasz w 4 min

Renowacja drewnianych drzwi

Renowacja drewnianych drzwi

Przeczytasz w 7 min

Zobacz wszystkie
Impregnat 1
Zobacz porównanie