Zrób to sam: Lampka z gałęzi
Przeczytasz w 2 min
Prosty taboret z pieńka przez lata sprawdzał się w ogrodzie. Teraz urozmaica wnętrza domów. Stał się designerską alternatywą dla tradycyjnych krzeseł czy puf. Mimo że jego popularność wciąż rośnie, nie zmienia się jedno – łatwość z jaką samodzielnie wykonasz taki taboret. Sprawdź jakie to proste.
Rośliny, ozdobne gałęzie, drewno – sposobów na urozmaicenie wnętrza fragmentami natury nie brakuje. W ostatnich latach wręcz przybywa pomysłów na wykorzystanie naturalnych materiałów do aranżacji pomieszczeń. Popularne stają się meble z nietypowych elementów, jak na przykład stoły z plastra drewna czy pieńki drewniane do siedzenia.
Taboret z pieńka, czyli ładnie obrobiony kawałek drewna, niedawno poszerzył grono dodatków, aktualnie pożądanych we wnętrzach. Takie designerskie siedzisko świetnie sprawdza się zarówno w nowoczesnych jak i tradycyjnych aranżacjach, dodając im rustykalnego charakteru. Bo styl folkowy to nie tylko charakterystyczne tkaniny w kwiaty, ale także surowe kamienie i solidne drewniane siedziska.
Atutem pieńków jest ich łatwa obróbka, dzięki czemu, przy niewielkim nakładzie środków, jesteś w stanie samodzielnie stworzyć sobie modne siedzisko. Jak to zrobić?
Do przygotowania taboretu potrzebujesz:
● kłodę drewna,
● papier ścierny
● szlifierkę,
● dłuto,
● rękawice i okulary ochronne,
● Impregnat Ochronny Do Drewna Gruntujący Vidaron,
● Impregnat Ochronno-Dekoracyjny Powłokotwórczy Vidaron (jeśli planujesz wykonać taboret w kolorze innym niż naturalny),
● Lakier Bezpodkładowy (jeśli planujesz zachować naturalny odcień drewna).
Podczas kompletowania powyższej listy, kluczowy jest wybór drzewa, z którego stworzysz pieńki drewniane do siedzenia. Ważne są cechy materiału. Oczywiście taboret zrobisz z każdej kłody, ale jeśli masz możliwość wyboru drewna, skorzystaj z tego. Do zrobienia siedzisk pożądany jest twardy materiał, najlepiej z drzewa liściastego. Ważne, by kłoda była odpowiednio wysuszona. Sezonowanie jest niezbędne, jeśli drewno pochodzi z twojego ogrodu. To z tartaku będzie już odpowiednio osuszone.
Na etapie wyboru kłody, stwórz wstępny projekt siedziska. Przede wszystkim określ czy planujesz zrobić taboret drewniany niski czy wysoki. Zastanów się też nad kształtem mebla. Wybór jest całkiem duży, bo możesz mieć taboret drewniany okrągły, kwadratowy, a także o nietypowej formie. Gdy podejmiesz decyzję, poszukaj pieńka zbliżonego do tego z projektu. W ten sposób zaoszczędzisz sobie trochę pracy związanej z obróbką kłody.
Pracę nad taboretem rozpocznij od okorowania pieńka. Użyj do tego dłuta - przy jego pomocy w prosty sposób usuniesz zewnętrzną warstwę z drewna. Oczywiście korę możesz zostawić na obrabianej kłodzie, ale wiedz, że z czasem może zacząć sama odpadać.
W następnej kolejności nadaj kłodzie kształt. Możesz pozostawić drewno z naturalnymi nierównościami lub zrobić taboret drewniany okrągły, bez skaz. Do uformowania pieńka, użyj szlifierki. Etap kształtowania drewna, to także dobry moment, by dopasować jego wysokość. Jeśli masz długą kłodę, a chcesz jednak taboret drewniany niski, przypiłuj pieniek.
Gdy już nadasz kłodzie ostateczny kształt, dokładnie ją wyszlifuj. Bez względu na to czy tworzysz taboret drewniany okrągły, czy taki o fantazyjnym kształcie, twoim celem jest idealnie gładka powierzchnia, pozbawiona drzazg. Szlifujesz ręcznie? Korzystaj z różnej gradacji papieru ściernego. Stosuj go od najgrubszego do drobnoziarnistego. Na koniec pracy dokładnie oczyść kłodę z kurzu i wiórów.
By taboret był w pełni gotowy do użytku, musisz go jeszcze odpowiednio zabezpieczyć. W tym celu zastosuj w pierwszej kolejności Impregnat Ochronny Do Drewna Gruntujący Vidaron. Dzięki niemu nie tylko wzmocnisz drewno, ale też ochronisz je przed grzybami, pleśnią czy sinizną.
By zapewnić pełną ochronę materiału, nałóż także Impregnat Ochronno-Dekoracyjny Powłokotwórczy Vidaron. Preparat ten, poza wzmocnieniem i impregnacją drewna, tworzy barierę ochronną przed zmiennymi warunkami atmosferycznymi. To niezwykle wartościowa cecha, dzięki której latem skorzystasz z taboretu na balkonie czy tarasie bez obaw, że niespodziewany deszcz go zniszczy.
W stylu folklorystycznym królują kolory, ludowe motywy i kwiatowe ornamenty. Jak połączyć drewniany pieniek, inspiracje folkowe i ogólny wystrój wnętrza? Postaw przede wszystkim na dodatki. Przewiąż bezbarwny taboret wstążką z ludowym motywem albo uszyj miękką poduszkę z materiału w kwiaty lub wyhaftuj na niej ornament.
Jeśli to właśnie twoje nowe siedzisko ma przykuwać wzrok w folkowym wnętrzu, pomaluj pieniek. Użyj jednego z charakterystycznych kolorów, takich jak czerwony, zielony czy niebieski lub stwórz taboret drewniany biały i wymaluj pędzlem na nim kolorowe kwiaty – na całej powierzchni lub tylko w wybranym miejscu. Motyw ludowy możesz także namalować wyłącznie na powierzchni do siedzenia.
Przeczytasz w 2 min
Przeczytasz w 4 min
Przeczytasz w 2 min
Przeczytasz w 4 min