Drewniane parawany do ogrodu, na taras i balkon - porady i inspiracje
Przeczytasz w 3 min
Zabezpieczenie legarów pod taras jest niezwykle istotnym etapem budowy tarasu osadzonego na ziemi (opartego zarówno bezpośrednio na utwardzonym podłożu, jak i na stopach fundamentowych), ponieważ ten element konstrukcyjny pełni niezwykle istotną funkcję. Sprawdź, jakie legary pod taras wybrać, jakie mają znaczenie i czym je zaimpregnować.
Legary tarasowe to elementy konstrukcyjne, dzięki którym możliwe jest odseparowanie desek od gruntu. Poza tym to właśnie do legarów przytwierdza się deski podłogowe. Dzięki legarom tarasowym drewno jest mniej narażone na działanie wilgoci z gruntu, a co za tym idzie – na niszczenie. W związku z tym rozsądny wybór i zabezpieczenie legarów tarasowych przed niszczeniem jest niezwykle istotnym elementem budowy tarasu.
Do wykonania legarów tarasowych stosuje się różne materiały. Najbardziej popularne są:
• legary drewniane – układa się je zwykle pod drewnianymi deskami. Mogą być wykonane z różnych gatunków drewna, choć do najpopularniejszych należą legary sosnowe. Z uwagi na dużą dostępność tego gatunku i stosunkową łatwość obróbki, legary sosnowe mają zwykle korzystny stosunek ceny do jakości. Ponadto drewno sosnowe jest wytrzymałe, trwałe i sprężyste, co jest szczególnie istotne w przypadku nasłonecznionych tarasów. Mimo to drewno sosnowe jest podatne na działanie wilgoci, grzybów czy pleśni, a także na korozję biologiczną. W związku z tym konieczna jest odpowiednia impregnacja legarów pod taras (lub zakup legarów już zaimpregnowanych ciśnieniowo);
• legary kompozytowe – zwykle zamawia się je w komplecie wraz z deskami, belkami i łączeniami. Wszystkie te elementy stanowią najczęściej jeden system. Jeśli decydujesz się na zabudowę z elementów kompozytowych, prawdopodobnie Twój taras będzie wykonany w całości z tego samego materiału;
• legary aluminiowe – są lekkie, wytrzymałe i niepalne. Wykorzystuje się je zarówno pod deski drewniane, jak i kompozytowe. Ponadto mogą mieć mniejsze przekroje niż legary z drewna. Ich minusem jest fakt, że ułożone pod deskami, wydają inne dźwięki niż legary drewniane – nie dla każdego przyjemne.
Mimo dostępności różnych materiałów to legary z drewna cieszą się największą popularnością (na co wpływ ma m.in. ich trwałość oraz korzystna cena). Odpowiednia impregnacja sprawi, że legary będą bezpiecznie utrzymywać taras i nie ulegną zniszczeniu przez długie lata.
Dostępne są legary z innych gatunków drewna niż sosna, np. z modrzewia syberyjskiego, który również jest stabilnym i wytrzymałym drewnem. Gatunek ten jest jednak znacznie mniej popularny w Polsce, m.in. z uwagi na wysoką cenę zakupu – zwykle jest kilkukrotnie wyższa od ceny drewna sosnowego.
Do zabezpieczenia legarów tarasowych warto wykorzystać specjalistyczny preparat o odpowiednich właściwościach. Przykładem może być Impregnat Konstrukcyjny VIDARON, których chroni drewno przed działaniem grzybów domowych i owadów, powodujących rozkład drewna. Środek ten jest odporny na działanie trudnych warunków atmosferycznych. Głęboko penetruje drewniane elementy konstrukcyjne i zapewnia niewymywalną ochronę. Co istotne nie powoduje korozji elementów metalowych. Może być poryty dowolnym produktem nawierzchniowym, np. lakierem.
Jeśli korzystasz z drewnianych legarów tarasowych, upewnij się, że elementy konstrukcyjne są dobrze przygotowane. Powinny być one czyste, wyczyszczone z kurzu i pyłu, pozbawione plam i suche. Jeśli na deskach widoczne są duże zabrudzenia (np. tłuste plamy), możesz usunąć je benzyną ekstrakcyjną lub specjalnym preparatem do czyszczenia. Ewentualne nierówności możesz przeszlifować papierem ściernym. Pamiętaj, że na koniec najlepiej przetrzeć całość wilgotną ścierką i poczekać, aż drewno całkowicie wyschnie, ponieważ wilgotność drewna nie powinna przekraczać 25%.
Impregnat na legary tarasowe nakładaj warstwami, w kilkugodzinnych odstępach (w przypadku impregnatu marki VIDERON przerwa nie powinna być krótsza niż 4 godziny). Do impregnacji drewna można wybrać też tzw. metodę zanurzeniową – w tym przypadku drewniane elementy powinny być zanurzone w impregnacie przez minimum 30 minut.
Wilgotność impregnowanego drewna nie powinna przekraczać 25%. Jeśli wilgotność będzie wyższa, impregnat nie wniknie w głąb legarów i nie będzie spełniał swojej funkcji. Temperatura powietrza nie może być niższa nić 5°C i wyższa niż 30°C.
Impregnat Do Drewna Konstrukcyjnego VIDARON kupuje się w formie koncentratu, dlatego przed użyciem należy wymieszać go w zalecanej ilości ciepłej wody. Należy mieszać, aż do całkowitego rozpuszczenia się preparatu. Przed każdym kolejnym użyciem należy pamiętać o tym, aby roztwór wymieszać, najlepiej przez 5 minut, aby uzyskać najlepszy efekt.Niezależnie od tego, czego użyjesz do impregnacji legarów tarasowych, istotne jest, by zawsze przestrzegać instrukcji producenta. Dzięki temu wykonasz pracę poprawnie, a preparat będzie mógł spełniać swoje funkcje.
Przeczytasz w 3 min
Przeczytasz w 7 min
Przeczytasz w 6 min
Przeczytasz w 7 min