Wróć do artykułów

Jak zabezpieczyć krokwie przed grzybami i owadami?

Przeczytasz w 4 min
Udostępnij

Grzyby i owady więźbie niestraszne

Jako szkielet, który podtrzymuje całą konstrukcję dachową, wszystkie elementy składające się na więźbę (krokwie, jętki, murłaty) muszą być doskonałej jakości. Jest jednak wiele czynników, które wpływają niekorzystnie na jej stan – wśród nich znajdują się grzyby i owady, które uszkadzają tkankę drewna i obniżają jego wytrzymałość.

Szkielet domu

Istnieją na szczęście skuteczne sposoby, aby uchronić więźbę dachową nie tylko przed zagrożeniami biologicznymi, ale także przed szkodliwym wpływem czynników atmosferycznych.

Ważna ochrona drewna

Drewno jest naturalnym surowcem, który po odpowiednim przygotowaniu może stać się cennym materiałem budowlanym. Aby jednak tak się stało, trzeba zmniejszyć jego podatność na podstawowe zagrożenia, które mają na materiał drzewny negatywny wpływ – zwłaszcza zaś szkodniki (grzyby i owady) oraz czynniki atmosferyczne.

Montowanie więźby dachowej

Jeśli nie zabezpieczymy krzesła ogrodowego przed owadami i szkodliwym działaniem czynników atmosferycznych oraz grzybów, w ostateczności będziemy musieli je wyrzucić, nie narażając się przy tym na ogromne wydatki. Inaczej wygląda to w przypadku drewna konstrukcyjnego, w tym również tego stosowanego jako więźba dachowa. Jeśli nie zabezpieczymy go odpowiednio, to nie tylko narazimy się na ogromne wydatki związanie w skrajnym wypadku nawet z koniecznością wymiany całego dachu. Owady żerujące w drewnie drążą w jego tkankach tzw. chodniki (korytarze), które znacząco osłabiają strukturę surowca. W efekcie znacznie spada jego wytrzymałość mechaniczna, co wraz z upływem czasu może stać się po prostu niebezpieczne i grozi nawet całkowitym zniszczeniem drewna.
Z drugiej strony krokwie „zjedzone” przez szkodniki czy zarażone grzybami tracą też z wizualnego punktu widzenia, a ich uszkodzenia mają negatywny wpływ na estetykę drewna, zwłaszcza zaś jego widocznych części, które nierzadko pełnią przecież funkcję dekoracyjną.

Zabezpieczanie krokwi przed zagrożeniami biologicznymi

Jak najlepiej zabezpieczyć krokwie przed grzybami i owadami? Doskonałą metodą jest impregnacja, która – dzięki głębokiemu wnikaniu preparatu w strukturę drewna – skutecznie chroni je przed działaniem owadów i grzybów domowych. Jednym z takich wyrobów jest Impregnat Konstrukcyjny VIDARON – niewymywalny preparat, który dodatkowo zabezpiecza elementy konstrukcyjne dachu przed działaniem czynników atmosferycznych. Zaletą takiego rozwiązania jest fakt, że jeśli jakieś elementy więźby nie są zadaszone, to nie jesteśmy zmuszeni do stosowania dodatkowych preparatów.

Drewniane elementy konstrukcji domu

Impregnat Konstrukcyjny VIDARON tworzy niewymywalną barierę ochronną, a zawarte w nim wysokiej jakości biocydy zwalczają
grzyby, owady i larwy drążące w drewnie. Jego składniki zostały dobrane w taki sposób, aby umożliwić jak najgłębszą penetrację drewna. Co istotne, wyrób nie powoduje korozji elementów metalowych, jakie często stosowane są do połączeń drewna.
Impregnat VIDARON dedykowany jest do powszechnego i przemysłowego zabezpieczania elementów drewnianych, drewna budowlanego i konstrukcyjnego, montowanego w przestrzeniach otwartych, narażonych na działanie warunków atmosferycznych, jak i pomieszczeniach zamkniętych.

Impregnat Do Drewna Konstrukcyjnego w dwóch wersjach

Impregnat Konstrukcyjny VIDARON oferowany jest przez producenta w dwóch wersjach. Pierwsza to gotowy do użycia preparat, dostępny w 5 kg opakowaniu w trzech kolorach – bezbarwny, zielony i brązowy. Drugi (oferowany w tych samych kolorach) to koncentrat w opakowaniach 1 i 5 kg, który przed użyciem trzeba rozcieńczyć w ilości 1 kg środka na 9 l czystej, ciepłej wody. Opakowania z koncentratem sprawdzą się zwłaszcza tam, gdzie konieczne jest zaimpregnowanie większej powierzchni.

Impregnowanie więźby dachowej

Niezależnie od wersji, którą wybierzemy (koncentrat czy środek gotowy do użycia),  skład i konsystencja Impregnatu VIDARON zapewnia bardzo łatwą aplikację. Można nanosić go na przykład pędzlem, wałkiem, przez zanurzanie, natrysk lub metodą próżniowo-ciśnieniową.
Trzeba też pamiętać o tym, że aplikacja i wysychanie impregnatu nie może odbywać się w złych warunkach atmosferycznych, a drewno po zaimpregnowaniu musi być sezonowane przez 72 godz. w zadaszonym miejscu, na przekładkach.
Najlepsze efekty uzyskuje się po dwukrotnym naniesieniu wyrobu w odstępach nie krótszych niż 2 godziny.

Galeria zdjęć (1)

Poradniki związane z produktem

Bejcowanie i olejowanie drewna

Bejcowanie i olejowanie drewna

Przeczytasz w 2 min

Lakierowanie drewna krok po kroku

Lakierowanie drewna krok po kroku

Przeczytasz w 5 min

Malowanie drewnianych zabawek

Malowanie drewnianych zabawek

Przeczytasz w 4 min

Renowacja drewnianych drzwi

Renowacja drewnianych drzwi

Przeczytasz w 7 min

Zobacz wszystkie
Impregnat 1
Zobacz porównanie